Teorija relativnosti

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Zakaj vijolicno? Barvanje teksta ne bo dvignilo njegove pomenske vrednosti, prej nasprotno.

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a amrit »

bistvo teorije relativnosti je, da je čas (tek ur) relativen in odvisen od moči gravitacije v danem kozmičnem prostoru (ki je atamporalen)

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a GJ »

amrit napisal/-a:bistvo teorije relativnosti je, da je čas (tek ur) relativen in odvisen od moči gravitacije v danem kozmičnem prostoru (ki je atamporalen)
Bljak...
Potek časa je vedno absoluten! Le opazovani potek časa je lahko različen!
Recimo, osnovni deleci nevtroni imajo vedno enak razpolovni čas 885,7 s.

Lep večer...

Zaza123
Prispevkov: 2
Pridružen: 23.4.2009 14:25
Kontakt:

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a Zaza123 »

Zadeva je preveč kompleksa. Kaj pa piše v Wikipediji? :shock:

janezpeti
Prispevkov: 5
Pridružen: 15.12.2009 12:31

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a janezpeti »

Ne razumem. Pravijo, da je čas reletiven. Če greš s hitro raketo v vesolje in se vrneš na zemljo zate v 1 dnevu, lahko to po teoriji pomeni 1 leto na zemlji. To pomeni, da si ti dejansko mlajši glede na ostale za 1 leto minus 1dan. To še razumem, vendar premika se tudi zemlja skupaj z galaksijo. Če vzamemo n raket v vesolju, ki bi na začetku imele nastavljen isti čas in nato potovale različno hitro po vesolju in se po določenem času srečale in primerjale ure med seboj. Kot iz prvega stavka sledi bi se lahko rakete točno razporedile med seboj od tiste s pretečenim minimalnim časom do najbolj najstarejše. Tega ne razumem, če pa teorije pravi, da je čas reletiven in dve raketi med seboj ne moreta trditi katera stoji in katera se giblje ali obratno, ko pa se srečata pa lahko po pretečenem času točno definirata razlike svoje hitrosti (vendar referenčno nase), kaj pa hitrost časa, ki teče za oba, ko sta skupaj. Ali je trenutna hitrost časa za nas že pogojen s hitrostjo s katero se gibljemo v vesolju ali z gibanjem celotnega vesolja? :shock:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a GJ »

janezpeti napisal/-a: Ali je trenutna hitrost časa za nas že pogojen s hitrostjo s katero se
gibljemo v vesolju ali z gibanjem celotnega vesolja? :shock:
Vse kar moraš vedeti je:
Čas, ki velja za nek delec je vedno absoluten, opazovani potek časa pa je relativen!
Torej bo nevtron imel vedno razpolovni čas 885,7 s in to neglede na hitrost ali gravitacijo itd. Opazovani razpolovni čas nevtrona pa je relativen.

Lep dan...

janezpeti
Prispevkov: 5
Pridružen: 15.12.2009 12:31

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a janezpeti »

Ja, samo opazovani potek časa, ki se zdi opazovalcu krajši za premikajoče stvari je za premikajočo stvar dejansko počasnejši, saj ko se srečata vidita da je premikajoča stvar dejansko mlajša. (eksperiment z atomskimi urami na avionu ,ki je obkrožil svet, ki so pokazale razliko)???? Vendar me moti, da enako lahko trdi opazovalec na avionu, da je pri miru on in da se zemlja premika in da zemljina atomska ura teče počasneje?? :?

janezpeti
Prispevkov: 5
Pridružen: 15.12.2009 12:31

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a janezpeti »

[quote="GJ"]
Vse kar moraš vedeti je:
Čas, ki velja za nek delec je vedno absoluten, opazovani potek časa pa je relativen!
Torej bo nevtron imel vedno razpolovni čas 885,7 s in to neglede na hitrost ali gravitacijo itd. Opazovani razpolovni čas nevtrona pa je relativen.
[quote]
GJ, hvala za odgovor, vendar še vedno mi ni jasno! Če nevtron potuje z 90% svetlobne hitrosti glede na nas, bo za nas njegova razpolovna doba caa enkrat daljša, ker je za nas potek časa nevtrona upočasnjena. Enak zaključek lahko naredi nevtron za nas, da se mi gibljemo in da je naš čas upočasnjen. Če pa se kasneje srečava pa lahko s primerjavo ur ugotoviva, kateri je mlajši glede na drugega, če sva imela prej uri sinhronizirani. To pa ni več relativno :?: :?
LEPE PRAZNIKE

