kdo bo mlajši?

Posebna in splošna teorija relativnosti
Japi

Odgovor Napisal/-a Japi »

Gost nekako nima prav, ker imamo tu dva sistema. Prvi je (zmenimo se) statični na Zemlji, drugi pa premikajoči na ladji. Povezava med sistemoma je Lorentzova transformacija in takoj dobimo popravke v smislu gama-faktorja (pač iz relativistike). Če na hitro poenostavim primer in rečem, da se gibljemo do 4,3 sl oddaljene zvezde in nazaj s hitrosjo 0.9 svetlobne, bomo za to za opazovalca na Zemlji potrebovali 9,6 let približno, človek na ladji pa se bo postaral nekje za 4,17 leta. Mirtelo, izračuni za tvojo nalogo so v istem smislu, le malo več je računanja. Za bolj dolgovezno razglabljanje ti priporočam knjigo Fizika 3 od Strnada. LP!

Japi

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Čim bolj se hitrost kakega telesa približuje svetlobni, tem hitreje narašča njegova masa, zato je treba čedalje več energije, da se mu hitrost še poveča. Pravzaprav nikdar zares ne moremo doseči svetlobne hitrosti, saj bi tedaj njegova masa postala neskončna oziroma bi bilo glede na to, da sta si masa in energija sorazmerni, potrebno neskončno veliko energije, da bi jo doseglo.
Pri 10% svetlobne hitrosti, se masa telesa poveča za 0,5%, pri 90% svetlobne hitrosti pa bo njegova masa več kot 2X večja od mase, ki jo ima to telo pri mirovanju.
CITAT S. Hawking: Kratka zgodovina časa, str. 28

mirtelo

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Hvala Japiju in genionu! Pa še eno vprašanje v tem stilu;
Kako pa tečejo ure na geostacionarnih satelitih v primerjavi z nami, saj le ti ne zaznavajo gravitacije - nekako prosto padajo?

Torej, če pa se vrnem k mojemu prejšnjemu vprašanju, ko potujemo k 4,3 s.l. oddaljni zvezdi in nazaj. Ker pospešujemo z 1g ; čutimo enako gravitacijo kot na zemlji. Torej če upuštevamo splošno teorijo relativnosti, po njej bi čas tekel v obeh primerih enako, po posebni teoriji pa tudi enako, saj ne vemo kdo se pravzaprav giblje; KAR MI DA MISLITI, DA GIBANJE NI POPOLNOMA RELATIVNO!!, meni izgleda, da se koj nanaša na neko absolutno točko.
DJ

Japi

Odgovor Napisal/-a Japi »

Glede geostac. satelitov je po moje nekako takole. Ker se glede na nas gibljejo z neko hitrostjo, pride tudi do podobnega efekta kot pri primeru, ko smo potovali z vesoljsko ladjo, le da je tu hitrost občutno manjša in je efekt zanemrljiv za naše oči, če pa gledava s stališča GPSov, ki si pomagajo s satelitom, je pa ta časovna delatacija upoštevana do te mere, da se da pozicijo na Zemlji določiti do metra natančno. Pri gravitaciji je pa nekako tako, da v lastnem sistemu ne čutimo nobene delatacije zaradi gibanja, glede na daljnega opazovalca, pa nam čas mineva počasneje. Za nazoren prikaz te moje trditve je primer vesoljca, ki pada v črno luknjo. Opazujemo ga s teleskopom na Zemlji, tako da predpostavimo, da ČL nima vpliva na nas. Če se postavimo v vesoljčevo kožo, padamo pospešeno proti središču črne luknje in na kocu pač pademo do singularne točke (pač prosti pad). Če pa se postavimo v kožo opazovalca na Zemlji, na začetku vesoljec pada z določeno hitrostjo, ko se začne zaradi dilatacije časa (ker gre glede na nas vedno hitreje) počasi ustavlja in na neki razdalji obstane.

Mirtelo, problem tvoje trditve je v tem, da enačiš pospešek rakete z gravitacijskim pospeškom zemlje. Res, je, da s ta po velikosti enaka, samo zelo očitna razlika je v tem, da se pri enakem pospešku v raketi na koncu zeli hitro giblješ, na Zemlji si pa še vedno pri miru. Fora relativistike pa je v tem, da povezuje dva različna sistema. Če sta sistema v bistvu ista, potem ne moreš opaziti nobenih relat. efektov. Tvoja ura (še posebej, če je švicarska 8) ) bo zate kazala enako ne glede na to, ali si pri miru, ali pa pospešeno padaš v črno luknjo. Razlika bi bila, če bi jo pozabil na Zemlji, medtem pa naredil zelo hiter ovinek mim črne luknje. Torej je tvoja "absolutna točka" ta, na Zemlji. Štekaš?:)

LP!

Japi

mirtelo

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Japi je rekel:

če pa gledava s stališča GPSov, ki si pomagajo s satelitom, je pa ta časovna delatacija upoštevana do te mere, da se da pozicijo na Zemlji določiti do metra natančno.

Jaz pa mislim, da pri GPS-ih upoštevajo samo hitrost svetlobe, ne pa diletacijo časa. Ali imam prav? :?: :idea:

Ne zameri Japi, če te vprašam: Ali teorijo relativnosti razumeš, ali jo znaš? Jaz namreč zaenkrat še ne znam pa tudi ne razumem :oops:

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

GPS sateliti morajo za natančno določanje pozicije na zemlji upoštevati različen potek časa na sami Zemlji in na tisti oddaljenosti na kateri so!

Japi

Odgovor Napisal/-a Japi »

Glede GPSov bi moral stvar v detajle še preštudirati, mislim pa da je upoštevana tako hitrost svetlobe kot tudi dilatacija časa, za kakšno bolj točno razlago pa bom to moral še malo preštudirati. Glede relativistike je tako, da sem to poglavje moral preštudirat za kolokvij, tko da, če to bere kakšen profesor na FMF, jo znam, mislim pa da jo vsaj pri enostavnejših primerih tudi kej štekam :wink: LP!

Japi

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: kdo bo mlajši?

Odgovor Napisal/-a Rozman »

mirtelo napisal/-a: Ne veva kdo se bo postaral bolj pri najinem ponovnem srečanju. Po nekaj letihTino ulovi gravitacija črne luknje in sicer tako nežno, da zaradi že tako visoke hitrosti blizu c ne pospešuje, ampak jo elegantno potegne okoli črne luknje z neizpremenjeno hitrostjo. In tako Tina zaobide črno luknjo, ki je normalno sploh ne vidi in ne zazna, in se vrača proti meni. Ko potuje mimo mene ponovima poskus. Spet ne veva kdo potuje in kdo stoji. Pogledava se v obraz....TU PA NE VEM, KDO BO IZGLEDAL POSTARAN. Prosim pomagajte! Mislim, da bom kmalu razumel Einsteina :?: :P :oops: :shock:
Osebno menim, da teorija relativnosti tega vprašanja ne zna pojasniti. Moje videnje rešitve je predolgo, da bi ga tu opisal, lahko pa si ga ogledaš na moji strani v poglavju Relativnost http://www.anti-energija.com LP FR

Odgovori