kako s časom?

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

kako s časom?

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Prebral sem PTR in STR, pa se vseeno ne vem kje delam napako;
Jaz kot zemljan, sem izpostavljen stalnemu pospesku (g). Astronavt pa krozi leto dni okrog zemlje. Hitrost vesoljskega plovila je zanemarljiva glede na PTR. Toda nanj ne deluje noben pospešek (brezteznost)! Torej bi po STR se jaz obcutno bolj staral kot astronavt. Posebej, če mi konstanten pospešek zagotavlja v vesolju v enem letu hitrost blizu svetlobne. Toda se nisem slisal, da bi bili astronavti - kozmonavti občutno mlajši kot zemljani.
Hvala za odgovor!
LP

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Popravki so narejeni na podlagi hitrosti in ne pospeška, čeprav sta količini zelo povezani. Po mojem mnenju gre pri vsem bolj za spremembo pospeška.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Fotoni se gibljejo po prostoru, ne pa tudi po času. Zanj ni časa, torej ne zaznava tudi prostora, saj mu čas stoji. Zanj isti trenutek doseže mene (kot odleti od Sonca).
Mirtelo, nisem ti še odgovoril na vprašanje, ki si ga postavil v temi Definicija dolžine meta. Vprašanje nekako ne sodi v temo definicije metra, zato me pa zato veseli, da si odprl temo o vprašanju času, kjer pa ti z veseljem oglašam, na žalost ti pa ne znam odgovoriti.

Fizika kot znanost ima nalogo da na enoumen in razumljiv pojasni naravne pojave. V tvojem citatu opisano potovanje fotona od Sonca do Zemlje ni razumljivo. Foton, ki mu po PTR čas stoji, obenem niha, ogromno število EM nihajev napravi na svoji poti, ki po Newtonovi teoriji traja osem minut in je dolga osem svetlobnih sekund. Po PTR pa je razdalja za foton med Socem in Zemljo enaka nič (Zemlja je na površju Sonca???). Tudi čas preleta fotona je enak nič, kot ugotavljaš.

Tu nastane temeljno vprašanje, ali foton po PTR napravi ogromno število valov z znano valovno dolžin, če ni razdalje in če je čas preleta enak nič. Kako je možno, da če nanizamo ogromno valovnih dolžin EM valovanja v niz, dobimo razdaljo nič. Kakšna je frekvenca svetlobe na poti, če napravi ogromno število nihajev v času nič?

Osebno ti lahko odgovorim le to, da mi je Newtonova razlaga bolj razumljiva kot Einsteinova in da bo fizika na tem področju morala napraviti še kakšen razvojni korak, če bo hotela biti enoumna in razumljiva širokemu krogu ljudi. LP FR

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: kako s časom?

Odgovor Napisal/-a Roman »

Toda nanj ne deluje noben pospešek (brezteznost)!
Mirtelo, ustavi konje. Brez pospeškov vendar ni kroženja.

Odgovori