Je svetlobna hitrost res največja?

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Z veseljem ponavljam vprašanje. Ni mi jasno, zakaj fizika tako vztrajno zavrača neposredne meritve hitrosti svetlobe iz gibajočega vira svetlobe ali iz gravitacijskega polja, ob dejstvih:
- Da hitrost svetlobe v navedenih razmerah sploh še ni bila izmerjena.
- Da obstajajo merilne metode, po katerih je to možno izmeriti.
- Da izostanek teh meritev po nepotrebnem povzroča vroče razprave že vse od Einsteina naprej.
- Da na neposredno še neizmerjeni tezi o v vseh razmerah enaki hitrosti svetlobe temelji velik del fizike.

Mogoče pa ravno zato med fiziki obstaja nelagodje , da bi enega od osnovnih temeljev fizike še enkrat preverjali in potrjevali z neposredno meritvijo.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Roman »

Zakaj se izmikaš vprašanjem tukajšnjega občinstva?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Nande Ninja je napisal:
/...zato sprašujem, kam naj se prijavim, da svojo teorijo tudi uradno dokažem.../


Poznam kar nekaj uglednih topoglednih institucij... :lol: Baje pa zahtevajo napotnico... :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rozman, tvoji predlogi/"teorije" so bili že dodobra komentirani na tem forumu (na kratko: niso vredni resne obravnave), zato ni potrebe po reprizi. Seveda pa ti ne morem(o) pomagati, če izkazuješ tipično lastnost "alternativcev": ponavljanje enih in istih stvari.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Shrink, eno stoletje se po svetu ponavljajo ena in ista vprašanja o vprašanju hitrosti svetlobe na vseh nivojih, tudi na akademskih. Dokončen odgovor na te razprave bo dan, ko bodo fiziki hitrost svetlobe iz gibajočega izvora končno izmerili. Kot te razumem je zate problematičen moja pobuda, da tem razpravam končno napravimo konec na osnovi predlagane merilne metode in same izvedbe meritve ? Zavračanje te meritve se lahko razume le kot zaščita 'relikvije' svetlobne hitrosti pred ogrožanjem.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rozman napisal/-a:Shrink, eno stoletje se po svetu ponavljajo ena in ista vprašanja o vprašanju hitrosti svetlobe na vseh nivojih, tudi na akademskih. Dokončen odgovor na te razprave bo dan, ko bodo fiziki hitrost svetlobe iz gibajočega izvora končno izmerili. Kot te razumem je zate problematičen moja pobuda, da tem razpravam končno napravimo konec na osnovi predlagane merilne metode in same izvedbe meritve ? Zavračanje te meritve se lahko razume le kot zaščita 'relikvije' svetlobne hitrosti pred ogrožanjem.
Spet eno in isto nakladanje: na to sem/smo že večkrat odgovarjal(i); če je kaj problematičnega, je tvoje razumevanje teorije relativnosti. :lol:
Zadnjič spremenil shrink, dne 4.2.2013 17:22, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Shrink, eno stoletje se po svetu ponavljajo ena in ista vprašanja o vprašanju hitrosti svetlobe na vseh nivojih, tudi na akademskih. Dokončen odgovor na te razprave bo dan, ko bodo fiziki hitrost svetlobe iz gibajočega izvora končno izmerili. Kot te razumem je zate problematičen moja pobuda, da tem razpravam končno napravimo konec na osnovi predlagane merilne metode in same izvedbe meritve ? Zavračanje te meritve se lahko razume le kot zaščita 'relikvije' svetlobne hitrosti pred ogrožanjem.
No to pa odlocno ni res. Vprasanja se pojavljajo samo med sarlatani in med amaterji, ki jim izkrivljena poljudnoznanstvena literatura (dokumentarci in ilustrirane knjige) dajo ravno toliko informacij, da si zacnejo narobe predstavljat. Konstantnost svetlobne hitrosti je jasna na vseh nivojih, sledi ze iz klasicne elektrodinamike, in glede na to, da meritve potrjujejo tako posebno kot tudi splosno relativnost, je ocitno, da mora bit to res - ce so do potankosti potrjene vse napovedi teorije, ne more biti osnovna predpostavka narobe!
Zadnjič spremenil Aniviller, dne 4.2.2013 17:09, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Aja, ker ima Rozman očitno amnezijo, mu je treba ponoviti:

viewtopic.php?p=59337#p59337

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rozman napisal/-a:Shrink, eno stoletje se po svetu ponavljajo ena in ista vprašanja o vprašanju hitrosti svetlobe na vseh nivojih, tudi na akademskih. Dokončen odgovor na te razprave bo dan, ko bodo fiziki hitrost svetlobe iz gibajočega izvora končno izmerili. Kot te razumem je zate problematičen moja pobuda, da tem razpravam končno napravimo konec na osnovi predlagane merilne metode in same izvedbe meritve ? Zavračanje te meritve se lahko razume le kot zaščita 'relikvije' svetlobne hitrosti pred ogrožanjem.
Pa daj povej že enkrat kako misliš to izmeriti oziroma dokazati!
Opiši poizkus in povej kakšne inštrumente bi potreboval.
Recimo pri Leasametric si lahko izposodiš merilne inštrumente, umerjene s certifikatom in vsemi tehničnimi podatki, da boš vedel kaj in kako, pa še cene izposoje imaš zraven! :D

Lep večer...

