Teorija, ki bi poenotila gravitacijsko in e.m. polje

Posebna in splošna teorija relativnosti
LUKEC

Re: Teorija, ki bi poenotila gravitacijsko in e.m. polje

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Med "taprave" kondenzatorje definitivno ne spadajo polarizacijski kondenzatorji. To je preverjeno.

silvester1234

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Ko se kondenzator polni steče vanj električni tok. Zaradi tega rečemo, da se polni, ker mu s tem damo nek naboj. Vmes med obema poloma
je nek dielektrik (izolator), zato ni pretoka elektronov skozenj. Pretok pa je le delec sekunde, kolikor je potrebno, da se napolnita pola
kondenzatorja. S tem dobimo na polih nek potencial. Na kapaciteto (izraženo v faradih) vpliva poleg velikosti elektrod, tudi medsebojna
bližina le-teh. Bliže ko sta si, večjo kapaciteto ima kondenzator. Ker pa je nevarnost preboja vmesne izolacije, pa je pomembno tudi kaj
je izolator med obema poloma kondenzatorja. Poleg tega, da se kondenzatorji ločijo po kapaciteti, se ločijo tudi po prebojni trdnosti.
Če priključimo med oba pola nekega porabnika, pa se kondenzator preko njega izprazni. Kot rabi čas za polnjenje, pa rabi tudi nek čas
za praznjenje. To lasnost uporabimo v elektrotehniki za nihajne kroge, ki nihajo z neko frekvenco, ki zavisi tudi od kondenzatorja in ostalih
elementov nihajnega kroga. Načeloma pa so kondenzatorji enakih kapacitet, pa različnih prebojnih trdnosti, tudi različno veliki. Mnogokrat
so glede na to narejeni tudi po različnih tehnologijah.

silvester1234

Ker gravitacija še ni dovolj raziskana je težko reči, da ni mogoče strpati EM valovanja in gravitacijo v isto teorijo. Saj je gravitacija
pravzaprav prisotna skoraj v celotni fiziki delcev. Kjerkoli so neke interakcije. Kar ne morem verjeti, da naj nebi imela tudi lasnosti
valovanj. Kako pa deluje v črni luknji na svetlobo in snovne delce?

Uporabniški avatar
shrink

Odgovor Napisal/-a shrink »

silvester1234 napisal/-a:Ker gravitacija še ni dovolj raziskana je težko reči, da ni mogoče strpati EM valovanja in gravitacijo v isto teorijo. Saj je gravitacija
pravzaprav prisotna skoraj v celotni fiziki delcev. Kjerkoli so neke interakcije. Kar ne morem verjeti, da naj nebi imela tudi lasnosti
valovanj. Kako pa deluje v črni luknji na svetlobo in snovne delce?
Problem je kvantizacija gravitacije. Kar se tiče fizike osnovnih delcev: vpliv gravitacije pri osnovnih delcih je zanemarljiv; z drugimi besedami: ostale sile prevladajo, kar je npr. razvidno iz:

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... or.html#c1

Drugače pa res: gravitacija vpliva na svetlobo (npr. njena trajektorija se okoli masivnih teles odkloni), ampak to se da pojasniti z ukrivljenim prostor-časom, saj ravno slednje je gravitacija po splošni relativnosti.

Sandman

Odgovor Napisal/-a Sandman »

Smešno, ko svetloba katera ima maso enako 0, lahko privlači gravitacija. Torej nekakšna povezava med gravitacijskem in e.m. poljem bi potem takem lahko bila.

problemi

Odgovor Napisal/-a problemi »

Sandman napisal/-a:Smešno, ko svetloba katera ima maso enako 0, lahko privlači gravitacija. Torej nekakšna povezava med gravitacijskem in e.m. poljem bi potem takem lahko bila.
Zgoraj ti shrink pojasni da je odklon svetlobe v bližini masivnih teles posledica ukrivljenosti prostor-časa, ki je posledica delovanja gravitacije. Torej ukrivljenost prostor-časa povzroča gravitacija in ker je v bližini masivnih teles prostor-čas bolj ukrivljen pride do odklona trajektorije. Kot bi vozil po popolnoma ravni cesti in bi naletel na del ceste, ki je podoben tisti v trgovskem centru Rudnik, bi prišlo do odklona ne glede na maso. (Upam, da sem shrinka pravilno razumel).

Sandman

O tem delu, kako gravitacija lahko ukrivi prostor-čas mi še seveda ni jasno, bom še moral prebrat kaj prvo.

