VPLIV LUNE

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
sanej
Prispevkov: 71
Pridružen: 25.8.2010 18:00

VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a sanej »

Pozna kdo kakšen strokoven članek, ki bi na malo bolj fizikalen način razložil s čim vse Luna lahko vpliva na kogarkoli na zemlji?

Vemo, da ima gravitacijski vpliv, poleg tega je odbita svetloba od sonca elektromagnetno valovanje, ki prispe enkrat v večji drugič v manjši meri do Zemlje. Sedaj pa se pri meni ustavi glede vpliva Lune.

Pred kratkim mi je nek kirurg pravil, da lunine mene vplivajo na celjenje ran :shock: ??
Poleg tega mi je zanimivo, če krompir pustiš da ga obseva luna, postane na tistem delu zelen, zakaj potem ne postane zelen tudi čez dan ko sije še sonce nanj? (mogoče kakšna razlika v valovni dolžini ?? )

Zakaj se recimo les, ki ga gozdarji posekajo v "napačni" meni suši dlje časa, oziroma po istem času sušenja je znatno težji ? ( najbrž zaradi gravitacijeskega vpliva ? )

vsem odgovorom bom hvaležen :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a shrink »

Gre za mite brez osnove:

http://skepdic.com/fullmoon.html

*=X
Prispevkov: 69
Pridružen: 15.9.2006 18:48

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a *=X »

Zdaj na hitro ne najdem, ampak obstajajo neke muhe enodnevnice, ki izkoriscajo svetlobo polne lune na jasnem nebu, da sinhronizirajo cas parjenja.

V bistvu zivijo samo za parjenje; kdor zaspi, bo imel slab dan (zivljenje) :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a Rock »

shrink napisal/-a:Gre za mite brez osnove:

http://skepdic.com/fullmoon.html
Miti?
Lahko iz hiperpovezave citiraš stavek, ki odstrani dvom, porajajoč se iz dejstev: Luna vpliva na vodo (bibavica), človek je pretežno iz vode?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Haha ze ta izjava je povsem bebava. Luna nima nic vecjega veselja nad vodo kot nad ostalim gravitacija je gravitacija, morje se zaradi plime pac premakne, ker je tekoce in se lahko premakne glede na zemljo - sama zemlja se pa tudi deformira, samo ker stojimo na njej, tega ne opazimo. Plimske sile so posledica razlicne gravitacije na razlicne dele telesa zaradi razlicnih razdalj. Na oceanih se to pozna, ker je njihova velikost na ravni zemlje. Na clovesko telo pa gravitacija na glavo in gravitacija na noge ni prakticno nic drugacna (pa tudi sicer je gravitacija lune minimalna).

Kakrsenkoli efekt lune na clovesko telo ne bo imel direktne veze s plimo ali gravitacijo. Tudi efekt plime na atmosfero (in s tem na zracni pritisk) je dosti manjsi od efekta dan/noc in ostalih vremenskih vplivov. Edini efekti so povezani z nocno osvetljenostjo (v danasnjem casu nima veze zaradi svetlobnega onesnazenja, v casih, ko je bila pa luna ponoci edini vir svetlobe, se je pa lahko rahlo poznalo na ciklu spanja in moznosti nocne aktivnosti). Pa seveda placebo efekt, ki pa deluje samo na tiste ljudi, ki vedo kdaj je polna luna :)

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a Motore »

Ja, še ko jim poveš, da ima hiša v bližini večji gravitacijski vpliv kot luna, še vedno bodo fantazirali po svoje.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a Rock »

Aniviller napisal/-a:Haha ze ta izjava je povsem bebava.

