SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rozman napisal/-a:
26.4.2018 7:52
Če se s čolnom peljem proti ali od vodnih valov, je dolžina vodnih voalov vedno enaka.
Primerjava mi je sicer všeč, čeprav ni ravno ustrezna. Valovna dolžina, frekvenca in hitrost so pri vodi vedno enaki (v odvisnosti od globine seveda), vendar glede na obalo, glede na čoln pa ne.
Za sam izračun pa je še mnogo prezgodaj
Za koga?
najprej skušajva natančno razumeti, kaj hočeva računati.
Valovno dolžino svetlobe vendar.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Valovna dolžina, frekvenca in hitrost so pri vodi vedno enaki glede na obalo, glede na čoln pa ne.
Valovna dolžina vodnega vala je enaka glede na obalo in glede na čoln. Frekvenca in hitrost pa se razlikujeta glede na obalo ali na čoln.
Za koga?
Iz Maxwellovih enačb je možno dokazati, da hitrost opazovalca ne vpliva na valovno dolžino. Za računanje kaj več pa rabiva še mnoge druge parametre, ki sem jih opisal v knjižici Potovanje v središče atoma.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a celica »

Roman napisal/-a:
24.4.2018 8:51
Na Siol.net sem presenečen prebral tole: Znanstveniki z univerze Princeton so leta 2000 sicer s poskusom pokazali, da hitreje od svetlobe lahko potuje - svetloba. Namesto skozi vakuum so jo poslali skozi oblak cezijeve pare, na cilj pa je prispela 310-krat hitreje kot svetlobni žarek, ki je potoval skozi vakuum.
Vir: https://siol.net/novice/novice/to-so-vp ... iti-403577.
Je to resno?
Kar zanimivo branje. Roman hvala ti ker si tole našel.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a shrink »

celica napisal/-a:
27.4.2018 20:36
Roman napisal/-a:
24.4.2018 8:51
Na Siol.net sem presenečen prebral tole: Znanstveniki z univerze Princeton so leta 2000 sicer s poskusom pokazali, da hitreje od svetlobe lahko potuje - svetloba. Namesto skozi vakuum so jo poslali skozi oblak cezijeve pare, na cilj pa je prispela 310-krat hitreje kot svetlobni žarek, ki je potoval skozi vakuum.
Vir: https://siol.net/novice/novice/to-so-vp ... iti-403577.
Je to resno?
Kar zanimivo branje. Roman hvala ti ker si tole našel.
Ta članek je šolski primer poenostavljenega, če ne že napačnega poročanja. Hudič je - kot ponavadi - v podrobnostih in seveda svetloba v nobenem primeru ne preseže svoje "lastne" hitrosti, kar je lepo razloženo v članku, ki ga je navedel GJ.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Motore »

Kar jaz razumem, je grupna hitrost lahko večja od svetlobne, kar je ta eksperiment potrdil. Seveda, to ne pomeni, da lahko informacija/signal potuje hitreje od svetl. hitrosti.
https://en.wikipedia.org/wiki/Faster-th ... es_above_c

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

shrink napisal/-a:
28.4.2018 0:51
celica napisal/-a:
27.4.2018 20:36
Roman napisal/-a:
24.4.2018 8:51
Na Siol.net sem presenečen prebral tole: Znanstveniki z univerze Princeton so leta 2000 sicer s poskusom pokazali, da hitreje od svetlobe lahko potuje - svetloba. Namesto skozi vakuum so jo poslali skozi oblak cezijeve pare, na cilj pa je prispela 310-krat hitreje kot svetlobni žarek, ki je potoval skozi vakuum.
Vir: https://siol.net/novice/novice/to-so-vp ... iti-403577.
Je to resno?
Kar zanimivo branje. Roman hvala ti ker si tole našel.
Ta članek je šolski primer poenostavljenega, če ne že napačnega poročanja. Hudič je - kot ponavadi - v podrobnostih in seveda svetloba v nobenem primeru ne preseže svoje "lastne" hitrosti, kar je lepo razloženo v članku, ki ga je navedel GJ.
Bogi Šrinkolino, seveda svetloba in še marsikaj drugega ne more preseči svoje lastne hitrosti. Le ti si hitrejši od svoje sence oziroma, tvoja senca je hitrejša od tebe :lol: .

