še malo relativnosti

Posebna in splošna teorija relativnosti
emir

še malo relativnosti

Odgovor Napisal/-a emir »

en primer bi rad podal! vzemimo primer, da sedite na vlaku, ki se giblje z hitrosjo 300 km/h.Ob sebi imate okno, ki ga kasneje odprete.zunaj vidite ptico, ki se prav tako giblje z hitrostjo 300km/h. Vi odprete okno in čakate na ptico, da pride proti vam.Ptica medtem, ko potuje proti oknu, drži isto hitrost.VELIKO vprašanje je, kaj se zgodi z ptico, ko vstopi v vlak??? to je za mene najbolj zanimivo vprašanje, kar sem jih kdajkoli slišal!

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

Ptica in vlak se gibljeta s hitrostjo 300km/h glede na tla (podlago). Lahko si pa mislimo, da vlak miruje, ptica pa se giblje s hitrostjo 600km/h proti vlaku. In ko pride v vlak se giblje prav tako s hitrostjo 600km/h še naprej. Če merimo v vlaku, namerimo hitrost ptice 600km/h, če pa merimo iz okolice pa namerimo 300km/h.
Kaj bi se pa moralo zgoditi s ptico, ko pride v vlak? Bi morala eksplodirati ali kaj?

matev

Odgovor Napisal/-a matev »

jao jao....

če merimo iz vlaka je hitrost ptice enaka 0.....

in če kot taka pride v vlak je po mojem vprašanje ali je prepih v vlaku ali ne....

ker če je vlak odprt mora pristat medtem ko se giblje z hitrsorjo 300km/h

če pa v vlaku ni prepiha (zaprt vagon) jo pa razmaže na steno ker se naenkrat giblje znotraj vlaka z hitrostjo 300km/h.... kar bi za zunanjega opazovalca pomenil 600km/h.

Pipo

Odgovor Napisal/-a Pipo »

Če bi bil v vlaku prepih (300km/h zračni tok), bi ptica v vlaku letela naprej.
Če pa prepiha ni, bi pa lepo padla na tla, seveda če nebi začela frfotati s plavutkami.

Pa še to. Nevem če leti kakšna ptica s 300km/h, tako da se mi zdi vprašanje neumno. :twisted:

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

PIPO je napisal:
Če bi bil v vlaku prepih (300km/h zračni tok), bi ptica v vlaku letela naprej.

heh: NE: zgledal bi kot da ptica maha in se ne premakne (seveda za opazovalca na vlaku)


PIPO je napisal:
Če pa prepiha ni, bi pa lepo padla na tla, seveda če nebi začela frfotati s krili.

heh: .... če bi še naprej frfotala bi blo zanimiv vidt ali bi se začela gibat z hitrostjo 300km/h glede na opazovalca v vlaku..... mislm da je tuki vprašanje kaj bi se zgodil..... ker po mojem bi se gibala za zunanjega opazovalca z 600km/h .. seveda samo do trenutko ko bi se zaletela v steno kupeja

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

Zdaj: ali sem jaz neumen ali pa nisem dobro razumel vprašanja:
če merimo iz vlaka je hitrost ptice enaka 0.....

Hitrost ptice je enaka nič, če se vlak in ptica premikata v isti smeri, kar pa se ne, saj potemtakem ptica nikoli ne bi dohitela vlaka, če bi se oba gibala z enako hitrostjo.

Koliko sem razumel, si ti prevzel, da imata ptica in vlak isto smer gibanja, vendar potemtakem ptica nikoli ne dohiti vlaka.
ker po mojem bi se gibala za zunanjega opazovalca z 600km/h .. seveda samo do trenutko ko bi se zaletela v steno kupeja

Po mojem tud. (seveda če bi imela vlak in ptica iste smeri) :D :D

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

Ups, malo sem se zmotil :D , te besede so moje:

Hitrost ptice je enaka nič, če se vlak in ptica premikata v isti smeri, kar pa se ne, saj potemtakem ptica nikoli ne bi dohitela vlaka, če bi se oba gibala z enako hitrostjo.

