"Prostor ne obstaja, ...." F. Markopoulou

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

"Prostor ne obstaja, ...." F. Markopoulou

Odgovor Napisal/-a problemi »

Prebral sem članek Fotini Markopoulou . "Space does not exist, so time can", (link je objavil "shrink" v eni od tem pa ga ne najdem). Ker moje znanje fizike ni na takem nivoju, da bi lahko strokovne članke iz fizike bral tako suvereno, da ne bi moglo priti do tega , da vsega skupaj ne razumem napačno, bi prosil kogarkoli, da mi razloži kaj več o njenem pogledu. Če se je v kateri temi o tem razpravljalo, bi prosil za naslov teme.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: "Prostor ne obstaja, ...." F. Markopoulou

Odgovor Napisal/-a qg »

V osnovi fizike so itak brezdimenzijske količine \(\mu_i^2 = m_i^2 G/(\hbar c)\), \(m_i\) so mase delcev, G gravitacijska konstanta, \(\hbar\) Planckova konstanta, c je svetlobna hitrost.

To pomeni, da so čas, prostor in masa med seboj povezani. Vprašamo se pa, kaj od tega trojega je bolj osnovno. Markopoulou v članku izvaja, da je to čas. Tudi neki drugi članki (verjetno njene reference) kažejo na to, da je čas tisto bolj primarno (Ambjorn, J., Jurkiewicz, J., Loll, R. (2008). Self-Organizing Quantum Universe. Sci. Am. Jun, 42-49.).

Sicer pa te tri količine ne obstajajo ena ločeno od druge, naprimer ni prostora zamrznjenega v času, ni prostor časa brez mase....

Napačno pa je razmišljanje, da so čas, 3D prostor in masa že nekaj vnaprej danega. Ne. Potrebno bo še ugotoviti relacije med njimi in zakaj je prostor ravno 3D. (Ali pa prostor-čas 4D)
So še druga razmišljanja na to temo, recimo članek od (Okun, Veneziano, Duff).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: "Prostor ne obstaja, ...." F. Markopoulou

Odgovor Napisal/-a shrink »

Treba je povedati, da ne gre za fizikalni članek, ampak za (filozofski) traktat in to kljub dejstvu, da se naslanja na fizikalne članke. Šlo je pač za natečaj, v katerem so s prispevki lahko sodelovali tudi laiki, zato so si lahko tudi profesionalni fiziki privoščili špekulativen ton.
qg napisal/-a:Tudi neki drugi članki (verjetno njene reference) kažejo na to, da je čas tisto bolj primarno (Ambjorn, J., Jurkiewicz, J., Loll, R. (2008). Self-Organizing Quantum Universe. Sci. Am. Jun, 42-49.).
Glede referenc niso potrebna ugibanja:

http://www.fqxi.org/data/essay-contest- ... aceDNE.pdf

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: "Prostor ne obstaja, ...." F. Markopoulou

Odgovor Napisal/-a problemi »

Zanimivo. Pravzaprav, mi razmišljanje znanstvenikov v filozofsko-špekulativnem tonu, čisto O.K.. Verjetno, je razmišljnje o razvoju in napredku znanosti v bodočnosti vedno malo špekulativno, seveda pa vse v mejah dosedanjih znanstvenih ugotovitev.
Sam sem zastavil vprašanje, ker kot sem napisal, lahko laik, kot sem sam, določene navedke napačno razume in jih med laike naprej širi. Sicer to ne povzroči nobene škode sami znanosti, vseeno pa povzroči prenašanje napačnih ugotovitev znanosti.

Mene je spravilo v pisanje vprašanja (teme) ta stavek iz tega članka: " In this essay I argued that the problem of time is really a paradox that can be traced to taking spacetime geometry too seriously, beyond its domain of applicability. Timelessnes refers only to the gemetric time, not the microscopic fundamental time. Fundamental time exists but space, geometry and gravity do not."

Torej misliti mi je dalo: "fundanmetntalni čas obstaja, toda prostor, geometry in gravitacija pa ne."

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: "Prostor ne obstaja, ...." F. Markopoulou

Odgovor Napisal/-a amrit »

čas kot fizikalna količina je človekova iznajdba za merjenje gibanja
čas je izpeljan iz gibanja in ni primarna fizikalna realnost
o tem sem ravnokar objavil članek v indijski reviji za fiziko
http://www.iupindia.org/Physics.asp
lep dan amrit

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: "Prostor ne obstaja, ...." F. Markopoulou

Odgovor Napisal/-a shrink »

amrit napisal/-a:čas kot fizikalna količina je človekova iznajdba za merjenje gibanja
čas je izpeljan iz gibanja in ni primarna fizikalna realnost
o tem sem ravnokar objavil članek v indijski reviji za fiziko
http://www.iupindia.org/Physics.asp
lep dan amrit
viewtopic.php?f=7&t=3362&start=7

Ramiz
Prispevkov: 10
Pridružen: 10.2.2013 18:05

Re: "Prostor ne obstaja, ...." F. Markopoulou

Odgovor Napisal/-a Ramiz »

Nekaj sem prebral komentarjev,pripomb,mišljenj in tem podobno. Velel bi naslednje: Ni dobro da v tem prostoru negiramo prostor.Velika je škoda da ko nekaj povemo v bistvu ne vemo kaj smo povedali.Ti, ki trdiš da prostor ne obstaja bi moral začet od začetka.Moraš imeti vselej pred očmi,kdo si,in si prizadevati,da spoznaš samega sebe;to spoznanje je najtežje,kar si jih je mogoče zamisliti. Ako se boš spoznal,se ne boš napihoval da prekašaš vse v tem prostoru.Nikdar naj te ne vodi zakon samovolje; le-ta ima po navadi precej veljave pri nevednežih,ki si domišljajo,da so bistroumni.Ta forum visoko cenim in zelo rada bi nekaj naučil.Mogoče je kritika ostra,ali nikakor iz hudobije,tem več izključno dobro-namernost. Če pa se nekdo čuti užaljenim,vlečem napisane besede iz te izbe in se globoko opravičujem.
z lepimi pozdravi vsem ! Ramiz

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: "Prostor ne obstaja, ...." F. Markopoulou

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ramiz napisal/-a:Velika je škoda da ko nekaj povemo v bistvu ne vemo kaj smo povedali.
No, to ravno bode v oči v tvojem zadnjem postu. :lol:

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: "Prostor ne obstaja, ...." F. Markopoulou

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Problemi napisal/-a: Torej misliti mi je dalo: "fundanmetntalni čas obstaja, toda prostor, geometry in gravitacija pa ne."
Verjamem, ker nasprotuje našemu klasičnemu in znanstveno sprejetemu načinu dojemanja realnosti.
A vseeno sam ne verjamem temu, da prostor, dimenzije in gravitacija ne obstajajo.
Mislim, da brezmejnost in neskončnost obstajajo le kot ideje v našem umu, saj je vesolje prav tako prostor, kot vsaka druga stvaritev, ki potrebuje meje, da sploh lahko obstaja.

Odgovori