FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Roman, čisto si zgrešil poanto mojega zapisa. Če poznaš vse detajle nekega dogajanja, potem teorije relativnosti ne rabiš, ker že v detajle poznaš opazovano dogajanje. Teorijo relativnosti rabiš zato, da nekaj izmeriš, potem pa na osnovi teh meritev rekonstruiraš ostalo dogajanje. Bistvo mojega sporočila je, da če izmeriš časa štoparic ne moreš iz tega rekonstruirati kaj se je prej dogajalo. Isti časi so lahko posledica mnogih predhodnih dogajanj. Iz izmerjenih časov niti ne veš, ali si štoparici izključil sočasno (če tega ne veš mimo časov na štoparici). Da bom še bolj nazoren. Jaz skušam biti 'detektiv', ki na osnovi nekaj skromnih podatkov skuša rekonstruirati dogajanje. Ti pa si detektiv, ki mora vse detajle nekega pojava vnaprej do potankosti poznati.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Motore »

Detektiv ne skuša prilagoditi dokazov (eksperimentov), tako da dobi morilca, ki ga sam hoče (da ustrezajo njegovi teoriji), ampak skuša dobiti morilca, ki dokazom najbolj ustreza (na podlagi eksperimentov se formulira teorija).
Razen seveda, če je nesposoben ali skorumpiran.
Jaz te predvsem vidim v prvi vlogi.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Motore, amen!

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rozman napisal/-a:
29.8.2018 9:27
Če poznaš vse detajle nekega dogajanja, potem teorije relativnosti ne rabiš, ker že v detajle poznaš opazovano dogajanje.
Ne fantaziraj! K detajlom gibanja spada tudi relativnost.
Teorijo relativnosti rabiš zato, da nekaj izmeriš, potem pa na osnovi teh meritev rekonstruiraš ostalo dogajanje.
Teorijo relativnosti potrebujemo zato, da razložimo in razumemo tudi pojave, katerim newtonska mehanika ni kos.
Bistvo mojega sporočila je, da če izmeriš časa štoparic ne moreš iz tega rekonstruirati kaj se je prej dogajalo.
Ne. Bistvo tvojega sporočila je, da bi morali štoparici na koncu kazati enak čas. Kar je seveda zgrešeno. Seveda iz končnih časov ne moreš vedeti, kje sta bili štoparici vmes, kakor ne moreš iz številke na avtomobilskih števcih vedeti, kje sta bila avtomobila iz moje ilustracije vmes. O tem se sploh nismo pogovarjali in ne vem, zakaj se ti to zdi bistveno. Bistveno je v resnici to, da ne razumeš relativnosti. Stranski produkt tega nerazumevanja pa je vztrajno iskanje za lase privlečenih miselnih poskusov, katerih edini namen je potrjevanje tvojega zgrešenega prepričanja. Naslov te teme to tudi neposredno dokazuje. Ti bi rad prenavljal teorijo, ki drži in je eksperimentalno dokazana. Žalostno.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Da mi bo relativnost jasna, rabim še kakšno pojasnilo.

Imam dva mirujoča opazovalca, ki svoje potovanje začneta iz istega sistema opazovanja in se na koncu vrneta v isti sistem opazovanja. Vsak gleda le svojo uro. Navzkrižno gledanje na uro drugega opazovalca je prepovedano pod smrtno kaznijo.

Torej vsak gleda le svojo uro. Obema ura po mnenju Romana teče enako hitro. Ko se vrneta in obmirujeta v za oba istem sistemu opazovanja pa naj bi se čudila, ker jima uri kažeta različna časa. Od kod razlika v času, če za nobenega 'drug sistem opazovanja sploh ne obstoja' in če obema uri tečeta enako kot mirujočemu opazovalcu.

Tu ne pride v poštev komuliranje časa v drugem sistemu opazovanja, ker v tem primeru drug sistem opazovanja ne obstaja.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a vojko »

BojanD napisal/-a:
29.8.2018 7:34
Roman, tudi jaz zapuščam debato. Rozman zgolj stalno menjava bojno polje. Ko mu nekje začne zmanjkovati sape, si izmisli drug primer in jovo na novo.

