Tina potuje s hitrostjo 0,9C proti Zemlji

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
mirtelo

Tina potuje s hitrostjo 0,9C proti Zemlji

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Vegin planet (25 svetlobnih let daleč) zapusti Tina in potuje proti nam z 0,9c. Tudi če imamo neskončno dober teleskop, jo bomo opazili, ko bo že 90% potovanja za njo. Tedaj bo oddaljena od nas 2,5 svetlobnih let. Ko jo bomo opazovali skozi teleskop bo po moje ?? njena ura bila mnogo hitreje kot moja..
Zakaj, pri vseh primerih Tina potuje od nas, nazaj pa gre tako ali tako za isto stvar.
Ko bom razumel delitacijo časa, bom izstopil iz kluba nesposobnih in bom zelo vesel. :P Mirtelo

mirtelo

še o tej temi

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Če prav razumem, ko potuje Tina z 0,9c in jaz posvetim za njo, švigne mimo nje žarek z 1c a veliko daljše valovne dolžine. To pomeni, da ga ona sploh ne opazi, saj njene oči ne zaznajo tako dolgovalovnega elektromagnetnega valovanja. In obratno, ko potuje proti zemlji in posvetim proti njej, zazna z napravami, ne z očmi, superkratkovalovno elektromagnetno sevanje. Se motim? :?:

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Upoštevati moraš še dialacijo dolžina. Valovna dolžina svetlobe je v obeh primerih enaka.

Vsaj tako mislm :oops:

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

To z valovno dolžin je Dopplerjev pojav (to sem že napisal, a mi objave noče pokazati).

V zvezi z diletacijo časa in dolžine pa samo to: Vedno se spremenita v takem razmerju, da ostane hitrost svetlobe enaka. Kako je z valovno dolžino si pa ne predstavljam (mislim da ostane enaka).

mirtelo

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Anonymous napisal/-a:Upoštevati moraš še dialacijo dolžina. Valovna dolžina svetlobe je v obeh primerih enaka.

Vsaj tako mislm :oops:
Saj mislim da razumem krčenje, če pa vem, da se pri galaksijah, ki se hitro oddaljujejo pojavi rdeči premik ali mogoče bolje zamik, bi po tej logiki tudi jaz videl Tino, če bi se oddaljevala v bolj infra svetlobi, če pa se bi mi približevala pa bol ultra. Se fejst motim??? :?: :wink:

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Tina potuje s hitrostjo 0,9C proti Zemlji

Odgovor Napisal/-a Rozman »

mirtelo napisal/-a:Vegin planet (25 svetlobnih let daleč) zapusti Tina in potuje proti nam z 0,9c. Tudi če imamo neskončno dober teleskop, jo bomo opazili, ko bo že 90% potovanja za njo. Tedaj bo oddaljena od nas 2,5 svetlobnih let. Ko jo bomo opazovali skozi teleskop bo po moje ?? njena ura bila mnogo hitreje kot moja..
Zakaj, pri vseh primerih Tina potuje od nas, nazaj pa gre tako ali tako za isto stvar.
Ko bom razumel delitacijo časa, bom izstopil iz kluba nesposobnih in bom zelo vesel. :P Mirtelo
V celoti se strinjam z zapisanim. Je pa tako razmišljanje med fiziki nepriljubljeno, ker ustvarja dvome o teoriji relativnosti. Hrabro naprej LP FR

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

rozman:

Vidim, da si žolčni nasprotnik relativnostne teorije in iz tvojih izjav izhaja, kot da so fiziki zarotniško nastrojeni do drugače mislečih...
Edina resnica je, da imajo fiziki za svoje argumente dokaze (t.j. rezultate eksperimentov v skladu s teoretičnimi napovedmi), nasprotniki relativnosti pa do sedaj nič od tega.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rozman »

shrink napisal/-a: ... žolčni nasprotnik ... .
Lahko bi temu rekla tudi drugače, na primer: zvedavi raziskovalec, ki ga zadovoljijo le trdni dokazi, četudi kažejo mimo splošnega mnenja, po vzoru Einsteina, Tesle, Placka, ... Sicer pa potrpežljiv in strpen razpravljalec po vzoru Platona :lol:

Tudi tebi hrabro naprej in LP

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

A nebi morala Tinina ura biti počasneje???

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rozman »

genion napisal/-a:A nebi morala Tinina ura biti počasneje???
Po mojem mnenju ne! Zakaj ne sem opisal na strani http://www.anti-energija.com v poglavju Relativnost na strani 15. Pojasnilo ni preprosto in se ga ne da povzeti v nekaj stavkih. LP FR

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

rozman:

Tvoja logika je sicer zanimiva, a ni v skladu z dandanašnjim večinskim dojemanjem dogajanja v naravi.

Mislim, da sem to že izrekel v tem forumu: Če bo kdaj katerikoli eksperiment nedvoumno ovrgel teorijo relativnosti, bom med prvimi, ki jo bo zavrgel.

Odgovori