Vesoljska zgodba

Posebna in splošna teorija relativnosti
Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Vesoljska zgodba

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Shrink, se strinjam. Domnevam, da isto kot za satelita, velja za izstreljeni krogli, o katerih sva razpravljala z Mirkom. V isto smer izstreljeni krogli med seboj mirujeta in tudi za njih ne obstaja absolutni opazovalni sistem. Zakaj se (po mnenju Mirka) spremeni razdalja med kroglama (v sistemu opazovanja krogel), razdalja med satelitoma pa se ne spremeni? Kakšna je torej razdalja med izstreljenima kroglama?
LP FR

mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Re: Vesoljska zgodba

Odgovor Napisal/-a mirko »

Rozman napisal/-a:Zakaj se (po mnenju Mirka) spremeni razdalja med kroglama (v sistemu opazovanja krogel),
Rozman, imaš problem, ker misliš, da je že to, kar ti misliš, da jaz mislim, enako mojemu mnenju. Moraš priznati, da najini dialogi niso ravno šolski primer komunikacije, ki vodi v razumevanje stališč partnerja. Tega, kar si navedel, da je moje mnenje, pač ne moreš podkrepiti z nobenim citatom iz mojih postov v tej temi.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Vesoljska zgodba

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Mirko je dne 21.3.2008 17:07 napisal: »Razdalja med kroglama v sistemu krogel je torej gama*x0« in dne 24.3.2008 23:54 je zapisal: »Gledano iz opazovalnega sistema, kjer mirujeta krogli: - razdalja med lovcem in vesoljčkom manjša od 4 svetlobnih let, - razdalja med kroglama večja od 4 svetlobnih letMoje vprašanje: Tako krogli kot satelita mirujeta o odnosu drug na drugega. V čem se lastnosti krogle razlikujejo od lastnosti satelitov, da se po mnenju Mirka spremeni razdalja med kroglama, po mnenju Shrinka pa se razdalja med satelitoma ne spremen?
LP FR

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Vesoljska zgodba

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rozman napisal/-a:Moje vprašanje: Tako krogli kot satelita mirujeta o odnosu drug na drugega. V čem se lastnosti krogle razlikujejo od lastnosti satelitov, da se po mnenju Mirka spremeni razdalja med kroglama, po mnenju Shrinka pa se razdalja med satelitoma ne spremen?
Tudi kar se mene tiče, je povsem na mestu Mirkov odgovor:
mirko napisal/-a:Rozman, imaš problem, ker misliš, da je že to, kar ti misliš, da jaz mislim, enako mojemu mnenju.
Nikjer nisem namreč izrazil lastnega mnenja ne o kroglah, ne o satelitih, česar se tudi sam zavedaš, saj si v predhodnem postu zapisal:
Rozman napisal/-a:Domnevam, da isto kot za satelita, velja za izstreljeni krogli, o katerih sva razpravljala z Mirkom.
Edino mnenje, ki sem ga izrazil, je to, da omenjeni Japonec PTR vsiljuje koncept absolutnega opazovalnega sistema, kar je že v osnovi napačno.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Vesoljska zgodba

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Shrink, strinjava se torej:
- da se med medsebojno mirujočima kroglama (ki se gibljeta glede na lovca in vesoljčka) v sistemu krogel spremeni medsebojna razdalja, kot pravi Mirko ter
- da GPS meritev pokaže, da se med medsebojno mirujočima satelitoma (ki se gibljeta v galaksiji) v njunem sistemu opazovanja ne spremeni medsebojna razdalja.
Zanima me, kje je razlika med primeroma, da se v enem primeru razdalja spremeni (skladno z gama), v drugem primeru pa razdalja ostaja enaka?
LP FR

mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Re: Vesoljska zgodba

Odgovor Napisal/-a mirko »