Koliko sem razumel, si ti prevzel, da imata ptica in vlak isto smer gibanja, vendar potemtakem ptica nikoli ne dohiti vlaka.

ker po mojem bi se gibala za zunanjega opazovalca z 600km/h .. seveda samo do trenutko ko bi se zaletela v steno kupeja

to pa gostove. :D

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Da bo stvar bolj realistična, naj se vlak in ptica gibljeta v isto smer s hitrostjo 30 km/h, pri tem pa ima ptica še majhno komponento hitrosti v smeri proti vlaku in počasi prileti v notranjost vlaka. Zunaj je ptica čutila močen nasprotni veter, ki jo je držal v zraku zaradi aerodinamičnega vzgona, silo zračnega upora pa je premagovala z delom kril ali pri jadranju na račun potencialne energije, ker se je med jadranjem počasi spuščala (če ni bilo vzgonskega vetra). Ko je prišla v vlak, tega nasprotnega vetra ni bilo več (ker glede na zrak v vlaku miruje) in je začela padati. Ali pade na tla, ali se prej ujame, je odvisno od njenih refleksov - kako hitro začne mahati s krili, oziroma kako hitro preklopi s poganjanja pretežno v vodoravni smeri na poganjanje pretežno v navpični smeri, da se pri majhni hitrosti glede na zrak obdrži v zraku. Za potnika, ki sedi v vlaku, pa ptica skoraj miruje, ko je zunaj vlaka (počasi se približuje vlaku) in prav tako miruje tudi v vlaku (no ja, padati začne proti tlom).
Pri tem sem zanemaril zračne vrtince, ki nastajajo pri odprtem oknu vozečega vlaka in ki seveda tudi vplivajo na ptičji let.

emir

Odgovor Napisal/-a emir »

sicer je debata zelo zanimiva, samo jaz bi tudi nekaj dodal!po teoriji relativnosti si lahko zamislimo, da vlak in ptica mirujeta, saj sta oba prej bila isto hitra.Pri upoštevanju zračnega upora bi lahko sklepali, da ptico, ko vstopi v vlak, ne drži več zračni upor in po moje bi jo zabilo naravnost v sprednjo steno vagona(isto je kot bi jaz začel po vlaku leteti z hitrostjo 300 km/h) AUČ! (na mene deluje v vlaku isti upor kot na ptico)

Pipo

Odgovor Napisal/-a Pipo »

Če ptič in vlak letita v isto smer, bi ptič (recimo da jadra s 300) enostavno štrbunkil na tla. ŠPLJOC! Da bi se zaletel v steno, bi morala nanj delovati sila.
Če pa ptič frfota po zraku, bi ob vstopu v vagon začel pospeševati. Do stene seveda, vendar bi na tako kratkem prostoru težko dosegel hitrost 300.

Satch
Prispevkov: 7
Pridružen: 16.9.2003 11:58
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Satch »

Emir, postavil si dobro vprašanje. Mislim, da ze veš da je v vlaku hitrost enaka nič. Torej, če bi ptica priletela v vlak, bi se premikala naprej z isto hitrostjo po teoriji, kar pa v praksi ni dokazano. Po moji teoriji bi ptica letela naprej s 300km/h direktno v prva vrata ali pa steno. Seveda bi morala ptica pospeševati če bi hotela sploh priti v vlak, saj bi morala leteti krivo, kar pomeni, da bi prišla v vlak še z višjo hitrostjo kot 300km/h.
To bi bilo ekstremno boleče za njo. :evil:

DON'T TRY THIS AT HOME :twisted:

Pipo

Odgovor Napisal/-a Pipo »

Ne vem zakaj vam ideja, da bi moral ptič po vstopu v vlak nadaljevati potovanje s 300km/h večjo hitrostjo kot poprej - torej bi potoval s 600 km/h. Hitrost 600 km/h bi dosegel šele po daljšem (ali krajšem odvisno od pospeška) letu. Takoj ob vstopu pa bi imel hitros 300km/h oziroma 0km/h za opazovalca na vlaku.

