Brain storming

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a Rozman »

V kolikor bi merili hitrost svetlobe tako, da bi ločeno merili frekvenco in valovno dolžino svetlobe (metodo merjenja sem opisal v knjigi Zastrto vesolje), bi dobili dokončen, jasen in nedvoumen odgovor na vprašanje pravilnosti teorije relativnosti. Zadostovala bi že meritev valovne dolžine na način, kjer rezultat meritve ne bi bil odvisen od frekvence svetlobe. Fiziki se iz nerazumljivih razlogov o taki meritvi nočejo niti pogovarjati, čeprav jo je možno opraviti z razpoložljivimi instrumenti, obenem pa investirajo v drage meritve, predvsem tiste, ki dajejo upanje na potrditev teorije relativnosti.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a derik »

Ce se hoces ukvarjati z dokazovanjem teorije, jo bos moral najprej razumeti in povsem obvladati.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a Rozman »

V objektivni fiziki bi pričakoval, da bo pozdravljena in dobro sprejeta prav vsaka ideja za novo meritev fizikalnega pojava, če prispeva k boljšemu razumevanju pojava. Za predlog meritve hitrosti svetlobe na osnovi frekvence in valovne dolžine svetlobe mi nihče ne reče, da ni izvedljiva, da ne bi odgovorila na ključna vprašanja, da je bila že opravljena, … pobuda je preprosto spregledana. Dobivam občutek, ko bi se fiziki te meritve bali in se je izogibajo bodisi demagoško (da bi moral teorijo bolje razumeti, naj o njej razmišljam v okviru somišljenikov) ali pa se pobudo preprosto spregleda, kot da ni bila dana. Čakam torej nekoga, ki bo povedal svoje mnenje o meritvi, meritvi kjer bi hitrost svetlobe v različnih okoliščinah merili na osnovi ločenega merjenja frekvence in valovne dolžine svetlobe.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rozman napisal/-a:V kolikor bi merili hitrost svetlobe tako, da bi ločeno merili frekvenco in valovno dolžino svetlobe (metodo merjenja sem opisal v knjigi Zastrto vesolje), bi dobili dokončen, jasen in nedvoumen odgovor na vprašanje pravilnosti teorije relativnosti. Zadostovala bi že meritev valovne dolžine na način, kjer rezultat meritve ne bi bil odvisen od frekvence svetlobe. Fiziki se iz nerazumljivih razlogov o taki meritvi nočejo niti pogovarjati, čeprav jo je možno opraviti z razpoložljivimi instrumenti, obenem pa investirajo v drage meritve, predvsem tiste, ki dajejo upanje na potrditev teorije relativnosti.
Spet čisto nakladanje; še posebej zadnja trditev, da fizika "upa na potrditev relativnosti". Samo tebi v vednost: teorija relativnosti je ena izmed najbolj preizkušenih fizikalnih teorij, razni "rozmani" pa zaman "upajo" na eksperimente, ki bi jo ovrgli. :lol:
V objektivni fiziki bi pričakoval, da bo pozdravljena in dobro sprejeta prav vsaka ideja za novo meritev fizikalnega pojava, če prispeva k boljšemu razumevanju pojava./.../
Bla, bla, bla, boljše razumevanje pojavov pričakujejo le amaterski "rozmani", ki - kot je omenil že derik - ne razumejo in obvladajo niti osnov.
Čakam torej nekoga, ki bo povedal svoje mnenje o meritvi, meritvi kjer bi hitrost svetlobe v različnih okoliščinah merili na osnovi ločenega merjenja frekvence in valovne dolžine svetlobe.
Pa saj si ga dobil. A naj spet zapišem citat prof. Rosine s tvoje strani? :lol:

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Tiste, ki vas zelo skrbi moje znanje fizike sporočam, da ni razloga, da bi bila to vaša največja tegoba. Dajmo v forumu prostor še vsebinskim temam. Bralci, običajno nefiziki pa tudi fiziki, me praviloma sprašujejo, ali so fiziki že merili hitrost svetlobe na v knjigi predlagan način, z merjenjem frekvence in valovne dolžine in so presenečeni in se zelo čudijo, zakaj ne. V forumu torej dajmo prostor tistim, ki bi lahko imeli odgovor na to vprašanje.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rozman napisal/-a:Tiste, ki vas zelo skrbi moje znanje fizike sporočam, da ni razloga, da bi bila to vaša največja tegoba.
To je le tvoja tegoba.
Dajmo v forumu prostor še vsebinskim temam. Bralci, običajno nefiziki pa tudi fiziki, me praviloma sprašujejo, ali so fiziki že merili hitrost svetlobe na v knjigi predlagan način, z merjenjem frekvence in valovne dolžine in so presenečeni in se zelo čudijo, zakaj ne. V forumu torej dajmo prostor tistim, ki bi lahko imeli odgovor na to vprašanje.
A so morda "nefiziki in fiziki" presenečeni tudi nad tem:
Rozman napisal/-a:Ljudje se skupaj z našo galaksijo zelo hitro oddaljujemo od središča vesolja, kjer se je dogodil velik pok. Gibljemo se kot posledica velike eksplozije in velikih pospeškov snovi ob velikem poku, iz katere smo ustvarjeni.

