FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a qg »

Nekam čudna je ta interpretacija enačbe. Predvsem je \(\Delta s\) enak nič, tisto na levi pa sta lahko samo \(\tau_1\) in \(\tau_2\).

A kakorkoli, hočeš reči, da pri hitrosti nič ne rabimo SR, ampak le Newtonove mehanike? Vendar, kaj pa mirovalna energija, ki je funkcija mase in ta je posledica SR in nastopa tudi pri hitrosti nič.

A kakorkoli, SR je nekam čudna za naše dojemanje realnosti, ker absolutni čas ne nastopa več. V tem bi se strinjal, v razlagi tega je še marsikaj nedorečenega, a ne v tem, da bi zato morali zavreči SR.

Pa tudi, če nobene meritve SR ne bi obstajale, bi se SR morali izmisliti. Tudi zato, ker zmanjšuje število osnovnih enot. Skupaj z splošno relativnostjo in kvantno mehaniko, preidemo na brezdimenzijske enote, vezane na Planckovo razdaljo, čas in maso.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

qg, SR (special relativity) ne smeva zagovarjati ali odklanjati iz emocionalnih razlogov. V fiziki ji dava mesto, če nama koristi, če ne, pa se ji odrečeva. V interpretaciji enačbe sem dal razlog, zakaj SR ne deluje tako, kot jo fiziki razlagajo. Predlagam, da ti izbereš en zelo tehten razlog, zakaj se posebni teoriji relativnosti ne moremo doreči (kljub mojim pomislekom o enačbi SR). Če je razlog neobhoden za obstoj SR, zadošča le eden. Ni treba, da se zapleteva z več razlogi. Potem pa bova tvoj razlog ne emocionalno ocenila v detajle. Ta analiza je lahko kriterij za približevanje najinih mnenj. Torej EN razlog.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a qg »

Rozman napisal/-a:
31.3.2019 10:18
qg, SR (special relativity) ne smeva zagovarjati ali odklanjati iz emocionalnih razlogov. V fiziki ji dava mesto, če nama koristi, če ne, pa se ji odrečeva. V interpretaciji enačbe sem dal razlog, zakaj SR ne deluje tako, kot jo fiziki razlagajo. Predlagam, da ti izbereš en zelo tehten razlog, zakaj se posebni teoriji relativnosti ne moremo doreči (kljub mojim pomislekom o enačbi SR). Če je razlog neobhoden za obstoj SR, zadošča le eden. Ni treba, da se zapleteva z več razlogi. Potem pa bova tvoj razlog ne emocionalno ocenila v detajle. Ta analiza je lahko kriterij za približevanje najinih mnenj. Torej EN razlog.
Razlogov za verjetje SR je nešteto, vendar ni časa, da se spet spuščava v to. Pa tudi zgoraj sem ti dal že kakšen argument.

Ni pa dobro, da stvari ne zaključuješ. Zgoraj je bilo še nekaj argumentov, ki si jih preskočil. Pa moj post prej o problemu dvojčkov in trojčkov, pa si spet preskočil.

V interpretaciji enačbe sem dal razlog, zakaj SR ne deluje tako, kot jo fiziki razlagajo.

Na to interpretacijo sem že odgovoril. Najverjetneje je napačna, kar sem ti odgovoril. Ne moreš mešati t in tau v isti enačbi in ju preimenovati poljubno. Ali pa razloži po korakih. Sicer sem napisal, kako razumem tvoje sporočilo iz interpretacije in to nisi odgovoril.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Ne moreš mešati t in tau
Kadar opazovalec opazuje le samega sebe, se vse dogaja v enem samem sistemu opazovanja, zato sta t in tau primerljiva.
… bi se SR morali izmisliti. Tudi zato, ker zmanjšuje število osnovnih enot.
Osnovne enote spadajo med metodologijo opisa. Metodologija se podreja naravi. Mora jih biti toliko, kot jih narava zahteva.
Razlogov za verjetje SR je nešteto.
Do sedaj mi ni uspelo najti niti enega razloga, s katerim ne bi mogel z argumenti hitro opraviti.

Če sem kaj spregledal, me opozori.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a qg »

Prosim razloži, kaj si hotel povedati s tisto enačbo? Jaz sem samo ugibal, ali sem prav ugibal, kaj si hotel reči? t izenačiš s tau s pomočjo enačbe, ne kar tako. Napiši v več korakih.

To z enotami je prehod iz fizike v matematiko. Matematika se ukvarja s količinami, s katerimi se lahko računa brez enot, in to plankove enote omogočijo. A mogoče kdaj drugič o tem.

Glede eksperimentalnega dokazovanja pa kot sem povedal, da nimam časa za to. Na forumu, na ostalih forumih in v živo so še drugi in tu je tudi polno zapisov tvojega dopisovanja o tem.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Verjetno sem pojav opisal res premalo natančno. Bom skušal dopolnit, da bom bolj razumljiv. PTR opisuje enačba:

Slika

Δs je štirirazsežna razdalja med dvema dogodkoma v prostoru, podobno kot je v geometriji koren iz vsota kvadratov x, y in z razdalja med dvema krajevnima točkama v prostoru. Štirirazsežno razdaljo Δs med dvema dogodkoma v prostoru dobimo, če krajevni razdalji po gornji enačbi prištejemo še čas pomnožen s c.

Če svetloba po definiciji v vseh razmerah (v vakuumu) prepotuje razdaljo Δs s svetlobno hitrostjo, potem mora na lokaciji dogodkov teči čas prilagojeno tej razdalji. c= Δs/Δ(tau). Svetlobno hitrost med dogodkoma zagotavlja hitrost teka časa tau in ne t. To velja, kadar opazovalec opazuje poljubne dogodke v prostoru.

Ker pa je opazovalec svoboden, lahko opazuje tudi samega sebe v svojem sistemu opazovanja. V primeru opazovanja samega sebe bo zaznal x=y=z=0. Ko v enačbi vse okrajšamo, se enačba poenostavi v t=tau. Interpretacija tega časa je logična. Opazovalec opazuje samega sebe, opazuje lastno uro, ki mu kaže t. (Dvojček z Zemlje pri dvojčku v vesolju opaža tau)

To pa pomeni, da po gornji enačbi vsakemu opazovalcu, ne glede kako se giblje po prostoru, lastna ura kaže t. Tudi dvojčku v vseolju po tej enačbi njegova ura kaže t. Če se dvojček 40 let giblje z enako hitrostjo, od tega pa en dan eden pospešuje oziroma zavira, in če odmislimo ta dan pospeševanja in zaviranja, bosta ob srečanju dvojčka enako stara.

Vesel bom kakšne tvoje dopolnitve te razlage.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a qg »

Če svetloba po definiciji v vseh razmerah (v vakuumu) prepotuje razdaljo Δs s svetlobno hitrostjo, potem mora na lokaciji dogodkov teči čas prilagojeno tej razdalji. c= Δs/Δ(tau).


Če svetloba prepotuje med dvema dogodkoma, potem velja \(\Delta s^2=0\)

Torej lažje se je pogovarjati, če nekaj napišeš računsko.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Po intenzivni simultanki rabim nekaj počitka - hibernacije.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Roman »

Težko je dokazati, da se eksperimenti motijo.

Odgovori