Einsteinova masa

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
ROK

Einsteinova masa

Odgovor Napisal/-a ROK »

Kako si vi predstavljate maso (poleg tega da je to energija neki drugi obliki) ? Jaz si npr. en kg predstavljam kot 6*10na26 nukleonov. Zato me malce moti »spreminjanje mase« pri relativnostni teoriji! To da se poveča masa verjetno ne pomeni da bo stvari npr. dvakrat več. :roll:
Zakaj se v enačbi torej uporablja masa? Ali pa imam jaz napačno predstavo o tej količini :?: Po mojem Einstein uporablja »maso« v enačbah kot količino od katere je odvisna gravitacija :idea: kaj pa vi mislte?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Če je že čas odvisen od hitrosti, zakaj ne bi bila od hitrosti odvisna tudi masa? Pri zelo velikih hitrostih klasična fizika in naše (tudi klasično) predstavljanje pač nista več ustrezna.

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Jaz si maso enostavno predstavljam kot vdolbine na ponjavi. V tem primeri si je lahko predstavljati tudi negativno maso kot izbokline in prostor-čas kot gravitacijsko polje brez gravitonov.

morphoid

Odgovor Napisal/-a morphoid »

Masi se po teoriji relativnosti ne poveča -masa- ampak se ji poveča teža. Razumi absolutno teorijo relativnosti!

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

teža=G*m1*m2/r^2

Torej: se ji poveča masa, gravitacijska konstanta ali se zmanjša razdalja?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

teža=G*m1*m2/r^2

Torej: se ji poveča masa, gravitacijska konstanta ali se zmanjša razdalja?
Ni ravno modro uporabljati Newtonov gravitacijski zakon v povezavi z relativnostjo. Newtonova gravitacija je le približek splošne teorije relativnosti in velja takrat, ko so mase majhne. Že pri pri gravitaciji med Soncem in Merkurjem Newtonova teorija odpove (leta 1919 je bila to prva potrditev splošne relativnosti).

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Se strinjam s shrink-om. Sploh pa je relativna teorija razdeljena na specialno in splošno. Ena govori o E=mc^2 in dejansko opisuje spremembo ali prehod mase v energijo oz. je masa kar neke vrste energija. Druga pa govori čisto o drugačnih pojavih in to vse in samo v zvezi s hitrostjo. Eden od dveh postulatov posebne relativnostne energije pravi, da je HITROSTsvetlobe v vakuumu v vseh opazovalnih sistemih enaka. Torej nam nekaj pove o tem, ali bomo nekemu predmetu izmerili isto maso pri merjenju v supersonični raketi ali pa npr. na Zemlji v laboratoriju. Pri teoriji relativnosti Newton nima nobene veze razen grobe aproksimacije. :roll: LP!

robespierre
Prispevkov: 65
Pridružen: 27.5.2004 23:47
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a robespierre »

Po mojem bo masa enega predmeta enaka, če jo merimo v supersonični raketi ali pa na zemlji.
Saj pravzaprav ne moremo reči, ali se giblje raketa vstran od zemlje, ali pa zemlja frči s polno hitrostjo vstran od rakete. Rezultata bi morala biti enaka.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Sory za nenatančnost. Mislil sem bolj na to ali meriš maso, ki je pri miru in tisto, ki se giblje. Tu je problem v "povečanju" mase skrit (ali ne :wink: ) v Lorentzovi transformaciji med dvema opazovalnima sistemoma. LP!

Krokar
Prispevkov: 7
Pridružen: 27.4.2003 15:50
Kraj: ihan
Kontakt:

Re: Einsteinova masa

Odgovor Napisal/-a Krokar »

ROK napisal/-a:Kako si vi predstavljate maso (poleg tega da je to energija neki drugi obliki) ? Jaz si npr. en kg predstavljam kot 6*10na26 nukleonov. Zato me malce moti »spreminjanje mase« pri relativnostni teoriji! To da se poveča masa verjetno ne pomeni da bo stvari npr. dvakrat več. :roll:
Pri velikih hitrostih se dimenzije telesa spremenijo. Ali to pomeni da je telesa kaj več?

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Ja nukleonov ni nič več. Le da vsak od njih pridobi na masa, in to tako da se del energije, ki ga poganja, po enačbi E=mc^2 spremeni v maso.

Pa če meriš maso kilogramske uteži na raketi, boš izmeril 1kg. Moral bi meriti maso uteži na raketi z Zemlje ali obratno.

Me pa zanima za koliko (če sploh se) poveča sila gravitacije.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

O, Pentium, to vprašanje se pa avtomatično ne nanaša le na silo gravitacije, ampak na vse vrste sil, ker zaenkrat kot vem, še ni nobenemu uspelo fizikalno ločiti gravitacijskega pospeška od katerekoli drugega (je zraven formul bilo vedno napisano, za kakšen pospešek gre). Me pa ZELO zanima, kje hu...a je Einstein napisal, da se z večanjem hitrosti masa spreminja po formuli E=m*c^2 ????? Po tej logiki atomsko bombo, ko jo naredijo, samo pospešijo do svetlobne hitrosti, da se pač sproži verižna reakcija in gre vsa masa v energijo??????!? :oops: Po moje in teoretično: nemogoče!

mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Odgovor Napisal/-a mirko »

Če se še prav spomnim iz študentskih dni, govorimo samo o navideznem povečanju mase, če bi kljub velikim hitrostim hoteli uporabiti 2. Newtonov zakon. Pospešek namreč ni več neodvisen od hitrosti opazovalnega sistema, kot je to pri klasični mehaniki, ampak se v odvod dv/dt zaradi Lorentzove transformacije prikrade znani relativistični faktor. Potem je stvar interpretacije, če rečemo, da je pospešek samo dv/dt in masi pripišemo relativistični faktor, ali pa rečemo, da je masa enaka in pospešek manjši.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Se strinjam, Mirko. Lorentzova transformacija govori o dveh različno pospešenih sistemih hkrati, kar nam da tisto "navideznost", katere Newton z fiziko v enem sistemu ni uspel postreči.

Odgovori