Nadsvetlobna hitrost

Posebna in splošna teorija relativnosti
Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a Roman »

Nande Ninja napisal/-a:Le kako ti veš, kaj se je Vedež naučil v šoli, da o tem pišeš?
Sklepam po tem, kar napiše.
Poleg tega, pa razloži, zakaj bi ti zanemaril sarlatane? Kaj sarlatan ne more imeti dobre ideje?
Značilno za šarlatane je med drugim to, da podcenjujejo znanost in znanstvenike in ignorirajo spoznanja, ki jih opazovanja v celoti potrjujejo.
Seveda je nekaj povsem drugega, če ti ideje ne razumeš, ne moreš pa zato reči, da ni dobra, ali pa da ne drži.
Še huje je, če ideje ne razume tisti, ki jo pove.
Vedež napisal/-a:Roman, ne obsojaj drugih po svojih napakah. Vedno se lahko vpišeš v večerno šolo za odrasle.
Nikogar ne obsojam in tudi tebi tega ni treba početi.
Kljub vsemu Nande ni tipičen šarlatan, saj bi rad dobil le pojasnila za svoje ideje. Jih ne vsiljuje, temveč jih odkrito deli in upošteva konstruktivna mnenja.
No, ja, iz "lahko dokažem" ne veje ravno prošnja po pojasnilih. In kako si predstavljaš konstruktivna mnenja o stvareh, ki jih je treba sesuti?
BTW: Je trditev, da planeti v osončju potujejo v spirali, pravilna ali ne?
Katero spiralo imaš v mislih? Če gre za geometrijsko v klasičnem 3D prostoru, gotovo ne. Spirala je sicer možna v primeru, če se kroženje ustavlja.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

shrink napisal/-a:
Nande Ninja napisal/-a:Nekateri so res smešni, še posebej Motore, Shrink me pa ne skrbi posebno, (da ne bo pomote, ne skrbi me niti Motore) ker res vidim, da ima IQ nizek, ali se pa samo dela tako.
Če bi "inteligencija" tvojega kalibra dojela, kaj je na tem forumu res smešno, bi jo začelo skrbeti. :lol:
Ja, trdiš, da mora moja inteligencija dojeti tvoj humor? Saj ga je shrink, ne boj se tega. Saj imaš dober smisel za humor, temu nihče ne oporeka. Vsaj zdi se mi da ne. Vendar moja inteligencija tvoje namige dobro dojema, tvoja inteligencija pa mojega humorja na tvoj račun zagotovo ni dojela, ker bi drugače pisal.

Marjan82
Prispevkov: 58
Pridružen: 13.1.2012 11:18

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a Marjan82 »

Vedež napisal/-a:
BTW: Je trditev, da planeti v osončju potujejo v spirali, pravilna ali ne?

Če upoštevaš tudi premikanje Sonca se rišejo neki vzorci..

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Trditev, da planeti krozijo po spirali je napacna.

Ce mislis na spiralo, kot posledico gibanja celotnega soncevega planetarnega sistema po galaksiji, potem so neke vijacnice priblizek tega gibanja. Ampak to je posplosevanje, saj se tudi Galaksija giblje.
Problem je, da nikjer v vesolju ni nekega izhodiscnega koordinatnega sistema, ki bi ga lahko imeli za absolutnega.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a shrink »

Nande Ninja napisal/-a:
shrink napisal/-a:
Nande Ninja napisal/-a:Nekateri so res smešni, še posebej Motore, Shrink me pa ne skrbi posebno, (da ne bo pomote, ne skrbi me niti Motore) ker res vidim, da ima IQ nizek, ali se pa samo dela tako.
Če bi "inteligencija" tvojega kalibra dojela, kaj je na tem forumu res smešno, bi jo začelo skrbeti. :lol:
Ja, trdiš, da mora moja inteligencija dojeti tvoj humor? Saj ga je shrink, ne boj se tega. Saj imaš dober smisel za humor, temu nihče ne oporeka. Vsaj zdi se mi da ne. Vendar moja inteligencija tvoje namige dobro dojema, tvoja inteligencija pa mojega humorja na tvoj račun zagotovo ni dojela, ker bi drugače pisal.
Kdo pravi, da gre za humor? Spet tvoja "inteligencija"? Nič pa ne kaže na to, da tvoja "inteligencija" dojema namige. :lol:

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a Motore »

NoSee napisal/-a:Trditev, da planeti krozijo po spirali je napacna.

