največje nebesno telo

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

največje nebesno telo

Odgovor Napisal/-a mriz »

Mi lahko kateri pove dimenzije (prostornina, masa) največjega nebesnega telesa, ki so ga do zdaj odkrili?

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Hm, to pa je odvisno od tega kako definiraš nebesno telo.

Zvezda, kvazar, pulzar, galaksija, jata galaksij...

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

pomembno je samo, da je eno, torej da ni sistem večih teles (galaksija itd).

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Najbolj kompaktne so zvezde. Tole sem našel, kot največjo zvezdo: http://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/Sta ... ion21.html

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

hvala!

zakaj pa je tak nenavadno, da se naredi tako velika zvezda? Kaj obstaja meja, kako veliko je lahko nebesno telo?

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Ja, seveda je meja. Če ima preveč mase, se pod lastno gravitacijo sesede. Tako lahko postane črna luknja.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

ja, slišal sem da se zvezde sesujejo same v sebe... kaj pa planeti, oziroma telesa, ki niso iz lahkih elementov? npr. če bi imel zelo veliko telo iz recimo svinca, bi se tudi sesedlo v sebe? pa še, ali obstaja način, po katerem se da izračunat to mejo velikosti mase?

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Ubežna hitrost definira masivne objekte.

Npr. Zemlja ima ubežno hitrost okoli 11km/s. Če bi ji povečevali maso, bi se povečevala potrebna ubežna hitrost. Ko bi maso tako povečali, da bi dobili ubežno hitrost večjo od svetlobne, potem je to črna luknja.

Izračun sploh ni težak: Kinetična energija rakete mora biti večja ali enaka energiji s katero planet privlači raketo:
1/2 m v^2 mora biti večje ali enako G m M / R

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

ja pa to še ne pomeni, da se je telo sesulo samo v sebe. po mojih računih bi telo iz železa (če se nebi nič stisnilo-torej obdržalo prvotno gostoto-pa tudi če bi se malo stisnilo, bi se ubežna hitrost celo malo povečala) imelo to lastnost črnih lukenj pri polmeru prb. 143150000 km in maso prb. 9.68*10^34 ton. torej to telo bi imelo ubezno hitrost mickeno vecjo od svetlobne.

Sesedanje telesa v sebe pa jaz razumem nenormalno povečanje gostote in posledicno veliko zmanjšanje polmera. torej, je možno, da bi tako veliko telo iz železa obstajalo, brez da bi razpadlo/se sesulo v sebe?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Zvezde.

Odgovor Napisal/-a GJ »

mriz napisal/-a: Sesedanje telesa v sebe pa jaz razumem nenormalno povečanje gostote in posledicno veliko zmanjšanje polmera. torej, je možno, da bi tako veliko telo iz železa obstajalo, brez da bi razpadlo/se sesulo v sebe?
Eh... preberi si kaj o vrstah zvezd in njihovem staranju.

Za začetek lahko pogledaš v Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Stars#Naming_of_stars

Torej zvezda ima dve glavni lastnosti, starost in maso. Njen življenski cikel zavisi predvsem od teh dveh lastnosti. In pa seveda kje se ta zvezda nahaja, lahko jo namreč raztrga ali požre kakšno drugo masivno telo.

Nekaj osnov o zvezdah in staranju pa si lahko prebereš tudi na: http://www.pfmb.uni-mb.si/didgradiva/di ... knjige.htm

Lep pozdrav...

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

kaj zdaj o zvezdah nakladaš? kolko vem so zvezde večinoma iz vodika in helija zato me ne ganejo, ker so prelahke za svoj volumen. Mene zanima, če bi lahko obstajalo tako veliko telo iz npr železa, da bi imelo lastnost črne luknje, da bi ubežna hitrost bila enaka c ali več.
torej telo iz železa, s polmerom prb. 143150000 km in maso prb. 9.68*10^34 ton bi to lastnost imelo(mere so približne, pa še stisljivosti nisem upošteval). Je možno da bi to telo obstajalo?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

mriz napisal/-a:kaj zdaj o zvezdah nakladaš? kolko vem so zvezde večinoma iz vodika in helija zato me ne ganejo, ker so prelahke za svoj volumen.
Vidš to ne drži. Če bi si ogledal moj link bi to že vedel.
Sestava spekta svetlobe našega sonca pravi, da je njegovem površju okoli 73.46% vodika temu sledi helij 24,85 odstotka, ostanek pa so ostali elementi. Železa je recimo 0.16%. Ti podatki pa seveda veljajo le za njegovo površje. Kakšna je sestava njegove notranjosti pa je bolj zagonetne narave.

Sestava zvezde je odvisna od njene starosti. Njeno starost pa lahko določimo glede na maso in spektrom svetlobe, ki jo seva.

Na začetku torej mlado zvezdo sestavlja predvsem vodik. Ko se zvezda dovoj zgosti v njeni notranjosti zanče potekat jedersko zlivanje vodika v helij. Ko vodika zmanjka se zvezda ustrezno zgosti in jedersko zlivanje poteka naprej, sedaj se zlivajo jedra helija v nova težja jedra. Zvezda sedaj mnogo bolj intevzivno sveti pa tudi njen spekter svetlobe je drugačen. Medtem ko zmanjkuje helija se zvezda zgošča in ko se dovolj zgosti se začenjo zlivati preostali elementi. Ta faza življenja zvezde poteka toliko časa dokler ne zmanjka njenega goriva. Potek staranja ni zmerom enak zavisi od mase zvezde, če ima zvezda pravšnjo maso, po nekaterih izračunih okoli trikratno maso našega sonca lako postane super nova. Zvezdo namreč raznese ekstremno močna jederska reakcija.
mriz napisal/-a:Mene zanima, če bi lahko obstajalo tako veliko telo iz npr železa, da bi imelo lastnost črne luknje, da bi ubežna hitrost bila enaka c ali več.
Vidiš tudi to teoretično ni mogoče. Zakaj? Vsako telo s tako veliko maso, ki je sestavljeno iz atomov se tako skrči zaradi lastne gravitacije, da na koncu razpadejo vsi atomi, ostanejo zgolj nevtroni. Takšno nebesno telo se ponavadi imenuje nevtronska zveza. Za njih je značilna izredna gostota sevajo pa bolj malo, ponavadi končajo svoje življenje v kakšni črni luknji :wink: .

Lep dan še naprej...

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

mriz napisal/-a:torej telo iz železa, s polmerom prb. 143150000 km in maso prb. 9.68*10^34 ton bi to lastnost imelo(mere so približne, pa še stisljivosti nisem upošteval). Je možno da bi to telo obstajalo?
Tako telo bi se sesedlo pod lastno gravitacijo!

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

GJ, hvala za konstruktiven in pojasnjevalen odgovor.

Odgovori