Prosim, da me ne imenuješ bebavca.
Luna nima nic vecjega veselja nad vodo kot nad ostalim gravitacija je gravitacija, morje se zaradi plime pac premakne, ker je tekoce
Ne.
Morje se ne premakne zaradi plime, pač pa plima pomeni povečan dotok vode na določenem območju.
O vzroku za povečan dotok pa nisi še nič povedal.
Pojasniti moraš tudi obnašanje morja na nasprotni strani Zemeljske oble.
sama zemlja se pa tudi deformira, samo ker stojimo na njej, tega ne opazimo.
Ni bilo vprašanje, zakaj česa ne opazimo, pač bi lahko pojasnil, zakaj se celo trdna snov (delček Zemeljske skorje) premakne. - Človek je del narave (po eni od teorij). Torej, odstrani dvom, da Luna nima vpliva na človeka niti kot človeka, ki ni samo iz tekočine.
(pa tudi sicer je gravitacija lune minimalna).
Hočeš reči, da je vpliv Lune na bibavico morja zanemarljiv?
Kakrsenkoli efekt lune na clovesko telo ne bo imel direktne veze s plimo ali gravitacijo.
To je trditev brez utemeljitvenih razlogov.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a Rock »

Motore napisal/-a:Ja, še ko jim poveš, da ima hiša v bližini večji gravitacijski vpliv kot luna, še vedno bodo fantazirali po svoje.
Radodarnost v trditvah, skromnost v utemeljitvah.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Prosim, da me ne imenuješ bebavca.
Nisem tega izjavil, niti nisem predpostavil da je izjava zrasla na tvojem zeljniku - sem mislil da koga citiras. Ampak tvoji odgovori pa niso ravno vzpodbudni, vse smrdi po hudem šarlatanstvu.
Ne.
Morje se ne premakne zaradi plime, pač pa plima pomeni povečan dotok vode na določenem območju.
O vzroku za povečan dotok pa nisi še nič povedal.
Pojasniti moraš tudi obnašanje morja na nasprotni strani Zemeljske oble.
Aha, ze izkrivljas moje besede. Jaz sem izjavil le, da se je predpogoj za opazno bibavico to, da voda lahko tece in se s tem prilagaja plimskim silam. Rezultat, kako se pa voda pretaka okoli, pa itak poznamo iz osnovne sole - na bliznji in dalnji strani glede na luno se gladina dvigne, vmes se pa spusti.
Ni bilo vprašanje, zakaj česa ne opazimo, pač bi lahko pojasnil, zakaj se celo trdna snov (delček Zemeljske skorje) premakne. - Človek je del narave (po eni od teorij). Torej, odstrani dvom, da Luna nima vpliva na človeka niti kot človeka, ki ni samo iz tekočine.
Kaj je del narave je filozofsko vprasanje in ne sodi v to debato. Dejstvo je, da gravitacija deluje na vso snov enako, ne glede na material in gostoto. Plimska sila je posledica RAZLIKE gravitacije zaradi razlicnih razdalj: luna vlece bliznje dele bolj kot oddaljene, in ta razlika povzroci, da se cela stvar razpotegne: koliko se razpotegne je pa odvisno od trdnosti materiala. Zemljin plasc je iz goste staljene kamnine, skorja pa itak ves da je trda, ampak sile na skali zemlje so dovolj velike, da tudi kamnina izpade kot mehka in elasticna, in se zato kar lepo vda "gnetenju" lune. Voda pa ima itak prosto pot, da se pretaka okoli. Pri vodi je se ta efekt, da imas resonanco: ker luna skozi krozi na isti nacin, imajo oceani ze od prejsnjih plim "zalet" (lahko si predstavljas kot pljuskanje v skodelici, ki traja nekaj casa tudi ko nehas trest ali mesat), in zato se voda odmakne nekoliko vec kot ce bi bila luna pri miru in bi pocakal, da se "pljuskanje" vstali.

