Masa energije

Posebna in splošna teorija relativnosti
Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Največji dokaz za to, je tvoje življenje. Globoko vdahni, za trenutek odmisli vso materijo okoli tebe in razumel boš.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Zanimivo, kako tezko je razumet eno preprosto enacbo, ki jo zna vsak osnovnosolec na pamet:) hm... res moras bit genij, da jo razumes ali pa jo moras preprosto prevzeti:)

Slisal sem, da ima ziv clovek vecjo maso od mrtvega, to je se tezje razumeti kot pa polno in prazno baterijo, kjer je vse jasno kot beli dan, ce prevzamemo najbolj znamenito enacbo na svetu:)

Energija je mati vsega!

Hm...ali niso strune tiste, ki so energija ce nihajo v enem vzorcu in masa ce nihajo v drugem vzorcu?

Torej so strune mati vsega:)

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

igy napisal/-a:Iz enačbe E=mc^2 sledi, da se masa spremeni ob spremembi energije (c=konstanta). In pri eni navadni bateriji bi po mojih izračunih bila razlika mase med prazno in polno baterijo 0,0000000001g. Če to drži (če ima Albert prav), potem se tudi energija pretvarja v maso in sem še vedno pri svojem vprašanju.

GJ, tvoja razlaga me namreč ni prepričala.
Seveda, tudi energija se lahko pretvarja v maso.
Zakaj pa ne?
Energijo lahko izrazimo v julih ali pa v kilogramih.

Lep večer želim..

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

a je to sploh važn; itak sta ekvivalentni.

sicr pa, baterija odda energijo, ki jo dobi na račun elektrolize oz. na račun elektronov. upam, d sm to prov predpostavu.

zdej pa zanimiv del: energija elektrona ni odvisna sam od njegove mase ampak (tko mislm) tud od njegove hitrosti. zato lohk d se elektronom zmanjša hitrost namest masa. lohk pa d je kej povezano z elektrostatskim privlakom, sam se mi ne zdi smiselno.

spin
Prispevkov: 13
Pridružen: 24.8.2006 15:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a spin »

jest se u tistmu dvoboju na prvi strani pridružujem GJ-u.
sam bi pa neki uprašu a je ta trditu de se energija lahko pretvori v maso dokazana.

drgač pa tud jest mislem de je energija osnova vsega.

sam če pa mal drgač uzameš je pa u bistvu energija lastnost ki se lahko odraža samo če je masa prisotna. naprimer u vesolu (brezzračni prostor) če bi poslov en žarek svetlobe, bi ta potoval tok dolg de bi naletu na neko maso in ji povečav energijo.

s tega bi se dal sklepat de se energija ne more sam sprement u energijo in če se če sprement u maso nuca en zametek mase npr.atom. -nevem no predvidevam
marbit se lohka pretvor u maso sam pod kesnim posebnimi pogoji...

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

MAVER|CK napisal/-a:Slisal sem, da ima ziv clovek vecjo maso od mrtvega
In kako so prišli do tega?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:
MAVER|CK napisal/-a:Slisal sem, da ima ziv clovek vecjo maso od mrtvega
In kako so prišli do tega?
Ja kako le? Po zraku v uho, kot vse čenče..

Lep dan..

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ni čisto res. Če se prav spomnim, so jih tehtali in menda res natehtali nekih 21 gramov. Ampak to kajpak ni teža duše ranjkega.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:Ni čisto res. Če se prav spomnim, so jih tehtali in menda res natehtali nekih 21 gramov. Ampak to kajpak ni teža duše ranjkega.
Kje si pa to zasledil?
Je to raziskoval Josef Mengele?
Je pa res, da smo o tem enkrat že govorili na tem forumu..

Lep dan..

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ni bil Mengele. Tole na primer: http://www.snopes.com/religion/soulweight.asp

[Krypton]
Prispevkov: 69
Pridružen: 3.11.2005 19:13
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a [Krypton] »

Jaz bi pa mel eno vprasanje glede povezave med maso in energijo v enacbi: E = mc^2.

torej po tej enacbi 1kg mase ustreza 9 x 10^10J, kaj vsak kilogram, kateri koli mase zadrzuje toliko energije, torej 1kg zraka zadrzuje enako mase kot 1kg urana in ce je to tako, zakaj?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Enostavno zato ker je masa isto kot energija. Tukaj notri je vsteta ze vsa kineticna in potencialna energija, kar je edino v cemer se zrak in uran sploh razlikujeta. Masa je nekaksno merilo za absolutno energijo, seveda gledano relativno iz tvojega opazovalisca.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Aniviler, zakaj si zamolčal termin "mirovna masa"?

Odgovori