Slika
"Napisal/-a vojko » 6.8.2018 20:16
Po moje nisem edini, ki se hihita in muza, ko bere tvoje resne napore, da vzpostaviš razumen dialog z Rozmanom. Namreč, mi starejši uporabniki smo gledali to zgodbo že n-krat. Rozman od časa do časa uspe zaplesti v svoje fantazije kakšnega novega, nič hudega slutečega, dobronamernega (in naivnega) uporabnika, ki se spusti z njim v 'resno' diskusijo. Kmalu pa se znajde v nepredirni megli in tava od ene antinomije do druge.

Zabavno bo opazovati, kdaj bo tebe pripeljal do te faze ...

Pa brez zamere, samo prijateljsko opozorilo, da izgubljaš čas ... :D "


No, pa smo prišli do konca; trajalo je natančno 23 dni in včasih je bilo celo zabavno... :lol:

Čestitke za vzdržljivost in potrpljenje ... :D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rozman napisal/-a:
29.8.2018 14:50
Da mi bo relativnost jasna, rabim še kakšno pojasnilo.
Takega pojasnila, ki bi tebi razložilo relativnostno teorijo, ni.
Torej vsak gleda le svojo uro.
Prav, in ta kaže točno.
... pa naj bi se čudila, ker jima uri kažeta različna časa.
Ne. Izrecno si, pod smrtno kaznijo, prepovedal pogled na drugo uro.
Od kod razlika v času, če za nobenega 'drug sistem opazovanja sploh ne obstoja'
Značilno. Opaziš? Prepoveš relativnost, potem pa se čudiš, da relativnost vseeno deluje. Kako vendar lahko tako čudno razmišljaš. Če imaš v vesolju več kot eno telo, potem imaš nujno tudi več kot en opazovalni sistem. Če imaš samo eno telo, se to ne giblje, niti ne miruje. Če te ne zanima, kje sta bila avtomobila, je nesmiselno vprašanje, zakaj števca kažeta različno.

Naj povzamem še enkrat moje opažanje tvojih naporov: Tvoj edini namen ni resnica niti znanstveno spoznanje, ampak potreba po potrjevanju smiselnosti truda, ki si ga vložil v svoje zgrešene knjige in svojo ideologijo, ki z znanostjo niti z naravo nima prav veliko skupnega. Nekako tako, kot bi trdil, da je 2+2 enako 5, v naslednji sapi pa bi se čudil, kako je mogoče, da je 2+2 enako 5. Pa še to: trdiš, da bereš Kvarkadabrine članke, ampak glede na tvoje pojavljanje na Kvarkadabri to ne more biti res. Kakor ni res, da bereš naše razlage in jih skušaš razumeti.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Roman, v tvojem pogledu vsak opazovalec sebe vidi v Newtonovem sistemu, zato je tvoj pogled Newtonov pogled. Govoriš sicer o relativnih pogledih iz enega sistema v drugega, vendar je tak prečni pogled lahko le privid oziroma iluzija, če vsak zase ve, da se giblje v Newtonovem sistemu.

Certificirani poznavalci teorije relativnosti relativnost razlagajo drugače. Mogoče bo bolj verodostojno, če ti tvojo zmoto razloži Motore.

Tudi razlaga uradne fizike ne drži vode. Razlaga relativnosti s strani uradne fizike relativnosti ne zna pojasniti brez 'kratkih' in 'dolgih' sekund. Razlaga je možna le na osnovi spreminjajoče se merske enote časa, kar pa pomeni metodološko nesprejemljivost, posebno, ker te različno dolge časovne intervale imenuje z istim pojmom – sekunda.

