obrazložitev definicije "Bog je...."

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Uporabniški avatar
shrink

Re: obrazložitev definicije "Bog je...."

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rozman napisal/-a:GJ, imava srečo da hitrost fotonov iz gibajočega vira svetlobe še ni izmerjena. Ko bo izmerjena bo konec modrovanja in dolgčas. Takrat bo vse jasno.
Šarlatanski nakladač pa še kar vztraja in to kljub večkratnim opozorilom, da je to navadna izmišljotina:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tests_of_s ... _or_energy

Rozman
Kraj: Tržič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Kontrakcija dolžine velja le za proton in ne za razdaljo med protonom in Zemljo ali protonom in Soncem.
GJ, groza - za proton po PTR velja kontrakcija časa, kar pomeni da na njem čas skoraj stoji. Ob izostanku teka časa nikoli ne bo prispel do Sonca, če mu ne dovoliš kotrakcije razdalje.

Shrink, ugledne avtoritete iz FMF ne delijo tvojega mnenja. Menijo, da hitrost svetlobe iz vesolja še ni bila izmerjena.

Uporabniški avatar
GJ

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rozman napisal/-a:
Kontrakcija dolžine velja le za proton in ne za razdaljo med protonom in Zemljo ali protonom in Soncem.
GJ, groza - za proton po PTR velja kontrakcija časa, kar pomeni da na njem čas skoraj stoji. Ob izostanku teka časa nikoli ne bo prispel do Sonca, če mu ne dovoliš kotrakcije razdalje.
Rozman groza... :lol:
Več kot povsem očitno je, da ne razumeš PTR. :oops:
Zaradi kotrakcije dolžine protona kot posledica hitrosti (skoraj svetlobne) se tudi dolžina njegovega referenčnega metra ustrezno skrajša (skoraj na 0) in vidi razdaljo še vedno enako!
Bo sedaj šlo? :lol:

Lep deževen dan...

Rozman
Kontakt:

kot posledica hitrosti se tudi dolžina njegovega referenčnega metra ustrezno skrajša

GJ, sem zelo zvedav, zato imam še vprašanja. Ali proton zaradi manjšega referenčnega metra vidi razdaljo med Zemljo in Soncem toliko piko metrov, kot mi vidimo metrov, ali pa tudi on vidi metre in mi le mislimo, da vidi toliko pm kot mi metrov ?

Uporabniški avatar
shrink

Rozman napisal/-a:Shrink, ugledne avtoritete iz FMF ne delijo tvojega mnenja. Menijo, da hitrost svetlobe iz vesolja še ni bila izmerjena.
Le pokaži to njihovo nestrinjanje: samo ne navajaj "pedagoškega projekta", pod katerega si podpisal eno tako avtoriteto, saj ko je to izvedela, te je takoj po prstih, češ, "kaj me podpisuješ pod svoje šarlatanske interpretacije, če se pa noben resen fizik ne more strinjati z njimi". :lol:

Uporabniški avatar
GJ

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rozman napisal/-a:
kot posledica hitrosti se tudi dolžina njegovega referenčnega metra ustrezno skrajša

GJ, sem zelo zvedav, zato imam še vprašanja. Ali proton zaradi manjšega referenčnega metra vidi razdaljo med Zemljo in Soncem toliko piko metrov, kot mi vidimo metrov, ali pa tudi on vidi metre in mi le mislimo, da vidi toliko pm kot mi metrov ?
Nepovezano skačeš iz enega opazovanega sistema v drugi. :lol:
In tudi to ni več PTR ampak STR, ki pravi: da je v inercialnih (nepospešenih) opazovalnih sistemih hitrost svetlobe konstantna, torej invariantna količina.
Iz česar sledi, da mora tudi proton izmeriti hitrost svetlobe enako, kot mi. Ker ima potek časa počasnejši, se mu ustrezno skrajša (zaradi efekta kontrakcije dolžine) njegova referenca metra. In res je, mi vidimo njegov referenčni meter kot piko meter, ampak ti pozabljaš, da imamo potek časa zaradi razlik v hitrosti našega opazovanega sistema, različen. :lol:

Evo, snov primerna tvojemu nivoju...
Ampak verjetno vseeno pretežka zate! :lol:

Lep deževen dan še naprej...

