FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rozman napisal/-a:
13.11.2018 16:29
Nekdo, ki je stisnjen v kot z vprašanji, na katera nima odgovora http://www.frozman.si/pdf/CAS.pdf in ki rušijo njegovo življenjsko filozofijo, se brani 'kot ranjena žival' z nebulozami npr. o kraji slik ipd. Vse bolj pa se dozdeva, da v nekaterih primerih ne gre za ranjenost, ampak za slepoto. Ko nekdo (npr Vojko) naleti na fizikalno vprašanje, na katerega nima odgovora, tega vprašanja preprosto ne vidi, je slep zanj, kar je zanj dobro. Narava ga ne kaznuje za njegov fanatizem.
Tebe pa kaznuje; mimogrede, si že slišal za legendo o Sizifu? :lol: :lol: :lol:

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Teorija relativnosti je daleč od vsakodnevnih pojavov. Dogaja se pri hitrostih, ki niso del našega izkustvenega sveta. Pojavi se načelno vprašanje, zakaj fizikalnim zanesenjakom ne bi dovolili njihovega sanjarjenja. S tem nikomer ne škodujejo (niti ne koristijo), po drugi strani pa so čustveno močno vezani na svojo teorijo in v njej tudi uživajo. (Tu naj omenim GSM, ki so si ga izmislili, da bi demantirali gornjo trditev in upravičili svoj obstoj.) Zakaj bi jim torej rušili njihov mir in jih motili?

Če odklon v fiziki v smislu PTR danes ne ovira nadaljnjega razvoja fizike, pa ga bo oviral v bodoče. Vsak dan bolj in bolj. Posebno je problematično razumevanje hitrosti svetlobe. Zato je smiselno opozarjati na te zmote. Opozarjanje na PTR zmote je res Sizifovo delo, ker se o PTR pogovarja ozek vase zaprt krog zanesenjakov, ki ne sprejemajo drugačnega razmišljanja. Njih z argumenti ni možno prepričati, drugih ljudi pa PTR ne zanima. Tu je preboj možen le na način, da PTR v knjižici http://www.frozman.si/pdf/CAS.pdf opišem tako preprosto in razumljivo, da pomembno razširim krog ljudi na splošno populacijo, jim s tem vzbudim zanimanje za relativnost in bodo sposobni ocenjevati in razpravljali o tej temi.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rozman napisal/-a:
13.11.2018 22:57
Teorija relativnosti je daleč od vsakodnevnih pojavov. Dogaja se pri hitrostih, ki niso del našega izkustvenega sveta. Pojavi se načelno vprašanje, zakaj fizikalnim zanesenjakom ne bi dovolili njihovega sanjarjenja. S tem nikomer ne škodujejo (niti ne koristijo), po drugi strani pa so čustveno močno vezani na svojo teorijo in v njej tudi uživajo. (Tu naj omenim GSM, ki so si ga izmislili, da bi demantirali gornjo trditev in upravičili svoj obstoj.) Zakaj bi jim torej rušili njihov mir in jih motili?

Če odklon v fiziki v smislu PTR danes ne ovira nadaljnjega razvoja fizike, pa ga bo oviral v bodoče. Vsak dan bolj in bolj. Posebno je problematično razumevanje hitrosti svetlobe. Zato je smiselno opozarjati na te zmote. Opozarjanje na PTR zmote je res Sizifovo delo, ker se o PTR pogovarja ozek vase zaprt krog zanesenjakov, ki ne sprejemajo drugačnega razmišljanja. Njih z argumenti ni možno prepričati, drugih ljudi pa PTR ne zanima. Tu je preboj možen le na način, da PTR v knjižici http://www.frozman.si/pdf/CAS.pdf opišem tako preprosto in razumljivo, da pomembno razširim krog ljudi na splošno populacijo, jim s tem vzbudim zanimanje za relativnost in bodo sposobni ocenjevati in razpravljali o tej temi.
Pojavi se načelno vprašanje, zakaj fizikalnim zanesenjakom ne bi dovolili njihovega sanjarjenja.
Ja, kdo ti pa prepoveduje tvoje 'sanjarjenje'??!! Sanjariš že leta in leta in res je tudi, da 's tem nikomer ne škoduješ (niti ne koristiš)'. Še bolj res pa je, da bi lahko svoj intelekt in prosti čas izkoristil za kaj bolj pametnega (in morda celo koristnega), recimo cepljenje drv pred zimo, lovljenje metuljev ali pa proučevanje vpliva Mozartove glasbe na rast begonij ... :lol: :lol:

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

vojko napisal/-a:
14.11.2018 11:35


Ja, kdo ti pa prepoveduje tvoje 'sanjarjenje'??!! Sanjariš že leta in leta in res je tudi, da 's tem nikomer ne škoduješ (niti ne koristiš)'. Še bolj res pa je, da bi lahko svoj intelekt in prosti čas izkoristil za kaj bolj pametnega (in morda celo koristnega), recimo cepljenje drv pred zimo, lovljenje metuljev ali pa proučevanje vpliva Mozartove glasbe na rast begonij ... :lol: :lol:
vojko napisal/-a: vojko napisal/-a: Enkrat za vselej končajva tudi to debato okoli 'okrajšanega' kazusa dativa "mu". Svojilni zaimek 'njemu' ima radilano drugačno semantično težo kot 'mu'. vojko napisal/-a:Toda pri njemu nikoli ne moreš biti gotov, kaj je v resnici ...