Kot rečeno, vse pa je podrobno razloženo na moji strani http://www.frozman.si/pdf/CAS.pdf

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Rozman napisal/-a:
29.8.2018 14:50
Imam dva mirujoča opazovalca, ki svoje potovanje začneta iz istega sistema opazovanja in se na koncu vrneta v isti sistem opazovanja. [...] Ko se vrneta in obmirujeta v za oba istem sistemu opazovanja pa naj bi se čudila, ker jima uri kažeta različna časa.
Ni nujno, da bo kazala različen čas tudi po relativnostni teoriji. Če je potovanje obeh opazovalcev simetrično, bo kazala isti čas. Poti v eksperimentu Hafele-Keating in v paradoksu dvojčkov niso simetrične.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Rozman napisal/-a:
29.8.2018 19:05
Kot rečeno, vse pa je podrobno razloženo na moji strani http://www.frozman.si/pdf/CAS.pdf
In še vedno se vam dozdeva, da moja kritika, da scenarij z odbojem obravnavate napačno, ker je en sistem opazovanja izrazito neinercialen, ni vredna niti odgovora? Potem se ne smete čuditi in igrati na kalimero karto, če ste namesto vsebinskih kritik deležni smešenja.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

vojko napisal/-a:
29.8.2018 17:09
No, pa smo prišli do konca; trajalo je natančno 23 dni in včasih je bilo celo zabavno... :lol:

Čestitke za vzdržljivost in potrpljenje ... :D
V bistvu je bilo tudi poučno. Vendar ne fizikalno, da se razumeva. :wink:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rozman napisal/-a:
29.8.2018 19:05
v tvojem pogledu vsak opazovalec sebe vidi v Newtonovem sistemu, zato je tvoj pogled Newtonov pogled.
Mešaš meglo.
Govoriš sicer o relativnih pogledih iz enega sistema v drugega
V tem je ravno štos relativnosti.
vendar je tak prečni pogled lahko le privid oziroma iluzija, če vsak zase ve, da se giblje v Newtonovem sistemu.
Kot sem rekel, mešaš meglo.
Certificirani poznavalci teorije relativnosti relativnost razlagajo drugače.
Kdo pa to so in kako razlagajo relativnost?
Mogoče bo bolj verodostojno, če ti tvojo zmoto razloži Motore.
:?:
Tudi razlaga uradne fizike ne drži vode.
Ta trditev pa je značilna za šarlatane.
Razlaga relativnosti s strani uradne fizike relativnosti ne zna pojasniti brez 'kratkih' in 'dolgih' sekund.
Lažeš. Uradna fizika nima dolgih in kratkih sekund. Čisto nakladanje.
Razlaga je možna le na osnovi spreminjajoče se merske enote časa, kar pa pomeni metodološko nesprejemljivost, posebno, ker te različno dolge časovne intervale imenuje z istim pojmom – sekunda.
Se ti ne da dopovedati, kajne. Me res zanima, kaj ti tvoji certificirani prijatelji prišepnejo.
Kot rečeno, vse pa je podrobno razloženo na moji strani http://www.frozman.si/pdf/CAS.pdf
V tvojih knjigah je veliko neresnic, da ne rečem laži, zato se z njimi nikar ne hvali. Pravzaprav, če pomislim, kar hvali se, tvoja verodostojnost je itak izginila skoraj takoj po začetku tvojega pojavljanja na Kvarkadabri. Škoda, pa toliko truda si vložil v kvazifiziko.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Roman, razčistiva. Dve letali prevažata vsako svojo uro, eno proti vzhodu, drugo proti zahodu. Trdiš, da če ti uri opazujemo v kabini letala, bosta obe ves čas kazali popolnoma enake dolžine sekund. Ko uri na koncu postavimo na isto mizo, kažeta različen čas. Zakaj? Rabim tako jasen in predstavljiv odgovor, da ne bo potreboval podvprašanj.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ni kraljevske poti v fiziko.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a shrink »

FRoz(e)man očitno spet v fazi hibernacije. Do naslednjega reseta in reboota oz. jovo na novo smetenja z antirelativnostnim šarlatanstvom. :D

Odgovori