Masa fotona

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a bargo »

derik napisal/-a:
Rozman napisal/-a:Roman, poznana mi je ena napaka v knjigi in sicer na strani 254, kjer sta v enačbi v četrti vrstici zamenjana števec in imenovalec. Da gre za 'lapsus linguae' se vidi, ker je nadaljnja izpeljava pravilna.
Tvoja knjiga je ena povsem nepotrebna farsa.
:shock:
Derik, fizika za fizike in teologija za teologe! Skupna pa je vera v boga! Prvi samo verjamejo v enega manj, ali kako?

Ostali smo nesposobni razumeti. Preostane nam, da sprejememo dana dejstva in se čudimo tako enim, kot drugim.
Rozman napisal/-a: http://anti-energija.com/foton.pdf
Planckov zakon torej določa energijo fotona predvsem približno na področju vidne svetlobe. Na področju visokih frekvenc poskusi Planckovega zakona ne potrjujejo.

Ugotovitev, da Planckov zakon ni univerzalen za vse frekvence elektromagnetnega valovanja, zahteva, da se poglobimo v raziskavo lastnosti fotona ter samega Planckovega zakona.

Za začetek si torej skušam ustvariti predstavo o tem, kako elektromagnetni val svetlobe izbije elektron iz atomske lupine.
Ta predstava mi bo v nadaljevanju omogočila poglobljeno razumevanje fotona in Planckovega zakona.
Kako je s to trditvijo iz knjige, da "Planckov zakon ni univerzalen" ?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rozman napisal/-a:GJ, imel sem možnost raziskovanja fizike tako, da sem veliko spraševal. Čemu verjamem in čemu ne sem se sam odločal , glede na argumente. Ta način poglabljanja v fiziko mi je počasi prešel v hobi, podobno kot igranje šaha. Posledično si nikakor ne želim, da bi vsi razmišljali tako kot sam. S tem bi bilo konec zanimivih razprav.

Moj pogled na fiziko je postajal vse bolj konsistenten, zato sem napravil eksperiment, objavil sem ga v knjigi.

Če bi sklepal o knjigi le iz komentarjev na tem forumu, bi seveda lahko že obupal. Dobivam pa tudi drugačne komentarje in to tudi od fizikov. Nekateri izstopajoči so objavljeni na moji strani (z imeni in priimki), mogoče najbolj izstopajoč komentar fizika pa je naslednji:

"Res se daješ, celemu svetu. Knjigo 'Zatrto vesolje' sem prebral in ostal skoraj brez sape. Izjemno. Notri je nekaj nejasnosti, tudi napak, a v celoti gledano je to eden od najbolj svežih vetrov v sto letih. V kolikor se bo začel prožiti plaz, ki mu daješ eno prvih pomembnih kep, bo veliko sproščenih napetosti. Naj bo usoda mila s teboj
Rozman, v kontekstu ko ti strokovnjaki delijo elementarne lekcije iz fizike in te imajo za nevedneža in diletanta, je samohvalisanje in samoreklamiranje - milo rečeno - neokusno. Zelo simptomatična in polna prikrite ironije in sarkazma je tudi zadnja misel iz navedene pohvale: 'Naj bo usoda mila s teboj.' Menim, da nisi čisto razumel njenega pomena... :wink:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:
Rozman napisal/-a:GJ, imel sem možnost raziskovanja fizike tako, da sem veliko spraševal. Čemu verjamem in čemu ne sem se sam odločal , glede na argumente. Ta način poglabljanja v fiziko mi je počasi prešel v hobi, podobno kot igranje šaha. Posledično si nikakor ne želim, da bi vsi razmišljali tako kot sam. S tem bi bilo konec zanimivih razprav.

Moj pogled na fiziko je postajal vse bolj konsistenten, zato sem napravil eksperiment, objavil sem ga v knjigi.