Ce mislis na spiralo, kot posledico gibanja celotnega soncevega planetarnega sistema po galaksiji, potem so neke vijacnice priblizek tega gibanja. Ampak to je posplosevanje, saj se tudi Galaksija giblje.
Problem je, da nikjer v vesolju ni nekega izhodiscnega koordinatnega sistema, ki bi ga lahko imeli za absolutnega.
Razen če upoštevaš še potovanje v času naprej :P
Priponke
spirala cas.jpg
spirala cas.jpg (4.96 KiB) Pogledano 16986 krat

zbe
Prispevkov: 49
Pridružen: 14.12.2008 11:13

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a zbe »

Ne! Sonce je fiksna tocka, planeti pa se gibljejo levo/desno po razlicnih (podobnih) premicah v isti ravnini skozi to tocko. Le kdo ima prav?=)

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

zbe napisal/-a:Ne! Sonce je fiksna tocka, planeti pa se gibljejo levo/desno po razlicnih (podobnih) premicah v isti ravnini skozi to tocko. Le kdo ima prav?=)
Kje si pa našel ta podatek, da je sonce fiksna točka? V celotnem vesolju ni niti ene fiksne točke, ravno zato je to tako zanimivo.

Sonce je približek fiksne točke, vsaj v našem osončju, vendar ne miruje popolnoma. Sonce se veča, manjša in tudi potuje, vendar zelo počasi.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ravnokar si sam sebe zanikal. Najprej si rekel, da v celotnem vesolju ni fiksne tocke (kar je res). Potem si pa rekel, da sonce potuje, vendar zelo pocasi. Potuje pocasi glede na kaj? Kam si postavil zdaj fiksno tocko, da si soncu pripisal hitrost?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Nande Ninja napisal/-a:
zbe napisal/-a:Ne! Sonce je fiksna tocka, planeti pa se gibljejo levo/desno po razlicnih (podobnih) premicah v isti ravnini skozi to tocko. Le kdo ima prav?=)
Kje si pa našel ta podatek, da je sonce fiksna točka? V celotnem vesolju ni niti ene fiksne točke, ravno zato je to tako zanimivo.

Sonce je približek fiksne točke, vsaj v našem osončju, vendar ne miruje popolnoma. Sonce se veča, manjša in tudi potuje, vendar zelo počasi.
Meni se 220 km/s glede na center galaksije ne zdi počasi ! :cry:

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Celo tako hitro se premika? To pa skoraj ne verjamem :)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Nande Ninja napisal/-a:Celo tako hitro se premika? To pa skoraj ne verjamem :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Sun

No jaz tudi težko verjamem, vendar tako kaže ! :wink: Torej se tudi zemlja giblje z enako hitrostjo ali ne ?

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Aniviller napisal/-a:Ravnokar si sam sebe zanikal. Najprej si rekel, da v celotnem vesolju ni fiksne tocke (kar je res). Potem si pa rekel, da sonce potuje, vendar zelo pocasi. Potuje pocasi glede na kaj? Kam si postavil zdaj fiksno tocko, da si soncu pripisal hitrost?
Katero svojo trditev sem pa zanikal? Potuje glede na celotno vesolje. Glede na katerikoli planet, se strinjaš? Nisem nikamor postavil fiksne točke, vendar glede na vsako galaksijo, vsako zvezdo, vsak planet, se sonce premika. Premikajo pa se tudi vsi planeti, vsaka zvezda in vse kar je v vesolju, vsaj vse kar smo do sedaj odkrili.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Nande Ninja napisal/-a: Glede na katerikoli planet, se strinjaš? Nisem nikamor postavil fiksne točke, vendar glede na vsako galaksijo, vsako zvezdo, vsak planet, se sonce premika. Premikajo pa se tudi vsi planeti, vsaka zvezda in vse kar je v vesonlju, vsaj vse kar smo do sedaj odkrili.
Sonce torej niha, rotira in se "premo", celo pospešeno giblje ?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Nadsvetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Katero svojo trditev sem pa zanikal? Potuje glede na celotno vesolje. Glede na katerikoli planet, se strinjaš? Nisem nikamor postavil fiksne točke, vendar glede na vsako galaksijo, vsako zvezdo, vsak planet, se sonce premika. Premikajo pa se tudi vsi planeti, vsaka zvezda in vse kar je v vesolju, vsaj vse kar smo do sedaj odkrili.
Katerikoli planet? Kako to mislis? Z vsakega planeta bos dobil drugo hitrost sonca. Hitrost je relativna kolicina, in je odvisna od izhodisca glede na katerega jo meris. Ce nimas referencne tocke, pojma hitrosti sploh ni. Torej te se enkrat vprasam: GLEDE NA KOGA TRDIS, DA SE SONCE PREMIKA?

Odgovori