Rozman
Kontakt:

GJ, to kar mi sporočaš sva že obdelala, nisi mi pa odgovoril na vprašanje, zato ga ponavljam: Kako razdalje vidi proton v svojem sistemu opazovanja?

Uporabniški avatar
GJ

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rozman napisal/-a:GJ, to kar mi sporočaš sva že obdelala, nisi mi pa odgovoril na vprašanje, zato ga ponavljam: Kako razdalje vidi proton v svojem sistemu opazovanja?
Tudi to sva že obdelala. :lol:
In sledi iz STR, ki pravi: da je v inercialnih (nepospešenih) opazovalnih sistemih hitrost svetlobe konstantna, torej invariantna količina. Iz česar sledi, da izmeri (vidi) razdaljo v določenem trenutku med sprehodom do Sonca povsem enako kot to razdaljo izmerimo (vidimo) mi! Kako pridemo do tega, pa sem razložil v prejšnjem postu! :roll:

Lep deževen dan...

Rozman
Kontakt:

da izmeri (vidi) razdaljo v določenem trenutku med sprehodom do Sonca povsem enako kot to razdaljo izmerimo (vidimo) mi!
GJ, to je pomembna ugotovitev, zato naj jo še enkrat ponovim: Razdaljo in hitrost potovanja do Sonca vidimo mi enako, kot to vidi proton v svojem sistemu opazovanja. Nam, ko proton opazujemo iz našega sistema opazovanja se nam le zdi, vidimo neko fikcijo, kot da protonu teče čas počasneje in da proton vidi manjše razdalje, kot se tudi protonu zrcalno iz njegovega sistema opazovanja samo zdi, da čas na Zemlji teče zelo počasi in tudi mi vidimo razdalje zelo majhne.

Uporabniški avatar
vojko
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rozman napisal/-a:
da izmeri (vidi) razdaljo v določenem trenutku med sprehodom do Sonca povsem enako kot to razdaljo izmerimo (vidimo) mi!
GJ, to je pomembna ugotovitev, zato naj jo še enkrat ponovim: Razdaljo in hitrost potovanja do Sonca vidimo mi enako, kot to vidi proton v svojem sistemu opazovanja. Nam, ko proton opazujemo iz našega sistema opazovanja se nam le zdi, vidimo neko fikcijo, kot da protonu teče čas počasneje in da proton vidi manjše razdalje, kot se tudi protonu zrcalno iz njegovega sistema opazovanja samo zdi, da čas na Zemlji teče zelo počasi in tudi mi vidimo razdalje zelo majhne.
Mi, prosim, kratko in jedrnato razložiš, kako je mogoče videti "fikcijo"? Veš kaj semantično pomeni "fikcija"?

bianko

Odgovor Napisal/-a bianko »

Rozman napisal/-a:Razdaljo in hitrost potovanja do Sonca vidimo mi enako, kot to vidi proton v svojem sistemu opazovanja.
A se ti ne zdi, da si protonu določil prevelike sposobnosti :)

Uporabniški avatar
GJ

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rozman napisal/-a:
GJ, to je pomembna ugotovitev, zato naj jo še enkrat ponovim: Razdaljo in hitrost potovanja do Sonca vidimo mi enako, kot to vidi proton v svojem sistemu opazovanja.
To je res. :D
Rozman napisal/-a: Nam, ko proton opazujemo iz našega sistema opazovanja se nam le zdi, vidimo neko fikcijo, kot da protonu teče čas počasneje
No tole pa ni več res: protonu dejansko teče čas počasneje, to je tudi fizikalno dokazano z meritvami! 8)
Rozman napisal/-a: in da proton vidi manjše razdalje, kot se tudi protonu zrcalno iz njegovega sistema opazovanja samo zdi, da čas na Zemlji teče zelo počasi in tudi mi vidimo razdalje zelo majhne.
Tudi tole ni več res: proton vidi Zemljo daljšo, mi na Zemlji pa proton krajši zaradi efekta kontrakcije po PTR in tudi čas na Zemlji zanj hitreje teče. :oops:

Lep večer...