Če bi sklepal o knjigi le iz komentarjev na tem forumu, bi seveda lahko že obupal. Dobivam pa tudi drugačne komentarje in to tudi od fizikov. Nekateri izstopajoči so objavljeni na moji strani (z imeni in priimki), mogoče najbolj izstopajoč komentar fizika pa je naslednji:

"Res se daješ, celemu svetu. Knjigo 'Zatrto vesolje' sem prebral in ostal skoraj brez sape. Izjemno. Notri je nekaj nejasnosti, tudi napak, a v celoti gledano je to eden od najbolj svežih vetrov v sto letih. V kolikor se bo začel prožiti plaz, ki mu daješ eno prvih pomembnih kep, bo veliko sproščenih napetosti. Naj bo usoda mila s teboj
Rozman, v kontekstu ko ti strokovnjaki delijo elementarne lekcije iz fizike in te imajo za nevedneža in diletanta, je samohvalisanje in samoreklamiranje - milo rečeno - neokusno. Zelo simptomatična in polna prikrite ironije in sarkazma je tudi zadnja misel iz navedene pohvale: 'Naj bo usoda mila s teboj.' Menim, da nisi čisto razumel njenega pomena... :wink:
Direkt med roge...

Se podpišem pod tole Vojko!

Lahko noč...

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Z Gregorjem se poznava, tako da vem, da je s stavkom 'Naj bo usoda mila s teboj' mislil na Vojka in GJ-ja. Njuni emocionalni izpadi so znak strahu pred novostmi in pričakovani glede na izkušnje iz zgodovine. Sicer pa praviloma dobivam spodbudne komentarje na knjigo od tistih, ki so knjigo brali in emocionalne izpade tu na Kvarkadabri od tistih, ki niso prebrali niti enega poglavja.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rozman napisal/-a:Z Gregorjem se poznava, tako da vem, da je s stavkom 'Naj bo usoda mila s teboj' mislil na Vojka in GJ-ja. Njuni emocionalni izpadi so znak strahu pred novostmi in pričakovani glede na izkušnje iz zgodovine. Sicer pa praviloma dobivam spodbudne komentarje na knjigo od tistih, ki so knjigo brali in emocionalne izpade tu na Kvarkadabri od tistih, ki niso prebrali niti enega poglavja.
Rozman, kaj če bi namesto panegirikov in hvalospevov svojih prijateljev tvoji knjigi objavil kakšno recenzijo priznanih avtoritet na tem področju (open peer review)?

Prepričan sem, da bi bilo potem tudi manj "emocionalnih izpadov" forumašev. Kaj praviš na ta predlog? :D

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Vsi komentarji na mojo knjigo so spontani, izraz navdušenja bralcev nad vsebino. Res pa je tudi, da so komentarji praviloma od ljudi, s katerimi sem bil tako ali drugače že prej v kakšni povezavi. Nekateri so se strinjali, da komentarje objavim na internetu, nekateri pa so menili, naj jih jemljem kot njihovo priznanje mojemu delu, bi pa v primeru objave imeli probleme v službi. Iz tega razloga sem hvaležen tistim, ki so dovolili objavo komentarjev, vesel tudi ostalih komentarjev pa seveda na primer mednarodnim ocenjevalcem mojega članka, v katerem je povzetek knjige http://www.anti-energija.com/The_proper ... _light.pdf za pozitivno oceno. S tem ko je bil objavljen članek na mednarodni WSEAS konferenci v Benetkah in z objavo knjige sem dal vsebino v splošno ocenjevanje. Glede ocen je to največ, kar se v danem trenutku da napravit, zato imam proti predlog: knjigo naj komentira le tisti, ki jo je prebral.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rozman napisal/-a:Z Gregorjem se poznava, tako da vem, da je s stavkom 'Naj bo usoda mila s teboj' mislil na Vojka in GJ-ja.
Aha, tudi za profesorja Rosino si govoril drugače, na koncu pa si se ugriznil v svoj dolgi, lažnivi jezik.
Rozman napisal/-a:Njuni emocionalni izpadi so znak strahu pred novostmi in pričakovani glede na izkušnje iz zgodovine.
Tvoji pogledi so nazadnjaški oziroma srednjeveški, le ljudje tvojega kova še vedno niso pripravljeni sprejet osnovnih fizikalnih resnic, kot recimo, da je hitrost svetlobe v vakuumu konstanta.
In to kljub temu, da smo ti tukaj na forumu odgovorili na vsa tvoja vprašanja, ki so izraz pomanjkljive izobrazbe, večina odgovorov je bila podkrepljena z dokazi.
Rozman napisal/-a:Sicer pa praviloma dobivam spodbudne komentarje na knjigo od tistih, ki so knjigo brali in emocionalne izpade tu na Kvarkadabri od tistih, ki niso prebrali niti enega poglavja.
In mi ti sedaj to verjamemo? :lol:
Beži no, prav vsi se ti smejijo!
Prav smiliš se mi včasih... :oops:

Lep dan vsem...