Rozman napisal/-a:Mirko je dne 21.3.2008 17:07 napisal: »Razdalja med kroglama v sistemu krogel je torej gama*x0« in dne 24.3.2008 23:54 je zapisal: »Gledano iz opazovalnega sistema, kjer mirujeta krogli: - razdalja med lovcem in vesoljčkom manjša od 4 svetlobnih let, - razdalja med kroglama večja od 4 svetlobnih let.« Moje vprašanje: Tako krogli kot satelita mirujeta o odnosu drug na drugega. V čem se lastnosti krogle razlikujejo od lastnosti satelitov, da se po mnenju Mirka spremeni razdalja med kroglama, po mnenju Shrinka pa se razdalja med satelitoma ne spremen?
Shrink, se strinjam. Domnevam, da isto kot za satelita, velja za izstreljeni krogli, o katerih sva razpravljala z Mirkom. V isto smer izstreljeni krogli med seboj mirujeta in tudi za njih ne obstaja absolutni opazovalni sistem. Zakaj se (po mnenju Mirka) spremeni razdalja med kroglama (v sistemu opazovanja krogel), razdalja med satelitoma pa se ne spremeni? Kakšna je torej razdalja med izstreljenima kroglama?
Tvoj argument so moji izračuni, za katere sem poudaril, da veljajo za primer, ko se krogli ves čas gibljeta z isto hitrostjo, dogodka pa sta sprememba barve krogel na lokaciji lovca in vesoljčka. Poleg izračunov sem ti 25.3. eksplicitno napisal:
Tako se po spremembi barve posamezne krogle ne zgodi nič pretresljivega - vse gre naprej enako kot je šlo prej, le barva krogle ni več črna, ampak je bela. Nobenih preskokov za eno svetlobno leto...
Ti pa navajaš moje mnenje za primer izstreljenih krogel in res ne vem, od kod ti misel, da jaz mislim, da se, gledano iz opazovalnega sistema, kjer krogli mirujeta, razdalja med njima kakorkoli, celo v hipu, spremeni.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Vesoljska zgodba

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Mirko, vprašanji poenostaviva tako, da se krogli in satelita gibljeta ves čas, izstrelitev pa bomo reševali kdaj kasneje. Oddajo GPS signala lahko primerjamo s spremembo barv krogle.
Meritev GPS ne pokaže niti časovnih zamikov niti sprememb razdalj po PTR.
Zakaj gama vpliva na x' in t' pri kroglah, ne pa pri satelitih?
LP FR

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Vesoljska zgodba

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rozman napisal/-a:Shrink, strinjava se torej:
- da se med medsebojno mirujočima kroglama (ki se gibljeta glede na lovca in vesoljčka) v sistemu krogel spremeni medsebojna razdalja, kot pravi Mirko ter
Tvoje "vesoljske zgodbe" nisem prebral in je niti ne mislim. Iz mojih postov pa tudi ne moreš sklepati, da se s čimerkoli, kar si navedel, strinjam ali pa ne.

Rozman napisal/-a:- da GPS meritev pokaže, da se med medsebojno mirujočima satelitoma (ki se gibljeta v galaksiji) v njunem sistemu opazovanja ne spremeni medsebojna razdalja.
Zanima me, kje je razlika med primeroma, da se v enem primeru razdalja spremeni (skladno z gama), v drugem primeru pa razdalja ostaja enaka?
Niti v to se nisem spuščal (in se tudi ne mislim), saj že uvod omenjenega Japonca jasno kaže na to, da meša hruške in jabolka in zato kakršnikoli sklepi na osnovi njegovega "ill-defined" primera nimajo pravega smisla.

Priporočam ti, da ne delaš računov brez krčmarja (beri: ne sklepaj v imenu drugih).

mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Re: Vesoljska zgodba

Odgovor Napisal/-a mirko »

Mirko, vprašanji poenostaviva tako, da se krogli in satelita gibljeta ves čas, izstrelitev pa bomo reševali kdaj kasneje. Oddajo GPS signala lahko primerjamo s spremembo barv krogle.
Meritev GPS ne pokaže niti časovnih zamikov niti sprememb razdalj po PTR.
Zakaj gama vpliva na x' in t' pri kroglah, ne pa pri satelitih?
Oddajo GPS signala lahko primerjamo s spremembo barv krogle, če gre za en impulz in ne kontinuirano oddajanje. Članek, ki ga navajaš, sem preletel in v njem nisem našel opisa meritve. Glede na to, da nimamo predsodkov do znanstvenih avtoritet - si prepričan v korektnost merilne metode, oziroma ali mi lahko metodo podrobno opišeš?
Razdaljo med mimoletečima satelitoma lahko namreč kot opazovalec merim tudi tako, da se v času meritve prestavim v opazovalni sistem, kjer satelita mirujeta, po končani meritvi pa grem nazaj v originalni opazovalni sistem in razglašam, da sem meritev opravil v originalnem opazovalnem sistemu... recimo, da sumim, da ga je avtor lomil v tej smeri...poenostavljeno rečeno... vrvice od satelita do satelita pač ne moreš potegniti drugače, kot da skočiš na satelit, pomeriš dolžino in potem skočiš nazaj- lahko pa mimoleteča satelita tudi fotografiraš brez preskakovanja na satelit in nazaj in na ta način pomeriš razdaljo med njima...

Odgovori