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Najbolj preprosto povedano: meritev izvedemo tako, da izberemo gibajoč vir svetlobe (sončev izbruh, komet) in merimo vpliv gibanja izvora svetlobe hkrati na frekvenco in valovno dolžino svetlobe. Zelo na kratko sem okoliščine merjenja opisal v članku http://www.anti-energija.com/WSEAS.pdf . Pregled mnogih meritev in člankov, ki sem jih opisal v knjigi Zastrto vesolje (str 181 do 250) kažejo, da hitrost vira svetlobe vpliva na frekvenco svetlobe, ne pa njeno valovno dolžino. V SLO po mojem vedenju ne razpolagamo s potrebnimi instrumenti. So pa možne še ene enostavnejše meritve, ki sicer ne pokažejo same hitrosti svetlobe, pokažejo pa to, da hitrost izvora vpliva na frekvenco ne pa valovno dolžino svetlobe. To sem opisal v bistveno lažje izvedljivi meritvi na strani http://www.anti-energija.com/Oblok.pdf Za merjenje svetlobe, ki prihaja iz gibajočih molekul obločnega plamena, rabimo primeren FPI interferometer za merjenje valovne dolžine spektralnih črt svetlobe in spektrometer na osnovi odklonske mrežice, ki je pa občutljiv tudi na frekvenco svetlobe, za merjenje vpliva hitrosti izvora na frekvenčni zamik spektralne črte.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rozman napisal/-a:V SLO po mojem vedenju ne razpolagamo s potrebnimi instrumenti.
No povej vsaj enega proizvajalca in oznako takšnega inštrumenta, ki po tvojem mnenju ustreza tvojim meritvam!
Za enkrat sploh še nisi točno opisal poteka meritve.
Recimo določiti moraš valovno dolžino izvora.
Potem recimo kakšna je minimalna hitrost izvora, da se še vedno ustrezno zazna sprememba.
Kakšne rezultate meritev napoveduješ v primerjavi s pričakovanimi.
itd.

Lep dan...

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Kar se tiče knjige Zastrto vesolje. V njej ni nič resnega. Meji na ...saj veste kaj. Običajno jo najdete na polici za "fiziko". Ker knjižničarji ne ločijo fizike od "saj veste česa".

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Izbor merilne frekvence: merimo spektralne črte in za meritev izberemo eno od čim bolje prepoznavnih spektralnih črt, katero koli.
Instrumenti: za merjenje svetlobe iz sončevih izbruhov so primerni interferometri in spektrometri, ki so na satelitu SOHO ali Hinode (ali primerljivi). Za merjenje svetlobe iz kometov pa WHAM interferometer, ki ga imajo na Univerzi Wisconsin, kot sem podrobno navedel v referiranih dokumentih. Za meritev spektralne črte obločnega plamena bi bili potrebni instrumenti (interferometer in spektrometer) z ločljivostjo hitrosti pod 1 km/s.

Hitrosti sončevih izbruhov so nekjasto do preko tisoč km/s, kometa cca 30 km/s, molekul obločnega plamena nekaj km/s.

merilne metode so opisane v referencah, ki sem jih navajal, v bistvu po pomenijo opazovanje ali se s hitrostjo izvora svetlobe spreminja valovna dolžina, ali pa se spreminja le frekvenca.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No, tukaj imas fundamentalen problem, kateri pojavi se zanasajo na frekvenco in kateri na valovno dolzino - to niti priblizno ni jasno. Ce namrec podres konstantnost svetlobne hitrosti, se ti podre fizika, ki ti omogoca interpretacijo meritev (pri razlagi pojavov, ki merijo bodisi frekvenco ali valovno dolzino, smo namrec vedno ze uporabili svetlobno hitrost). Ce bi bila res kaksna razlika, bi to ze zdavnaj opazili, saj se razlicni tipi interferometrov, spektrometrov in podobnih instrumentov, ne bi ujemali med seboj, ker uporabljajo razlicne pojave in bi zato vsak zaznal neko drugo kombinacijo efektov valovne dolzine in frekvence. Odsotnost neujemanja med stotinami instrumentov po svetu (vecina katerih je usmerjena v zvezde z velikim rdecim premikom) je ze dokaz, da nimas prav, dodatni eksperimenti niso potrebni.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Pri meritvah nič ne predpostavljam. Neodvisno merim valovno dolžino in frekvenco, kar je najbolj elementarna meritev hitrosti katerega koli valovanja brez kakršnih koli predpostavk. Vzamem le osnovno valovno enačbo c=f.λ, kjer dopuščam različne c. K razmišljanju o meritvi hitrosti svetlobe so me spodbudile ravno ogromne neskladnosti pri stotinah meritev spektralnih črt. S FPI so v Rusiji, Indiji pa tudi s FPI na SOHO izmerili za razred do dva manjše hitrosti korone, kot jo zmerimo z spektrometri. Podobno je z meritvami kometov, ko WHAM instrument lahko sploh ne pokaže nobene hitrosti kometa, lahko pa njegovo hitrost pokaže le manjši del fotonov. V knjigi sem podrobno opisal kar nekaj primerov, ko se avtorji sami čudijo nepričakovanim rezultatom. Ogromno je primerov iz tega področja, ki jih današnja fizika ne zna pojasniti. Aniviller, to kar ti navajaš kot dokaz da je vse OK, jaz navajam kot razlog za merjenja.

Odgovori