Rozman
Kontakt:

Vojko, GJ pravi da razdaljo in hitrost potovanja do Sonca vidimo mi za Zemlji enako, kot to vidi hitro gibajoči proton v svojem sistemu opazovanja. Ko mi gledamo proton iz našega sistema opazovanja, pa vidimo kot da protonu teče čas počasneje in da proton vidi manjše razdalje. Ker tega proton sam pri sebi ne opaža, lahko govorimo o navideznem teku časa in navideznih razdaljah.
Bianko, ko govorimo, da proton nekaj 'vidi' gre za simbolični jezik. Pri tem je mišljena kakršna koli obliko zaznavanja. Naj ti navedem na primeru. Proti Soncu izstrelimo na primer radioaktivni element z imenom A. Nekje na poti se radioaktivni element A odbije nazaj proti Zemlji. Izstrelitev in odboj naj bosta tako hitra, da lahko zanemarimo STR in upoštevamo le PTR. Drug identičen radioaktivni element B ostaja na Zemlji. Ker radioaktivni element A v njegovem sistemu opazovanja vidi sebe popolnoma identično kot radioaktivni element B sebe na Zemlji, hitrost elementa A ne vpliva na njegovo razpolovno dobo. Ko se radioaktivni element vrne iz vesolja na Zemljo, bo njegova radioaktivnost razpadla natanko toliko kot radioaktivnemu elementu B, ki je ostal na Zemlji.
GJ, ti odgovorim zvečer, sedaj je preveč lepo vreme, grem ven.

Uporabniški avatar
shrink

Rozman napisal/-a:Bianko, ko govorimo, da proton nekaj 'vidi' gre za simbolični jezik. Pri tem je mišljena kakršna koli obliko zaznavanja. Naj ti navedem na primeru. Proti Soncu izstrelimo na primer radioaktivni element z imenom A. Nekje na poti se radioaktivni element A odbije nazaj proti Zemlji. Izstrelitev in odboj naj bosta tako hitra, da lahko zanemarimo STR in upoštevamo le PTR. Drug identičen radioaktivni element B ostaja na Zemlji. Ker radioaktivni element A v njegovem sistemu opazovanja vidi sebe popolnoma identično kot radioaktivni element B sebe na Zemlji, hitrost elementa A ne vpliva na njegovo razpolovno dobo. Ko se radioaktivni element vrne iz vesolja na Zemljo, bo njegova radioaktivnost razpadla natanko toliko kot radioaktivnemu elementu B, ki je ostal na Zemlji.
To je (spet) dokaz za tvoje eklatantno nerazumevanje PTR, ampak to svoje "razumevanje" si pokazal že v preteklosti, ko smo te poskušali izobraziti (a očitno razlage niso zalegle):

viewtopic.php?p=8913#p8913

Rozman
Kontakt:

GJ, dve od tvojih trditev sta si protislovni in sicer trditev:
Razdaljo in hitrost potovanja do Sonca vidimo mi enako, kot to vidi proton v svojem sistemu opazovanja.
in trditev:
protonu dejansko teče čas počasneje kot nam
Če protonu v njegovem sistemu opazovanja čas teče počasneje kot nam in če mora tudi v njegovem sistemu opazovanja prepotovati enako razdaljo od Zemlje do Sonca, kot jo vidimo mi, potem ne more potovati z enako hitrostjo, kot ga vidimo potovati iz zemlje. s=v.t. Ne moreta biti s in v enaka ob drugačnem t.

Meni je vseeno, katera od gornjih trditev je pravilna, jaz le sprašujem, privzel bom katerokoli, ne morem pa privzeti obeh hkrati, ker nista konsistentni. Odloči se katera od gornjih dveh trditev drži.

Odgovori