Uporabniški avatar
shrink

Po STR je gravitacija kar ukrivljen prostor-čas: masivna telesa ga ukrivljajo, kar si razlagamo kot gravitacijo. V ravnem prostor-času (ni masivnih teles) svetlobni žarek potuje pač naravnost, v ukrivljenem se odkloni (svetloba gre vedno po poti, za katero potrebuje najmanj časa - Fermatovo načelo):

Slika

Sandman

Torej svetloba misli, da gre ravno, čeprav gre po ukrivljenem prostoru? Se opravičujem za moje metafore :)

Uporabniški avatar
shrink

Sandman napisal/-a:Torej svetloba misli, da gre ravno, čeprav gre po ukrivljenem prostoru? Se opravičujem za moje metafore :)
Ne, zgolj pomeni, da gre po poti, za katero potrebuje najmanj časa.

silvester1234

Shrink. Na linku, ki si mi ga posredoval (hvala), so razložene vse sile, razen gravitacije. Tam je samo našteta, pogrešal sem pa več razlage.
Zanima pa me bolj sledeče: Ali je kje podatek o odklonu, ki ga povzroča gravitacijsko polje našega sonca in če, kolikšen je ta odklon? Npr.,
če bi iz zemljine orbite poslal žarek mimo sonca (tik nad korono), kolikšen bi bil ta odklon na krožnici zemeljine orbite?

Uporabniški avatar
shrink

silvester1234 napisal/-a:Shrink. Na linku, ki si mi ga posredoval (hvala), so razložene vse sile, razen gravitacije.
To pa zato, ker gravitacija ni zajeta v kvantno teorijo polja.
Tam je samo našteta, pogrešal sem pa več razlage.
Treba je gledati pod splošno teorijo relativnosti, ki pa je je na hyperphysics le za vzorec:

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... /grel.html
Zanima pa me bolj sledeče: Ali je kje podatek o odklonu, ki ga povzroča gravitacijsko polje našega sonca in če, kolikšen je ta odklon?
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... el.html#c4

silvester1234

Hvala za odgovor. Seveda pa mi je ta porajal novo vprašanje. Če je tolikšen odklon svetlobe že na tako kratki razdalji, oz naše sonce že toliko
ukrivi prostor pomeni, da je prostor, kjer je gostota zvezd velika kar precej zverižen in je fizična podoba vesolja, če nebi zvezde toliko
ukrivljale prostor-čas, bi bila precej drugačna. Predstavljam si potovanje svetlobnih žarkov po vesolju, kot nekakšen slalom med ozvezdji in
galaksijami (koliko pa te ukrivljajo prostor). To pa precej spremeni predstavo o sferični obliki vesolja. Če tako pomislim. Premosorazmrju
masi zvezd bi ustrezali tudi odkloni prostor-čas, kar bi utemeljilo pričakovanja črvin ravno v bližino takih zvezd. Samo kam vodijo? To bi morali
pa še odkriti metodologijo.

Uporabniški avatar
shrink

silvester1234 napisal/-a:Hvala za odgovor. Seveda pa mi je ta porajal novo vprašanje. Če je tolikšen odklon svetlobe že na tako kratki razdalji, oz naše sonce že toliko
ukrivi prostor pomeni, da je prostor, kjer je gostota zvezd velika kar precej zverižen in je fizična podoba vesolja, če nebi zvezde toliko
ukrivljale prostor-čas, bi bila precej drugačna. Predstavljam si potovanje svetlobnih žarkov po vesolju, kot nekakšen slalom med ozvezdji in
galaksijami (koliko pa te ukrivljajo prostor). To pa precej spremeni predstavo o sferični obliki vesolja. Če tako pomislim. Premosorazmrju
masi zvezd bi ustrezali tudi odkloni prostor-čas, kar bi utemeljilo pričakovanja črvin ravno v bližino takih zvezd. Samo kam vodijo? To bi morali
pa še odkriti metodologijo.
Ja, seveda, to se imenuje gravitacijsko lečenje:

http://www.kvarkadabra.net/mediagallery ... 6173241676

http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/featu ... _lens.html

Uporabniški avatar
fogl
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a fogl »

shrink napisal/-a:Po STR je gravitacija kar ukrivljen prostor-čas: masivna telesa ga ukrivljajo, kar si razlagamo kot gravitacijo.
A potem je ta teorija samo drugačna interpretacija gravitacije? Meni se zdi povsem enako, če rečemo da gravitacija ukrivi prostor v katerem svetloba potuje naravnost, ali pa da gravitacija deluje na svetlobo in ta zaradi tega "zavije". Zakaj je sploh potrebna taka interpretacija, je mar kaj boljša?

Odgovori