širjenje Sonca

Astronomija, zvezde, planeti...
Uporabniški avatar
subspace
Prispevkov: 57
Pridružen: 24.11.2005 0:39

Odgovor Napisal/-a subspace »

sonce se bo začelo širiti takrat ko pokuri skoraj ves vodik in se hitrost zlivanja jeder zelo zmanjša. takrat se težji elementi posedejo v jedro in tako jedro postance veliko težje. takrat se najprej sonce ohladi in zmanjša ker ga gravitacija potegne skupaj. kmalu se zaradi tega jedro zelo segreje, mislim da na 15miljard K in tako sproži reakcijo zlivanja jeder helija ki ga je sonce čez življenje ustvarjalo. ta helij se ne zliva v središču sonca pač pa v njegovi okolici in ga tako napihuje, nastali elementi pa se počasi pogrezajo v središče kar še naprej dviga njegovo tempereraturo in povečuje hitrost zlivanja helija, to se nadaljuje dokler ni jedro skoraj samo železo. ker ta reakcija ni tako intenzivna kot zlivanje jeder vodika se površje sonca tudi ohladi od koder mu tudi rdeča barva.

kot zanimivost naj še povem, če poznate 11 letni cikel sonca naj vam razložim kaj to je. velikost sonca se zmeraj spreminja, seveda zelo počasi. sonce je v stalni bitki med sesedanjem zaradi gravitacije in razširjanjem zaradi ekspolizvnih reakcij ki se dogajajo v njemu. v tem ciklu se dogaja to da če je sonce najmanše velikosti kakršne lahko je se v njegovem središču dvigne temperatura in intenziteta zlivanja jeder kar povzroči da je moč širjenja močnejša od gravitacije ki ga vleče skupaj. z širjenjem sonca tudi upada hitrost reakcij v njegovem jedru in s tem temperatura do te mere da je zopet gravitacija močnejša in zopet začne vleči skupaj in se celoten cikel ponovi. sonce se konstantno veča in manjša, kako je pa to za fascinantnost?

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

ali lahko nekdo poda kaksno sliko, kaksen je vrsti red spreminjanja- "zivljenski cikel zvezde"...
dobil sem nekaj takega:

1. far out in the space a cold, dark cloud of gas and dust starts to contract under the pull of its own gravity
2. as the cloud shrinks and heats up, it breaks into smaller clumbs, each of which will form a protostar
3. each protostar is shrouded in gas and dust, which flattens into a disc as the protostar spins
4. eventually, the contracting protostar bursts into life and strong jets of gas escape from either side of the disc
5. dust grains condense and stick together in the disc around the protostar, and may eventually form planets
6. the young, fully formed star is now fusing hydrogen to make helium on the main sequence
7. as its hydrogen fuel runs out, the star expands to become a red supergiant
8. the core is now hotter. the stars uses its helium to make carbon and oxygen
9. nuclear reactions produce heavier and heavier elements, until a core of iron builds up
10. eventualy, the iron core collapse and the star explodes as a brilliant supernova
11. most of the stars matter is blown away by the supernova. the stars collapsed core may survive as a neutron star or a black hole
(space encyclopedia)

kaj so stvari, ki jih mi vidimo zvecer na nebu?
_____________________________________________________________

druga stvar so prisotni elementi v vesolju
http://www.physics.hku.hk/~tboyce/sfset ... ments.html

to so trenutni delezi,

Universe
Hydrogen 92.47
Helium 7.40
Oxygen 0.06
Carbon 0.03
Nitrogen 0.01
Neon 0.01
Others 0.01

ali je kaj znano, kaksni so bili v preteklosti
in kaksni naj bi bili v prihodnosti (k cemu se razvija)

in se to me zanima-nekje sem zasledil da je zelezo najbolj stabilen element in da se drugi elementi razvijajo v to obliko.
ali je kaj na temu?

hvala in lp

Odgovori