P S:tvoje kvakce skrbi kam odmagliš kdaj pa kdaj oz. redno - bi organizirali ZATE zbiralno akcijo za mobilni dostop v internet (verjetno bo potrebno nakupovanje, podkupovanje, ... ja, vemo, je hudo in drago v krajih, kamor te "službeno" pošiljajo. Tako bi se mobilno priklapljal in odklapljal - v bistvu bi bil lahko ves čas priklopljen - saj je to tvoj cilj in seveda cilj tvojih Kvakcov - ne morejo brez Vodja!

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Smešne, otročje in nezrele so trditve, da svetloba ne more preseči c, dokler se fizika izogiba odgovoru in nima odgovora na vprašanje:viewtopic.php?f=19&t=5142&start=495#p123617

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rozman napisal/-a:
28.4.2018 18:39
Smešne, otročje in nezrele so trditve, da svetloba ne more preseči c, dokler se fizika izogiba odgovoru in nima odgovora na vprašanje:viewtopic.php?f=19&t=5142&start=495#p123617
"Smešne, otročje in nezrele so trditve, da ni mogoče z alkimijo spremeniti svinca v zlato ..." (Neznani alkimist 100 let PRED Boylom ali Lavoisierom)
"Smešne, otročje in nezrele so trditve, da ni mogoče zgraditi perpetuum mobila ..." (Neznani mehanik 100 let PRED Galilejem) :lol: :lol:
"Smešne, otročje in nezrele so trditve, da svetloba ne more preseči c.../" (Rozman več kot 100 let PO Einsteinu) :lol: :lol: :lol:

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Rozman »

.
.

Kroglica z veliko hitrostjo kroži po vase zaključeni cevi, podobno kot kroži proton v trkalniku.

Hitrost kroglice po teoriji relativnosti vpliva na razdaljo od zunanjega opazovalca do kroglice (x').

Cev miruje, zato hitrost kroglice ne vpliva na obliko cevi. Kroglica zaradi (x') torej potuje po drugi poti, kot jo določa cev. To pa je protislovje, saj kroglica (proton) pri kroženju ne more vstopati in izstopati iz cevi.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Roman »

Zašel si.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Rozman »

.
Roman, hvala, vmes sem že dobil namig, kje sem zašel. 'Dilatacija se pojavi samo pri gibajočih objektih. Torej kroglica bo potovala po sredi torusa le v smeri gibanja bo nekoliko sploščena.'

Ob tem namigu se je zanimivo postaviti tudi na stališče protona v trkalniku. Proton vidi dilatacijo celega trkalnika in ga zato vidi majhnega in deformiranega. Majhen mora biti že zato, ker protonu čas teče počasneje in za enako lastno hitrost rabi krajši trkalnik. Proton seveda vidi manjše in popačene strokovnjake ob trkalniku, ki se jim oblika stalno groteskno spreminja. Tu se pojavi vprašanje oblik ljudi ob trkalniku – ali se res groteskno spreminjajo ali pa je to le iluzija?

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a osf »

Rozman napisal/-a:
28.4.2018 18:39
Smešne, otročje in nezrele so trditve, da svetloba ne more preseči c.
Sem začel razmišljati glede te izjave ( trdim, da nekatera telesa lahko potujejo hitreje od c -že izjavil), imaš prav.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a shrink »

osf napisal/-a:
7.6.2019 13:41
Rozman napisal/-a:
28.4.2018 18:39
Smešne, otročje in nezrele so trditve, da svetloba ne more preseči c.
Sem začel razmišljati glede te izjave ( trdim, da nekatera telesa lahko potujejo hitreje od c -že izjavil), imaš prav.
Slika

:lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rozman napisal/-a:
24.5.2018 8:08
Roman, hvala, vmes sem že dobil namig, kje sem zašel.
Ni za kaj. V ta namig pa nisem čisto prepričan. Zaideš vedno, kadar se spozabiš nad relativnostno teorijo.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink napisal/-a:
7.6.2019 20:42
osf napisal/-a:
7.6.2019 13:41
Rozman napisal/-a:
28.4.2018 18:39
Smešne, otročje in nezrele so trditve, da svetloba ne more preseči c.
Sem začel razmišljati glede te izjave ( trdim, da nekatera telesa lahko potujejo hitreje od c -že izjavil), imaš prav.
Slika

:lol:
:!: :D :lol:

Odgovori