fisija

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
kr en
Prispevkov: 1
Pridružen: 10.3.2007 8:35

fisija

Odgovor Napisal/-a kr en »

vem da je moje uprašanje mogoče butasto, vendar me zanima zakaj npr. pri jedrskih reakcijah vedno uporablajo radioaktivne elemente kot so uran in plutonij. ali ne bi cepitev potekala tudi pri drugih elementih-npr železu, bakru?

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

uran in plutonij nista stabilna in zato razpadata. železo&co. pa so stabilni.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Verižne (jedrske) reakcije je lažje izvesti pri elementih, katerih jedra so že sama po sebi nestabilna.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Saj bi verjetnio šlo, le dovolj pravega izotopa železa (60Fe) bi morali narediti. :lol:
Kar pa bi bilo seveda zelo drago..

Lep dan..

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Predvsem hoces imeti eksotermno reakcijo. Ne pa da moras vlozit ogromno energije da razcepis element (obicajno zelezo56 je namrec najstabilnejsi element v naravi), ali pa da ga celo naredis nestabilnega zato da spet razpade.

alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

hi,
kaj pa potem so te ostanki jedrske reakcije reaktiven, ne glede na to ali je element stabilen ali ni.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Šlo bi z vsemi ostalimi elementi sam z železom ne. Mogoče s kakšnim izotopom. Saj v soncu poteka tudi ta reakcija od vodika v helij iz he naprej in tako vse do železa. Sam za druge elemente potrebuješ full velik energije da jih združiš.

Uporabniški avatar
Aleksej
Prispevkov: 39
Pridružen: 9.3.2007 19:53
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Aleksej »

alexa-lol, kolikor jaz razumem te stvari element razpada vse dokler ne nastane nek "nov" stabilni element.

Bolj zanimivo bi bilo: zasledil sem , da bi lahko razpadla uranova jedra zopet zlili če bi jih segreli na 9000K (seveda nimamo niti snovi, ki bi tako temperaturo zdržala, kaj šele da bi jo lahko tako segreli) in bi zlitje zopet sprostilo nekaj energije!
Če je že gdo slučajno slišal za to - v kakšni obliki bi se ta energija sprostila, in ali ne bi veliko več je potrebovali za segrevenje (vem, da je brezveze govoriti o energiji za segrevenje na 9000K ampak zanima me vaša ocena)?

Odgovori