Teorija relativnosti

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
janezpeti
Prispevkov: 5
Pridružen: 15.12.2009 12:31

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a janezpeti »

Razlago sem že našel v opisu paradoksa dvojčkov!

Lep pozdrav! :) :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a shrink »

janezpeti napisal/-a:Razlago sem že našel v opisu paradoksa dvojčkov!

Kar je na kratko že razložil edguy.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Einsteinov postulat, ki pravi, da se morajo naravni zakoni zdeti enaki vsem prosto gibajočim se opazovalcem, je osnova teorije relativnosti
Tu si teorija nasprotuje..Namreč kako lahko postavi trditev, da se morajo zakoni zdeti enaki, a hkrati zagovarja relativnost..Saj ima vsak svoj osebni čas in vsak živi v lastnem prostoru..in že iz tega vidika ne morejo zakoni biti enaki.

Einstein je vedel, da naravni zakoni niso za vse enaki, zato je moral postaviti zgornjo trditev, da njegova teorija sploh velja.
Brez te osnove, teorija pade.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Verjetno je mislil. da bi preprosti model enakomerno razširjajočega se vesolja odpovedal, ko bi sledili gibanju galaksij nazaj v času, in da bi majhne komponente hitrosti galaksij vstran povzročile. da se galaksije na koncu v resnici ne bi zaletele druga v drugo. Mislil je, da je vesolje morda v preteklosti prešlo fazo krčenja, nato pa se je pri zmerni gostoti snovi odbilo v sedanjo fazo razširjanja. Toda danes vemo, da je morala biti gostota enaka najmanj toni snovi v kubični inči in temperatura enaka desetim milijardam stopinj, da je z jedrskimi reakcijami v zgodnjem vesolju lahko nastala tolikšna količina lahkih elementov, kot jih opazimo v vesolju.
Ta teorija velikega poka se mi ne zdi realna..

Namreč vse v naravi, kar je živo raste in se širi in se tako povečuje prazen prostor med celicami..In še zaradi tega v nobenem semenu ni miljardnih stopinj in skoraj neskončnih pritiskov...
Mislim kakšne meje bi morale biti, da bi zdržale takšne obremenitve..če pa vesolje nima mej, potem pa snovi nič ne bi držalo skupaj...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:
Einsteinov postulat, ki pravi, da se morajo naravni zakoni zdeti enaki vsem prosto gibajočim se opazovalcem, je osnova teorije relativnosti
Tu si teorija nasprotuje..Namreč kako lahko postavi trditev, da se morajo zakoni zdeti enaki, a hkrati zagovarja relativnost..Saj ima vsak svoj osebni čas in vsak živi v lastnem prostoru..in že iz tega vidika ne morejo zakoni biti enaki.

Einstein je vedel, da naravni zakoni niso za vse enaki, zato je moral postaviti zgornjo trditev, da njegova teorija sploh velja.
Brez te osnove, teorija pade.
No, tu se vidi tvoje neznanje. V teoriji relativnosti vse le ni relativno:
Vendar pozor! Teorija relativnosti ne trdi, da je vse relativno. Vsaj dve stvari v vesolju sta po teoriji relativnosti absolutni:

1. zakoni narave so za vse opazovalce enaki in
2. vsi opazovalci vedno izmerijo isto vrednost za svetlobno hitrost.
Priporočam, da si malo prebereš:

http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... osebna.htm

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:
Verjetno je mislil. da bi preprosti model enakomerno razširjajočega se vesolja odpovedal, ko bi sledili gibanju galaksij nazaj v času, in da bi majhne komponente hitrosti galaksij vstran povzročile. da se galaksije na koncu v resnici ne bi zaletele druga v drugo. Mislil je, da je vesolje morda v preteklosti prešlo fazo krčenja, nato pa se je pri zmerni gostoti snovi odbilo v sedanjo fazo razširjanja. Toda danes vemo, da je morala biti gostota enaka najmanj toni snovi v kubični inči in temperatura enaka desetim milijardam stopinj, da je z jedrskimi reakcijami v zgodnjem vesolju lahko nastala tolikšna količina lahkih elementov, kot jih opazimo v vesolju.
Ta teorija velikega poka se mi ne zdi realna..