Problem je enak, kot če bi ptič miroval, pri tem pa bi pihal veter s 300km/h v njegov kljun. Nato pa bi veter nehal pihati. Da bi ptič začel leteti s 300km/h bi potreboval nekaj časa, da bi sploh pospešil do te hitrosti.

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

Ptič bi ob vstopu glede na opazovalca na vlaku letel s hitrostjo 300km/h. Tako bi seveda bilo, če ne bi bilo prepiha in če bi takoj potem, ko bi ptič vstopil, zaprli okno. (kar je seveda skoraj nemogoče) Letel bi s hitrostjo 600km/h glede na opazovalca zunaj in se zabil v steno.
Problem je enak, kot če bi ptič miroval, pri tem pa bi pihal veter s 300km/h v njegov kljun. Nato pa bi veter nehal pihati. Da bi ptič začel leteti s 300km/h bi potreboval nekaj časa, da bi sploh pospešil do te hitrosti.
Da bi ptič miroval, ko bi v njega pihal veter s hitrostjo 300km/h, bi moral ptič s krili mahati tako hitro, kot bi v brezvetrju mahal, ko bi letel s hitrostjo 300km/h. Če bi veter v trenutku nehal pihati, bi ptič letel naprej s hitrostjo 300km/h glede na tla.

mursec

Odgovor Napisal/-a mursec »

Tukaj ne vidim nobenega problema.

Vprašanje nima z relativnostjo nobene veze. Ptica se giblje z 300km/h glede na okolico in med 0 in 600km/h glede na vlak- pač odvisno v kaki smeri leti. To kaj se bo z ptico zgodilo v vlaku, če bo uspela vanj vstopit, je pa posledica njene gibalne količine in upora zraka (vprašanje, če se bo uspela ustaviti pred steno). Dejstvo pa je, da imamo pri samem vstopu opravka z turbolentnim gibanjem, ki pa ga žal ne znamo kar tako spraviti v enačbe.
Še enkrat pa povdarjam - tu ni nobene relativnosti.

Bi pa morda bilo zanimivo nasledje vprašanje !
Predpostavimo, da uspe ptica prileteti na vlak (so recimo hitrosti manjše) in leti po vlaku še naprej. Ali je masa vlaka sedaj večja ? (relativnost nima veze)

Pipo

Odgovor Napisal/-a Pipo »

Uroš pravi:
Da bi ptič miroval, ko bi v njega pihal veter s hitrostjo 300km/h, bi moral ptič s krili mahati tako hitro, kot bi v brezvetrju mahal, ko bi letel s hitrostjo 300km/h. Če bi veter v trenutku nehal pihati, bi ptič letel naprej s hitrostjo 300km/h glede na tla.
Ja ptič bi resnično nadaljeval s hitrostjo 300km/h, vendar šele po nekem času, ko bi pospešil do te hitrosti. Potrebno je upoštevati kinetično energijo in gibalno količno. Ko ptič miruje v vetru ima namreč gibalno in kinetično energijo glede na zemljo enako 0. To pa pomeni, da mora glede na mirujočega opazovalca pridobiti vso energijo, ki je mV^2/2.
Ko je miroval v vetru je šlo vse njegovo delo v 0 oziroma v segrevanje zraka in ptiča.

Res je tudi, da stvar nima veze s splošno in posebno relativnostno teorijo, je pa pogled na stvar relativna (tista o vlaku), ker vsak opazovalec vidi drugačno situacijo-za enega ptič miruje za enega pa leti s hitrostjo 300km/h (seveda če leti vštric z vlakom).

PS.
:twisted: Kot pa sem že enkrat omenil, ptiči najbrž ne letijo s 300km/h.

Odgovori