hitrost elektrona

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

hitrost elektrona

Odgovor Napisal/-a fogl »

Tukaj sem bral o problemu, da je če računaš Lorenz-ovo sila med dvema elektronoma, dobiš različen rezultat odvisno od tega s kakšno hitrostjo se giblje opazovalec.

Potem pa tukaj na primeru nihajnega kroga razlaga zakaj je temu tako, ampak meni to ni jasno. Sploh ne vidim razlage v tem, saj v enačbah kondenzatorja in tuljave Lorenz-ova sila sploh ne nastopa.

Rezultat te razlage je, da je frekvenca nihajnega kroga neodvisna od hitrosti gibanja tega vezja. To mi pa tudi ni jasno. Če bi sedaj ta nihajni krog uporabil kot vir za neko digitalno uro, potem bi ta ura tekla vedno enako hitro, ne glede na to s kakšno hitrostjo bi se gibal. To pa tudi ni logično, glede na to da čas pri večjih hitrostih teče počasneje?

Kakšna je sedaj hitrost elektrona glede na hitrost opazovalci? in Kako to da ta ura teče enako hitro, ne glede na hitrost?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: hitrost elektrona

Odgovor Napisal/-a shrink »

fogl napisal/-a:Potem pa tukaj na primeru nihajnega kroga razlaga zakaj je temu tako, ampak meni to ni jasno. Sploh ne vidim razlage v tem, saj v enačbah kondenzatorja in tuljave Lorenz-ova sila sploh ne nastopa.

Rezultat te razlage je, da je frekvenca nihajnega kroga neodvisna od hitrosti gibanja tega vezja. To mi pa tudi ni jasno. Če bi sedaj ta nihajni krog uporabil kot vir za neko digitalno uro, potem bi ta ura tekla vedno enako hitro, ne glede na to s kakšno hitrostjo bi se gibal. To pa tudi ni logično, glede na to da čas pri večjih hitrostih teče počasneje?
Iz lastnega vidika, torej: vidika lastnega (inercialnega) opazovalnega sistema, izmeriš vedno enako frekvenco. Do razlike pride, ko na tvoj rezultat gleda opazovalec v drugem inercialnem opazovalnem sistemu, ki se glede na tvojega giblje z neko relativno hitrostjo. In to ni zgolj posebnost relativnosti, saj do Dopplerjevega pojava pride tudi v klasičnih razmerah.

Avtor hoče s tem primerom nekako povedati ("So, if this circuit behaves the same on the train and on the platform, what do we expect of the speed of light? And if not, why not?"), da je svetlobna hitrost v vseh inercialnih opazovalnih sistemih konstantna. Ampak to dejstvo razlaga z zelo slabim primerom.

Odgovori