Torej, seveda: gravitacijska sila na cloveka deluje kot na vse ostalo. Ampak to se ne pomeni, da bo imelo to kakrsenkoli opazen vpliv. Clovek je premajhen, da bi obcutil spremembo razdalje od lune in s tem plimsko silo. Cuti le enakomerno gravitacijo, ampak to pa ne pomeni nic vec kot to, da si za okrog 0.0006% lazji ko je luna nad tabo kot takrat ko je pod tabo :)
Hočeš reči, da je vpliv Lune na bibavico morja zanemarljiv?
Nikakor ne. Ravno obratno. Plimske sile lune (razlike gravitacijskih sil) vplivajo na oceane, to je jasno. Govoril sem le o vplivu direktne gravitacijske sile v primerjavi z zemljino. Vidis razliko? Nekaj je gravitacijska sila na neko telo, drugo je pa razlika gravitacijskih sil na dveh koncih telesa, kar te vlece narazen in preoblikuje. Plimske sile na zemljine oceane so opazne, ker je razdalja med "sprednjim" in "zadnjim" koncem zemlje precejsnja: kljub temu, da je sam gravitacijski pospesek lune na zemlji strasno majhen, se nabere, ko delujes na cele oceane, in na tako veliki razdalji. Kot receno pa je na clovesko telo vpliv plime IN vpliv enakomerne gravitacije popolnoma izjemno majhen in popolnoma neopazen.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Rock napisal/-a:
Motore napisal/-a:Ja, še ko jim poveš, da ima hiša v bližini večji gravitacijski vpliv kot luna, še vedno bodo fantazirali po svoje.
Radodarnost v trditvah, skromnost v utemeljitvah.
Gravitacijski pospesek zemlje:
\(9.8m/s^2=1g\)
Gravitacijski pospesek lune:
\(\frac{GM}{r^2}=\frac{6.67\cdot 10^{-11}Nm^2/kg^2\cdot7.3477\cdot 10^{22}kg }{(40000km)^2}=0.000003g\)
Gravitacijski pospesek hise na razdalji 10 metrov (recimo da ima 500 ton):
\(\frac{GM}{r^2}=\frac{6.67\cdot 10^{-11}Nm^2/kg^2\cdot 500\cdot 10^{3}kg}{(10m)^2}=0.00000003g\)
Gravitacija hise je torej 100-krat manjsa od gravitacije lune. Ampak ze luna ni nevem kaj.

Zdaj pa se plima: za plimo govorimo o razliki gravitacijskih pospeskov na enoto dolzine (recimo na meter dolzine cloveka). Formula pride:
\(\frac{2GM}{r^3}\)
in to pride za zemljo:
\(3\cdot 10^{-6}\frac{1}{s^2}=x\)
kar pomeni, da za 2 metra dolgega cloveka, pride razlika med gravitacijskim pospeskom glave in nog okrog 0.0000006g (popolnoma zanemarljivo, ker smo tako majhni).
za luno:
\(7.7\cdot 10^{-14}\frac{1}{s^2}=2.5\cdot 10^{-8}x\)
Kar je skoraj miljardokrat manj.
In vpliv hise:
\(=0.01x\)
torej, plima hise je 100-krat sibkejsa od plime zemlje, a miljonkrat mocnejsa od plime lune. Seveda to velja, ce si 10 metrov stran od hise :)

V vsakem primeru lahko vidis kako majhne stevilke so to. Nikakor ni mogoce, da bi karkoli od tega zaznal.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a Rock »

Aniviller napisal/-a:še ko jim poveš, da ima hiša v bližini večji gravitacijski vpliv kot luna,
---------------------
Gravitacija hise je torej 100-krat manjsa od gravitacije lune.
Boš preklical katero od teh medsebojno protislovnih trditev?
In upošteval boš morda še oddaljenost hiše in Lune od opazovanega predmeta (oddaljenost mora biti za hišo in za Luno enaka, da bosta tezi vsaj približno primerljivi)?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rock napisal/-a:
shrink napisal/-a:Gre za mite brez osnove:

http://skepdic.com/fullmoon.html
Miti?
Lahko iz hiperpovezave citiraš stavek, ki odstrani dvom, porajajoč se iz dejstev: Luna vpliva na vodo (bibavica), človek je pretežno iz vode?
Hah, nedeljski pravnik: Aniviller je odlično pojasnil, zakaj prihaja do plime vodnih mas na nasprotnih straneh Zemlje (v smeri zveznice središč Lune in Zemlje), ne pa npr. do merljive plime v tvoji glavi - na kratko: zaradi gradienta gravitacijske sile Lune. Ampak to sem sam nekoč že pojasnil enemu drugemu šarlatanu - Animosu. :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a Rock »

shrink napisal/-a:
Rock napisal/-a:
shrink napisal/-a:Gre za mite brez osnove:

http://skepdic.com/fullmoon.html
Miti?
Lahko iz hiperpovezave citiraš stavek, ki odstrani dvom, porajajoč se iz dejstev: Luna vpliva na vodo (bibavica), človek je pretežno iz vode?
Hah, nedeljski pravnik: Aniviller je odlično pojasnil, zakaj prihaja do bibavice vodnih mas na nasprotnih straneh Zemlje (v smeri zveznice središč Lune in Zemlje), ne pa npr. do merljive bibavice v tvoji glavi - na kratko: zaradi gradienta gravitacijske sile Lune. Ampak to sem sam nekoč že pojasnil enemu drugemu šarlatanu - Animosu. :lol:
Shrink, tvojim pojasnilom se lahko odpovem.