Po teoriji relativnosti bi zaradi velike hitrosti morali opažati spremembo dimenzij kvadratne plošče, ko jo obračam v roki. :!:

Ploščico na primer lahko obračamo v rokah tako, da se enkrat dogaja skrajšanje stranice »a«, enkrat skrajšanje ploščice po diagonali, enkrat skrajšanje stranice »b«.

Po teoriji relativnosti bi se mora oblika kvadratne ploščice izdatno spreminjati iz kvadrata v pravokotnik in romb, kadar ploščico obračam v roki.

Ker v resnici ne zaznam spremembe oblike keramične ploščice, ko jo obračam v rokah, lahko sklepam, da posebna teorija relativnosti govori kvečjemu o projekcijah, ki bi jih videl nekdo iz drugega sistema opazovanja, ne pa o resničnih spremembah dimenzij kvadratne ploščice.
?

Kajti že srednješolcu, ki pozna osnove PTR, je jasno, da gornje implicira eklatantno nerazumevanje osnov PTR.

Bo dovolj, ali želiš še kakšno vsebinsko pripombo?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a problemi »

Rozman napisal/-a:Tiste, ki vas zelo skrbi moje znanje fizike sporočam, da ni razloga, da bi bila to vaša največja tegoba. Dajmo v forumu prostor še vsebinskim temam. Bralci, običajno nefiziki pa tudi fiziki, me praviloma sprašujejo, ali so fiziki že merili hitrost svetlobe na v knjigi predlagan način, z merjenjem frekvence in valovne dolžine in so presenečeni in se zelo čudijo, zakaj ne. V forumu torej dajmo prostor tistim, ki bi lahko imeli odgovor na to vprašanje.
Kaj te ovira, da tega ne storiš sam? Zberi sredstva, takšna in drugačna, in se loti meritev. Udrihaš po fizikih, no to niti ni udrihanje, je bolj mjavkanje, istočasno pa pričakuješ, da bodo vsako "novo idejo" (ki je očitno že v osnovi zgrešena) eksperimentalno potrjevali.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Bom na kratko povzel vaše komentarje, kot sem vas razumel: 'Fizika bo napravila vse, da do neposrednih meritev hitrosti svetlobe iz gibajočega vira svetlobe ne bo prišlo.'

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a derik »

Rozman napisal/-a:Bom na kratko povzel vaše komentarje, kot sem vas razumel: 'Fizika bo napravila vse, da do neposrednih meritev hitrosti svetlobe iz gibajočega vira svetlobe ne bo prišlo.'
Napačno sklepaš. Če je po tvojem mnenju tak poskus odločilnega pomena za veljavnost teorije, ni ravno pošteno, da v svoji knjigi objavljaš neke zaključke, še preden si poskus opravil. Preveč se zanašaš na svoje razumevanje problematike, čeprav te mnogi opozarjajo, da je pomanjkljivo. Še posebno se mi zdi neodgovorno pisati s takih pozicij poljudno knjigo za laike, ki niso nujno zadosti podkovani v fiziki, da bi videli napake v sklepanju.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rozman napisal/-a:Bom na kratko povzel vaše komentarje, kot sem vas razumel: 'Fizika bo napravila vse, da do neposrednih meritev hitrosti svetlobe iz gibajočega vira svetlobe ne bo prišlo.'
Tipično izrojeno razmišljanje psevdoznanstvenika, ki vidi zaroto v tem, da njegova "odkritja" ne dobijo zaslužene pozornosti. :lol:

Ampak saj Rozman ni edini iz te kategorije:

http://archive.salon.com/people/feature ... index.html

http://www.cognitionandculture.net/home ... lculations

o čemer je bilo že govora tukaj:

viewtopic.php?f=7&t=2132

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a problemi »

Glede na to, da je "anti-relativity underground" številčen mislim, da ne bo nobenih težav opraviti meritev, s katerimi bi dosegli "novo fiziko". Ni mi jasno, zakaj terjajo, da to stori "relativity mainstream"?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a derik »

No, pa saj meritve so bile že opravljene in zadostuje miselni poskus. Ali bi lahko kdo še enkrat napisal formulo, kako iz izmerjene valovne dolžine in izmerjene frekvence izračunamo v, pri čemer je (v + c) hitrost spreminjanja razdalje med valovno fronto in prejemnikom?

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Knjiga 'Zastrto vesolje' je res dodobra razdelila javnost v tiste ki knjige niso prebrali in jo ostro kritizirajo in tiste, ki so knjigo prebrali in se navdušujejo nad njo.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rozman napisal/-a:Knjiga 'Zastrto vesolje' je res dodobra razdelila javnost v tiste ki knjige niso prebrali in jo ostro kritizirajo in tiste, ki so knjigo prebrali in se navdušujejo nad njo.
Tule se sploh ne pogovarjamo o knjigi, ampak o tvojih trditvah. Te so pač nesprejemljive. Bralce knjige pa najbrž lahko razdelimo na tiste, ki kaj vejo o fiziki, in tiste, ki se nad knjigo navdušujejo.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Brain storming

Odgovor Napisal/-a derik »

Rozman napisal/-a:Knjiga 'Zastrto vesolje' je res dodobra razdelila javnost v tiste ki knjige niso prebrali in jo ostro kritizirajo in tiste, ki so knjigo prebrali in se navdušujejo nad njo.
Kje pa so zbrana ta mnenja in kako lahko bralec prispeva svoje mnenje ter se seznani z mnenji drugih?

Odgovori