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a bargo »

GJ napisal/-a:Tvoji pogledi so nazadnjaški oziroma srednjeveški, le ljudje tvojega kova še vedno niso pripravljeni sprejet osnovnih fizikalnih resnic, kot recimo, da je hitrost svetlobe v vakuumu konstanta.
Kako prazen je vakuum? :oops:

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Kateri vakuum? Če ni masnih delcev, še ne pomeni, da ni fotonov - okolica, ki ima temperaturo več kot 0 stopinj, napolni vakuum z EM valovanjem tudi, če je sicer "prazno". Če greš v vesolje, stran od vseh zvezd, recimo čutiš tistih par Kelvinov mikrovalovnega ozadja. Neničelna polja pomenijo, da zadeva ni ravno prazna. Recimo marsikdo navaja tisto finto kako prazen je atom, ker je jedro tako majhno. Ampak v resnici je to vse prej kot prazno: ne samo, da ta prostor zaseda elektronska orbitala, ampak tudi samo dejstvo, da imaš tam močno polje (odbojne in privlačne EM sile), pomeni, da to ni prazno. Polja so tista, ki preprečijo, da bi telesa kar ena v drugo prehajala.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a bargo »

Tale vakuum, ki ga omenja GJ. Ja, videti je, da so polja zanimiva reč. Nekako imam občutek, da je prostor neke vrste Čebula. :oops: Na nekoga vpliva neko polje, na nekoga neko drugo. :wink:
No, zanima me, če obstaja delec, ki čuti vsa poznana polja?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rozman napisal/-a:Vsi komentarji na mojo knjigo so spontani, izraz navdušenja bralcev nad vsebino. Res pa je tudi, da so komentarji praviloma od ljudi, s katerimi sem bil tako ali drugače že prej v kakšni povezavi. Nekateri so se strinjali, da komentarje objavim na internetu, nekateri pa so menili, naj jih jemljem kot njihovo priznanje mojemu delu, bi pa v primeru objave imeli probleme v službi. Iz tega razloga sem hvaležen tistim, ki so dovolili objavo komentarjev, vesel tudi ostalih komentarjev pa seveda na primer mednarodnim ocenjevalcem mojega članka, v katerem je povzetek knjige http://www.anti-energija.com/The_proper ... _light.pdf za pozitivno oceno. S tem ko je bil objavljen članek na mednarodni WSEAS konferenci v Benetkah in z objavo knjige sem dal vsebino v splošno ocenjevanje. Glede ocen je to največ, kar se v danem trenutku da napravit, zato imam proti predlog: knjigo naj komentira le tisti, ki jo je prebral.
Pravi ekspert si v eskivaži in sprenevedanju! Če bi bil pol toliko tudi v fiziki, bi stale stvari čisto drugače!

Že možno, Rozman, da se kar drenjajo "bralci, ki so navdušeni nad vsebino" tvoje knjige, ampak to ni to. :lol: Jaz sem te vljudno prosil, da nam posreduješ "recenzijo priznanih avtoritet na tem področju (open peer review)". To ni isto kot "spontani izrazi navdušenja bralcev nad vsebino" in to v znastveni srenji ne šteje kaj prida, kar ti dobro veš.
Torej, boš posredoval kakšno resno recenzijo ali boš le brbljal o "spontanih izrazih navdušenja bralcev nad vsebino" tvoje knjige? :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a vojko »

