Izpeljava najslavnejše enačbe?

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Maedhros

Izpeljava najslavnejše enačbe?

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Vsi dobro poznamo Albertovo pogruntavščino E=mc^2...
Mene pa zanima iz česa izhaja ta enačba oz. kako si jo lahko predstavljamo...
Npr. Hookov zakon F=k*dx (če se ne motim :D ) si predstavljam tako da je pri dvakrat večji sili, ki razteguje vzmet, raztezek 2-krat večji - > vzamemo eno vzmet, ki ni preveč "znucana" in probamo...-stvar očitno velja :D - še zapišemo zgornjo enačbo, ki jo zna iz prejšnje trditve (oz. poskusa) že vsak izpeljat in to je to...

Tuki je polno enih brihtnih ljudi in se mi je zdelo da bo gotovo kakšen vedel na preprost način pojasniti Einsteinovo enačbo....

morphoid

Odgovor Napisal/-a morphoid »

Predstavljaj si kinetično energijo nekega telesa z maso m. To telo se naprimer giblje okrok zemlje s hitrostjo v pri razdalji od središča r. Zamisli si, da to telo sedaj na tej razdalji od zemlje miruje. Vidiš, da začne proti zamljinem središču prosto padati s težnostnim pospeškom g. Ko telo doseže središče ima enako hitrost kot pa bi imelo ubežno hitrost na višini r. Torej telo, da se giblje z ubežno hitrostjo okrok zemlje potrebuje energijo Ek=mv^2.
Sedaj pa si zamisli to telo; kako je sestavljeno iz elektromagnetne energije. Veš pa, da se električno in magnetno oplje drugo na drugega širita pravokotno skozi prostor s hitrostjo c. Torej masa telesa je sestavljena iz energije električnega in magnetnega polja in kot sem že povedal, se energija teh polj skozi prostor razširja s hitrostjo c.Torej logično, da dobiš:
E=mc^2

qg

Odgovor Napisal/-a qg »

Einstein je vzel, da telo miruje in odda v nasprotnih smereh dva enaka fotona. Zaradi njune energije se telesu zmanjša masa. Razlago je najti na
http://www.physicstoday.org/vol-42/iss- ... p31_36.pdf

Seveda, že prej imamo osnovne predpostavke relativnosti, svetlobna hitrost enaka v vseh sistemih, potem enačbe za pretvorbo x in t itd.

m_h
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a m_h »

Maedhros, preberi si knjigo E = mc2: Biografija najslavnejše enačbe na svetu.

Odgovori