Namreč vse v naravi, kar je živo raste in se širi in se tako povečuje prazen prostor med celicami..In še zaradi tega v nobenem semenu ni miljardnih stopinj in skoraj neskončnih pritiskov...
Mislim kakšne meje bi morale biti, da bi zdržale takšne obremenitve..če pa vesolje nima mej, potem pa snovi nič ne bi držalo skupaj...
Sploh ni jasno, kaj s tem želiš povedati.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Pravkar berem link...
Vendar pozor! Teorija relativnosti ne trdi, da je vse relativno. Vsaj dve stvari v vesolju sta po teoriji relativnosti absolutni:

1. zakoni narave so za vse opazovalce enaki in
2. vsi opazovalci vedno izmerijo isto vrednost za svetlobno hitrost.
Tu je zanimivo, da za samo pravilnost teorije, sama teorija predpostavlja zgoraj omenjeni trditvi.
Saj piše tudi:
"Kdo se zares giblje?" in "Kako hitro se giblješ?" nimajo absolutnih odgovorov.
Torej gledano širše, zgornji trditvi nista resnični, ampak le predpogoj za samo resničnost teorije.
Ni pomembno kdo meri tvojo hitrost; lahko si to ti, lahko je nekdo na Zemlji, ali kdorkoli drug v kateremkoli opazovalnem sistemu.
Čas teče različno v različnih opazovalnih sistemih
V tem ne vidim logike..Namreč, kako je lahko vseeno v katerem opazovalnem sistemu meriš hitrost, če pa čas teče različno v opazovalnih sistemih...?
Saj hitrost določimo na podlagi časovne enote.
No, tu se vidi tvoje neznanje. V teoriji relativnosti vse le ni relativno:
Vse niti ne sme biti, ker potem ni možno postaviti nekih zaključkov in formul.

Se strinjam, da marsičesa ne razumem, zato sem tu, da si razčistim pojme.
"Poskušamo si čim hitreje dokazati, da se motimo, kajti le tako lahko uspemo napredovati." (Richard Feynman)
:)

Opazil sem, da si s postavljanjem konstant ali absolutnih vrednosti, postavljamo meje znanega.
Ko bomo dokazali, da tudi hitrost svetlobe ni absolutna, bomo prešli na naslednji nivo razumevanja realnosti.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Sploh ni jasno, kaj s tem želiš povedati.
Želim povedati to, da preko "črvin" in črnih lukenj poteka izmenjava energije v drugo vesolje.
Zato naše vesolje ni nikoli bilo tako majhno s takšnimi skoraj neskončnimi vrednostmi temperature in tlaka.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Einstein, ki je utemeljeval teorije na podlagi trditve, da za vse veljajo isti naravni zakoni, mi naj nekdo pove, kako to, da v vesolju ni niti dveh enakih snežink...

Torej zanima me, kje oziroma na kakšnem nivoju se pojavijo spremembe ali naravni zakoni, ki vplivajo na sam nastanek nečesa ?

Ker, če je vsak trenutek edinstven, potem to pomeni, da se morajo spremeniti tudi osnovni delci, ki sestavljajo neko snov...
Ali ne ?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:Tu je zanimivo, da za samo pravilnost teorije, sama teorija predpostavlja zgoraj omenjeni trditvi.
Ja, PTR je zgrajena na teh dveh postulatih, vendar se njene napovedi ujemajo z eksperimentalnimi opažanji, zato ne more biti govora o neki apriorni pravilnosti. Poleg tega je Einstein konstantnost hitrosti svetlobe privzel na osnovi Michelson-Morleyjevega eksperimenta, enakovrednost opazovalcev pa je tako in tako do neke mere bila postulirana že prej in ni bila nič pretirano novega.
roberto11 napisal/-a:
"Kdo se zares giblje?" in "Kako hitro se giblješ?" nimajo absolutnih odgovorov.
Torej gledano širše, zgornji trditvi nista resnični, ampak le predpogoj za samo resničnost teorije.
O čem sploh govoriš? Kaj ni resnično?
roberto11 napisal/-a:
Ni pomembno kdo meri tvojo hitrost; lahko si to ti, lahko je nekdo na Zemlji, ali kdorkoli drug v kateremkoli opazovalnem sistemu.
Čas teče različno v različnih opazovalnih sistemih
V tem ne vidim logike..Namreč, kako je lahko vseeno v katerem opazovalnem sistemu meriš hitrost, če pa čas teče različno v opazovalnih sistemih...?
Saj hitrost določimo na podlagi časovne enote.
Zadeva je zelo enostavna (zadošča srednješolsko znanje):

