Koordinatni sistemi in nebesna krogla

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
firstman2
Prispevkov: 3
Pridružen: 5.1.2015 17:12

Koordinatni sistemi in nebesna krogla

Odgovor Napisal/-a firstman2 »

Pozdravljeni

iščem primerno klasično (osnovno) razlago, kako navadnemu laiku razložiti, zakaj je zemljepisna širina (Fi) v ekvatorskem koordinatnem sistemu enaka kar razdalji med Polom in Severom (N) našega obzorja (in zakaj ni to kar razdalja med zenitom in severom našega obzorja).

prilagam povezavo do slike za lažje razumevanje (slika 2)

http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/se_koo.html

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Koordinatni sistemi in nebesna krogla

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

firstman2 napisal/-a:Pozdravljeni

iščem primerno klasično (osnovno) razlago, kako navadnemu laiku razložiti, zakaj je zemljepisna širina (Fi) v ekvatorskem koordinatnem sistemu enaka kar razdalji med Polom in Severom (N) našega obzorja ...
Do tu je vse v redu. Kadar jaz razlagam kje je povezava med nebesnim polom in geografsko širino, vedno najprej poudarim, da je Zemlja ravna plošča*, in da je nebesna krogla neskončno daleč. Višina Severnice nad obzorjem nam predstavlja georafsko širino. Tu je Severnica mišljena, kot da je na severnem nebesnem polu. Za boljšo predstavo si predstavljajmo, da smo na zemeljskem ekvatorju, takrat bi bila Severnica na obzorju. Če smo na severnem polu je Severnica navpično nad našo glavo oziroma v zenitu.
(in zakaj ni to kar razdalja med zenitom in severom našega obzorja).
Zenit je definiran kot točka nad obzorjem, ki je enako oddaljena od vseh točk obzorja, tako je kot na nebesni sferi med zenitom in obzorjem 90 stopinj.

*Kako velika je ta ravna plošča. Oddaljenost obzorja je malo manj kot 5 km, kar je 2 do 3 tisočkrat več kot je velikost opazovalca. Torej je približek v redu. Namreč, da je Zemlja ravna plošča in nebesni svod neskončno velik :D
za izpeljavo glej:
http://en.wikipedia.org/wiki/Horizon

Uporabniški avatar
stream
Prispevkov: 313
Pridružen: 21.3.2006 0:39
Kontakt:

Re: Koordinatni sistemi in nebesna krogla

Odgovor Napisal/-a stream »

Pomoje najlažje, da vzame svinčnik in kuliko in si izračuna.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Koordinatni sistemi in nebesna krogla

Odgovor Napisal/-a shrink »

stream napisal/-a:Pomoje najlažje, da vzame svinčnik in kuliko in si izračuna.
Podnapisi: "Po moje je najlažje, da me ne sprašuješ, ker se mi ne sanja, o čem je govora."

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Koordinatni sistemi in nebesna krogla

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink napisal/-a:
stream napisal/-a:Pomoje najlažje, da vzame svinčnik in kuliko in si izračuna.
Podnapisi: "Po moje je najlažje, da me ne sprašuješ, ker se mi ne sanja, o čem je govora."
Pomoje tudi... :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
stream
Prispevkov: 313
Pridružen: 21.3.2006 0:39
Kontakt:

Re: Koordinatni sistemi in nebesna krogla

Odgovor Napisal/-a stream »

shrink napisal/-a:
stream napisal/-a:Pomoje najlažje, da vzame svinčnik in kuliko in si izračuna.
Podnapisi: "Po moje je najlažje, da me ne sprašuješ, ker se mi ne sanja, o čem je govora."
Si le priznal, neverjetno. Se pravi neveš kaj je to svinčnik in kaj so še ostala pisala, zanimivo. Ni moja reč.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Koordinatni sistemi in nebesna krogla

Odgovor Napisal/-a shrink »

stream napisal/-a:
shrink napisal/-a:
stream napisal/-a:Pomoje najlažje, da vzame svinčnik in kuliko in si izračuna.
Podnapisi: "Po moje je najlažje, da me ne sprašuješ, ker se mi ne sanja, o čem je govora."
Si le priznal, neverjetno. Se pravi neveš kaj je to svinčnik in kaj so še ostala pisala, zanimivo. Ni moja reč.
Spet ti ne potegne, trol: to so podnapisi le za tvojo imbecilno izjavo, zato je to še kako "tvoja reč" in tvoje "priznanje". :lol:

Odgovori