Aniviller napisal/-a:Kateri vakuum? Če ni masnih delcev, še ne pomeni, da ni fotonov - okolica, ki ima temperaturo več kot 0 stopinj, napolni vakuum z EM valovanjem tudi, če je sicer "prazno". Če greš v vesolje, stran od vseh zvezd, recimo čutiš tistih par Kelvinov mikrovalovnega ozadja. Neničelna polja pomenijo, da zadeva ni ravno prazna. Recimo marsikdo navaja tisto finto kako prazen je atom, ker je jedro tako majhno. Ampak v resnici je to vse prej kot prazno: ne samo, da ta prostor zaseda elektronska orbitala, ampak tudi samo dejstvo, da imaš tam močno polje (odbojne in privlačne EM sile), pomeni, da to ni prazno. Polja so tista, ki preprečijo, da bi telesa kar ena v drugo prehajala.
Ali smo lahko (čisto načelno, v principu) pred Heisenbergovim načelom nedoločenosti govorili o 'pravem' vakuumu? Zdaj je jasno, da ne moremo več, saj nobena točka v prostoru ne more imeti energije 0, ker bi bilo to v nasprotju z omenjenim načelom.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
Aniviller napisal/-a:Kateri vakuum? Če ni masnih delcev, še ne pomeni, da ni fotonov - okolica, ki ima temperaturo več kot 0 stopinj, napolni vakuum z EM valovanjem tudi, če je sicer "prazno". Če greš v vesolje, stran od vseh zvezd, recimo čutiš tistih par Kelvinov mikrovalovnega ozadja. Neničelna polja pomenijo, da zadeva ni ravno prazna. Recimo marsikdo navaja tisto finto kako prazen je atom, ker je jedro tako majhno. Ampak v resnici je to vse prej kot prazno: ne samo, da ta prostor zaseda elektronska orbitala, ampak tudi samo dejstvo, da imaš tam močno polje (odbojne in privlačne EM sile), pomeni, da to ni prazno. Polja so tista, ki preprečijo, da bi telesa kar ena v drugo prehajala.
Ali smo lahko (čisto načelno, v principu) pred Heisenbergovim načelom nedoločenosti govorili o 'pravem' vakuumu? Zdaj je jasno, da ne moremo več, saj nobena točka v prostoru ne more imeti energije 0, ker bi bilo to v nasprotju z omenjenim načelom.
hm. Neskončno energije in nič časa, ali pa nič energije in neskončno časa. Iz prvega dobimo baje BigBang, a ne? :roll: Hudič pa je s časom, ki je relativen. :? Od premikalca, smo prišli do opazovalca. :wink: 1+(-1)=0! :roll:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Aniviller napisal/-a:Kateri vakuum? Če ni masnih delcev, še ne pomeni, da ni fotonov - okolica, ki ima temperaturo več kot 0 stopinj, napolni vakuum z EM valovanjem tudi, če je sicer "prazno". Če greš v vesolje, stran od vseh zvezd, recimo čutiš tistih par Kelvinov mikrovalovnega ozadja. Neničelna polja pomenijo, da zadeva ni ravno prazna. Recimo marsikdo navaja tisto finto kako prazen je atom, ker je jedro tako majhno. Ampak v resnici je to vse prej kot prazno: ne samo, da ta prostor zaseda elektronska orbitala, ampak tudi samo dejstvo, da imaš tam močno polje (odbojne in privlačne EM sile), pomeni, da to ni prazno. Polja so tista, ki preprečijo, da bi telesa kar ena v drugo prehajala.
Ali smo lahko (čisto načelno, v principu) pred Heisenbergovim načelom nedoločenosti govorili o 'pravem' vakuumu? Zdaj je jasno, da ne moremo več, saj nobena točka v prostoru ne more imeti energije 0, ker bi bilo to v nasprotju z omenjenim načelom.
hm. Neskončno energije in nič časa, ali pa nič energije in neskončno časa. Iz prvega dobimo baje BigBang, a ne? :roll: Hudič pa je s časom, ki je relativen. :? Od premikalca, smo prišli do opazovalca. :wink: 1+(-1)=0! :roll:
Tokrat si pa zgrabil bika za roge! Ja, tudi tako lahko razumemo Heisenberga...Hudič ni samo s časom, hudič je predvsem s pojmom "neskončno"... :D

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Masa fotona

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Aniviller napisal/-a:Recimo marsikdo navaja tisto finto kako prazen je atom, ker je jedro tako majhno. Ampak v resnici je to vse prej kot prazno: ne samo, da ta prostor zaseda elektronska orbitala, ampak tudi samo dejstvo, da imaš tam močno polje (odbojne in privlačne EM sile), pomeni, da to ni prazno. Polja so tista, ki preprečijo, da bi telesa kar ena v drugo prehajala.
Ja, hehe, meni se to navajanje o praznini znotraj atoma vedno zdelo čudno.

Odgovori