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a shrink »

janezpeti napisal/-a: GJ, hvala za odgovor, vendar še vedno mi ni jasno! Če nevtron potuje z 90% svetlobne hitrosti glede na nas, bo za nas njegova razpolovna doba caa enkrat daljša, ker je za nas potek časa nevtrona upočasnjena. Enak zaključek lahko naredi nevtron za nas, da se mi gibljemo in da je naš čas upočasnjen. Če pa se kasneje srečava pa lahko s primerjavo ur ugotoviva, kateri je mlajši glede na drugega, če sva imela prej uri sinhronizirani. To pa ni več relativno :?: :?
Mogoče ti bo jasno, če prebereš:

http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... osebna.htm
janezpeti napisal/-a:LEPE PRAZNIKE
Enako.

janezpeti
Prispevkov: 5
Pridružen: 15.12.2009 12:31

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a janezpeti »

shrink napisal/-a:
Mogoče ti bo jasno, če prebereš:

http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... osebna.htm
Hvala, sem prebral in imam eno vprašanje iz miselnega poskusa 12. Kdo bo starejši jaz ali Tina, če sva pred poskusom stara enako in se srečava na koncu poskusa?
Podobno vprašanje sledi tudi iz miselnega poskusa 13. Če meni v vesoljski ladji mine 2 leti, medtem pa vidim zemljo, ki drvi mimo mene s skoraj svetlobno hitrostjo, pričakujem, da čas na zemlji teče počasneja od mojega, ko pa se srečava pa vidim, da je na zemlji minilo že 50 let. Kako to?

Lep pozdrav!

edguy
Prispevkov: 38
Pridružen: 2.11.2003 20:06

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a edguy »

Dvojček, ki se odpravi na pot mora vsaj enkrat zamenjati inercialni sistem če se hoče vrniti (se ustaviti in obniti nazaj proti začetni točki). Ob zamenjavi inercialnega sistema seveda čuti pospešek, kar očitno podre simetrijo med dvojčkoma (dvojček v "mirujoči" ladji ne čuti nobenega pospeška).

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a Roman »

To pomeni, da posebna teorija relativnosti ne more rešiti paradoksa dvojčkov, potrebna je splošna teorija.

edguy
Prispevkov: 38
Pridružen: 2.11.2003 20:06

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a edguy »

pravzaprav ne. Pogosto je narobe razumljeno da SR ne zmore obravnave pospeškov in da je za to potrebna GR. SR opisuje vsakršno kinematiko v ravnem prostoru in paradoks dvojčkov je lepo rešljiv v njenem okviru (navsezadnje je SR nastala prav z namenom opisa pospešenih objektov - sevanja pospešenih nabojev).
Opis kako potujoči dvojček med pospeševanjem vidi dogajanje na mirujoči ladji (ta ni pogoj za izračun končnega časovnega zamika) se včasih resda imenuje tudi GR rešitev paradoksa dvojčkov, saj uporabi gravitacijski zamik časa. Kakorkoli, ta koncep je bil s strani Einsteina predstavljen v 1907 kot posledica SR v pospešujočih sistemih.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a Roman »

Posebna teorija obravnava inercialne (se pravi nepospešene) sisteme. Nekaj tu ne bo držalo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a shrink »

Roman napisal/-a:Posebna teorija obravnava inercialne (se pravi nepospešene) sisteme. Nekaj tu ne bo držalo.
V splošnem iz enačb PTR izhaja zgolj, da je pospešek absolutna količina; t.j. vsi opazovalci se strinjajo, ali gre za pospešeno ali nepospešeno gibanje - povedano drugače: če je pospešek v nekem opazovalnem sistemu enak 0, mora nujno biti 0 tudi v drugem opazovalnem sistemu.

Odgovori