Imam pa pripravljeno eno nalogo zate (iz matematične verjetnosti). Ob priliki jo navedem. Lahko jo boš rešil, če boš tako želel. (Ali seveda kdor koli drugi.)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rock napisal/-a:
shrink napisal/-a:
Rock napisal/-a:Miti?
Lahko iz hiperpovezave citiraš stavek, ki odstrani dvom, porajajoč se iz dejstev: Luna vpliva na vodo (bibavica), človek je pretežno iz vode?
Hah, nedeljski pravnik: Aniviller je odlično pojasnil, zakaj prihaja do bibavice vodnih mas na nasprotnih straneh Zemlje (v smeri zveznice središč Lune in Zemlje), ne pa npr. do merljive bibavice v tvoji glavi - na kratko: zaradi gradienta gravitacijske sile Lune. Ampak to sem sam nekoč že pojasnil enemu drugemu šarlatanu - Animosu. :lol:
Shrink, tvojim pojasnilom se lahko odpovem.
Moje pojasnilo ni nič drugačno. :lol:

Ampak bom dober in ti bom namenil isti schnellkurs, kot ga je bil deležen Animos:

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/tide.html

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: VPLIV LUNE

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Rock napisal/-a:
Aniviller napisal/-a:še ko jim poveš, da ima hiša v bližini večji gravitacijski vpliv kot luna,
---------------------
Gravitacija hise je torej 100-krat manjsa od gravitacije lune.
Boš preklical katero od teh medsebojno protislovnih trditev?
In upošteval boš morda še oddaljenost hiše in Lune od opazovanega predmeta (oddaljenost mora biti za hišo in za Luno enaka, da bosta tezi vsaj približno primerljivi)?
Kje vidis pa protislovje? Kot prvo, zgornja izjava o gravitacijskem vplivu lune ni bila moja. In kot drugo, jasno sem ti pokazal, da plimski vpliv in direkten gravitacijski vpliv nista eno in isto, ker je odvisnost od razdalje drugacna - ker je hisa blizje, ima vec plime, kljub temu, da prispeva manj gravitacije.

Razdalje sem ti natancno povedal, katere sem uporabil. Govoril sem o razdalji 10m od hise. Govora je o prakticnem vplivu v vsakanjem zivljenju, in v vsakdanjem zivljenju so pac hise nekoliko blizje ljudem kot luna, razen ce govoris o hisah na luni ali lunah na zemlji. V tem primeru si pa lahko sam preracunas se enkrat :)

Vsekakor je pa bila tole bolj stranpot debate, ker si hotel imeti izracune. V osnovi itak ne vem kaj tocno sploh hoces v tej temi. Vsekakor smo izkljucili gravitacijske in plimske vplive, mikroskopske stevilke, ki sem ti jih prikazal, so jasen dokaz da nima nobene veze, razen ce zivis ob morju in plima nate vpliva direktno. Koliko vpliva svetloba lune je druga stvar - o tem lahko se kaj pokomentiramo. Definitivno vpliva na dolocene zivali, ki so aktivne glede na svetlobo v okolju, ali se po svetlobi orientirajo (kaksni insekti). Menda so opazili recimo, da je aktivnost levov in podobnih zivali drugacna kadar lahko vidijo kaj lovijo ponoci. Polna luna je dovolj svetla, da nekatere obcutljive rastline obracajo liste proti viru svetlobe, nima pa kaksnega bolj opaznega vpliva (razen mogoce na kaksne vrste, ki bi bile posebno priagojene na to - vedno imas kaksne izjeme). Ti efekti niso nic nenavadnega, ker gre pac za dodaten sibek vir svetlobe. Kar se tice zelenega krompirja pa soncna svetloba seveda vpliva - lunina pa dvomim, je presibka.

Odgovori