hitro pospešeno telo in črne luknje

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
vidmarmat
Prispevkov: 11
Pridružen: 30.12.2002 8:44
Kraj: RAZORI
Kontakt:

hitro pospešeno telo in črne luknje

Odgovor Napisal/-a vidmarmat »

Zanima me, če je teoretično mogoče, da iz telesa z zadostno maso m0, nastane črna luknja, če le ta pospeši do dovolj visoke hitrosti, malo manj od c torej. Pri tem bi se mu namreč m asa povečevala, hence bi lahko dosegla zadostno bvtrednost, da bi se telo sesedlo samo vase.

Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Črne luknje nastanejo iz zvezd, ki umrejo(porabijo vodik(gorivo)) in se sesedejo same vase. Po tem sesedanju se še bolj zgostijo(zaradi lastne gravitacije jih vleče skupaj), in tako naj bi nastala črna luknja.

Da bi se neko telo približalo hitrosti c, malo verjetno. Za to bi moral biti v vesolju vakum, pa še močnejše elektromagnetno polje, česar pa ni. Še, recimo, najmanjši(leptoni) delci nimajo(se mi zdi) c hitrosti.

Uporabniški avatar
zupan
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 141
Pridružen: 30.9.2002 9:18

Odgovor Napisal/-a zupan »

Nekaj na to temo je napisano ze na Kvarkadabri:
http://www.kvarkadabra.net/vprasanja/teksti/skrcnje.htm

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Pri večanju mase elektrona sem se spomnil na zanimiv paradoks:
Recimo da 2 100-tonski raketi dirkata po do neke zvezde s stalno hitrotsjo 200.000km/s (brez pospeševanja). Mi stojimo na bližnjem planetu in se nam zdi, da se jima povečuje masa (recimo na 1000 ton). Z njunega stališča pa sta pri miru in se gibljemo mi, torej sta težki 100 ton.

Kolikšna je gravitacijska sila med njima? Ali se upošteva masa z njunega ali z našega stališča? Ali je gravitacija tudi relativna?

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

gravitacija je odvisna samo od mase telesa samega sebe in tudi od hitrosti
Ali sem prav povedal, pa žal ne vem!!

Pipo

Odgovor Napisal/-a Pipo »

Če sem prav razumel članek, katerega navaja Zupan, je gravitacijska sila odvisna le od mirovne mase. Torej med raketoma deluje sila, ki jo povzročata masi 100ton.

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

da

yocker
Prispevkov: 40
Pridružen: 8.9.2004 21:58
Kraj: krško

Odgovor Napisal/-a yocker »

ja drugače bi se pri večji hitrosti skupaj zaleteli.

maso se gleda iz katerega koli stališča, sej raktete se premikajo, ce privzamemo da je nek planet na mesto (zanemarimo krozenje) sicer bi se pa dal razpravlat da je vsa hitrost relativna tu.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Masa je lastnost telesa. Ravno tako kot npr. absorpcijski spektri npr. vodika. Lahko kvečjemu diskutiramo o kvazi hitrosti delovanja gravitacijske sile enega telesa na drugo telo. S stališča gravitonov bi torej podobno kot pri Dopplerjevemu efektu dobili v primeru, da se eno telo giblje proti drugemu, kvazi gostejše gravitacijsko polje in to bi potem poskusil argumentirat s tem navideznim povečanjem mase, ki ne vem, od kje sledi - iz Einsteinove in vse uradno priznane fizike to definitivno ne sledi.

Odgovori