Vojkosrav - sklanjanje ti še vedno dela težave! Res bi bilo dobro, da bi se tu malo manj smešil, ta čas pa koristno porabil npr. za učenje sklanjatev.

Te tri besedice se moraš naučiti - ti delajo težave!
ON, NJEGOV, NIHČE

:!: :roll:

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Rozman napisal/-a:
11.11.2018 21:59
Edini način za ohranjanje agonije teorije relativnosti je dosledno izogibanje vsebinskim razpravam o vprašanjih relativnosti, vprašanje kot so na primer na strani http://www.frozman.si/pdf/CAS.pdf Na tem forumu že dolgo ni razprave o vsebinskih vprašanjih in je tudi ne bo, ker bi bilo spuščanje fizikov v vsebinska vprašanja prenevarno za teorijo relativnosti in bi pomenilo njen zaton in konec.
Veljalo bi se pogledati v ogledalo. Jaz sem eden redkih, ki se iz vas ne norčujejo in sem podal vsebinske kritike, ki pa se jim stalno izogibate. Vašim sogovornikom norčevanja niti ne morem zameriti, saj je zgolj posledica vašega lastnega izogibanja vsebinskim kritikam, ki so vam jih podajali v preteklosti. Najbrž so šli večkrat na led kot pregovorni osel. No, saj sem šel jaz tudi.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Roman »

BojanD napisal/-a:
22.11.2018 7:22
No, saj sem šel jaz tudi.
:D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
22.11.2018 9:51
BojanD napisal/-a:
22.11.2018 7:22
No, saj sem šel jaz tudi.
:D
Smo že trije ... :D :lol:

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

BojanD, precizno in jasno napiši vprašanje, na katerega pričakuješ odgovor, tako, da bo nanj možno odgovoriti z enim stavkom. Res ne vem, kaj je v najinem dialogu ostalo odprto.

Smešenje na forumu ima namen spuščanje megle, če član 'koalicije treh' nima odgovorov na zelo konkretna fizikalna vprašanja. Večja ko je zadrega pri iskanju argumentov, močnejše je spuščanje megle (smešenje).

'Koaliciji treh' veliko uspeha pri strokovnem soočanju s fizikalnimi vprašanji in čim manj spuščanja megle.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ne zgovarjaj se na meglo, Rozman.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Precizno in jasno sem napisal, kaj menim, da je pri vašem "računanju" narobe, namreč da ste uporabili neinercialen opazovalni sistem. Če mislite, da boste to napako vsebinsko razrešili z enim stavkom, ste najbrž že na napačni poti. Sumim, da me boste zgolj nevsebinsko odpravili z enim stavkom, pa še to dvomim. Sicer ste pa že sami ta primer odstranili iz svoje knjižice. Morda je bila to res še najboljša rešitev.
Rozman napisal/-a:
22.11.2018 20:22
Večja ko je zadrega pri iskanju argumentov, močnejše je spuščanje megle (smešenje).
Glede na to, da se po internetu na veliko smeši flatearthovce, ali morda menite, da je to posledica zadrege pri iskanju argumentov njihovih nasprotnikov?

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

BojanD uporabil sem Geogebra diagram, ki se v splošnem med fiziki uporablja v teoriji relativnosti za opisovanje takih pojavov.
da ste uporabili neinercialen opazovalni sistem
Če te prav razumem, Geogebra diagrami niso primerni za opisovanje najinega primera?

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Razni spletni ponudniki diagramov seveda ne morejo jamčiti, da njihovi uporabniki orodja uporabljajo fizikalno pravilno. Ne razumem, zakaj hočete to odgovornost sedaj prevaliti na njih?! Sklicevanje na Geogebro je zato popolnoma nepomembno oz. je celo obremenjujoče za vas, saj nakazuje, da živite v prepričanju, da lahko razmišlja namesto vas.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a vojko »

BojanD napisal/-a:
23.11.2018 8:00
Precizno in jasno sem napisal, kaj menim, da je pri vašem "računanju" narobe, namreč da ste uporabili neinercialen opazovalni sistem. Če mislite, da boste to napako vsebinsko razrešili z enim stavkom, ste najbrž že na napačni poti. Sumim, da me boste zgolj nevsebinsko odpravili z enim stavkom, pa še to dvomim. Sicer ste pa že sami ta primer odstranili iz svoje knjižice. Morda je bila to res še najboljša rešitev.
Rozman napisal/-a:
22.11.2018 20:22
Večja ko je zadrega pri iskanju argumentov, močnejše je spuščanje megle (smešenje).
Glede na to, da se po internetu na veliko smeši flatearthovce, ali morda menite, da je to posledica zadrege pri iskanju argumentov njihovih nasprotnikov?
:!: :D :lol: :lol:

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

BojanD, poglej moj Geogebra diagram in povej, kje v diagramu sem napravil napako.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Dajte ga še enkrat prilepiti. V zadnjih vaših linkih ga ni bilo več. Še sami ste potrdili, da ste primer odstranili iz knjižice.

Odgovori