http://en.wikipedia.org/wiki/Time_dilat ... e_velocity

Drugi citat se pa nanaša na relativistično seštevanje hitrosti:

http://en.wikipedia.org/wiki/Velocity-a ... relativity
roberto11 napisal/-a:
No, tu se vidi tvoje neznanje. V teoriji relativnosti vse le ni relativno:
Vse niti ne sme biti, ker potem ni možno postaviti nekih zaključkov in formul.
Aja? Prej si trdil ravno nasprotno. In sedaj ti je kar vse jasno?
Se strinjam, da marsičesa ne razumem, zato sem tu, da si razčistim pojme.
Zato pa bodi primerno skromen v svojih izjavah, ne pa da si privoščiš visokoleteče kritike o stvareh, ki jih ne razumeš.
"Poskušamo si čim hitreje dokazati, da se motimo, kajti le tako lahko uspemo napredovati." (Richard Feynman)
Opazil sem, da si s postavljanjem konstant ali absolutnih vrednosti, postavljamo meje znanega.
Ko bomo dokazali, da tudi hitrost svetlobe ni absolutna, bomo prešli na naslednji nivo razumevanja realnosti.
Ah, ja, spet tipična skromnost šarlatanov, ki menijo, da bolje razumejo realnost. :lol:
Želim povedati to, da preko "črvin" in črnih lukenj poteka izmenjava energije v drugo vesolje.
Zato naše vesolje ni nikoli bilo tako majhno s takšnimi skoraj neskončnimi vrednostmi temperature in tlaka.
A ti tudi to govorijo "lastne izkušnje"? :lol: Seveda na veliki pok kaže kar nekaj dejstev, ki pa - kot kaže - tebi niso znana. Priporočam, da se malo izobraziš.
Einstein, ki je utemeljeval teorije na podlagi trditve, da za vse veljajo isti naravni zakoni, mi naj nekdo pove, kako to, da v vesolju ni niti dveh enakih snežink...
In kaj s tem? Če ti jaz dam en direkt ali pa poklicni boksar, bo menda razlika. Ampak to ne pomeni, da gre za različne zakonitosti (v obeh primerih velja izrek o gibalni količini), ampak le za to, da so začetni pogoji (sunek sile) drugačni. Bo šlo?
Torej zanima me, kje oziroma na kakšnem nivoju se pojavijo spremembe ali naravni zakoni, ki vplivajo na sam nastanek nečesa ?
A gornji primer dovolj osvetljuje zadevo?
Ker, če je vsak trenutek edinstven, potem to pomeni, da se morajo spremeniti tudi osnovni delci, ki sestavljajo neko snov...
Ali ne ?
Filozofsko nakladanje.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

In sedaj ti je kar vse jasno?
Seveda ne.

Komu pa je...
In kaj s tem? Če ti jaz dam en direkt ali pa poklicni boksar, bo menda razlika. Ampak to ne pomeni, da gre za različne zakonitosti (v obeh primerih velja izrek o gibalni količini), ampak le za to, da so začetni pogoji (sunek sile) drugačni. Bo šlo?
Vem ,kaj želiš povedati.
Filozofsko nakladanje.
Lahko argumentiraš, zakaj nakladanje ?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:
shrink napisal/-a:In kaj s tem? Če ti jaz dam en direkt ali pa poklicni boksar, bo menda razlika. Ampak to ne pomeni, da gre za različne zakonitosti (v obeh primerih velja izrek o gibalni količini), ampak le za to, da so začetni pogoji (sunek sile) drugačni. Bo šlo?
Vem ,kaj želiš povedati.
Dvomim, da veš.
roberto11 napisal/-a:
shrink napisal/-a:Filozofsko nakladanje.
Lahko argumentiraš, zakaj nakladanje ?
Primer: DNK sestavljajo zgolj 4 baze, ki se ne spreminjajo (analogija na osnovne delce, ki jih omenjaš), pa je vseeno vsak organizem (analogija na trenutek), ki ga kodira DNK, edinstven.

Odgovori