Ukrivljenost prostora zaradi mase

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Uporabniški avatar
vid
Prispevkov: 89
Pridružen: 4.2.2005 21:58
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Ukrivljenost prostora zaradi mase

Odgovor Napisal/-a vid »

Mene pa zanima ce kdo mrbit ve kje bi se dal dobit resitve za ukrivljenost prostora zarad mase, oz. enacbe ki ti lahko dajo numericno resitev. Prilagam tut link: http://brache.ledina.org/~vid/geodetka.pdf
kjer se da to najdt kar sem jst delu, pa ce se komu lub pogledat pa komentirat ce je kej prov, oz. ce kej ni prov. Ker jst sm dal te svoje enacbe v program, kjer z Runge-Kutta integracijsko metodo racunam numericne resitve za koordinate. Ce koga tut to zanima je na
http://brache.ledina.org/~vid/geodetka.cpp. program je v C++.
Lep Pozdrav

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Ukrivljenost prostora..

Odgovor Napisal/-a GJ »

Khmm..

Ne vem kaj pravzaprav računaš oziroma hočeš izvedeti..

Če rečemo, da potuje svetlobni žarek zmerom naravnost po prostoru, ki je ukrivljen zaradi gravitacije, potem je enačba relativno preprosta..
Link: http://wug.physics.uiuc.edu/courses/phy ... sld012.htm

Oziroma..

.Slika

Lahko noč želim.

Uporabniški avatar
vid
Prispevkov: 89
Pridružen: 4.2.2005 21:58
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vid »

ne jst iscem za nek masni delec (zanemarljiva masa) koordinate v odvisnosti od casa (ne od lastnega casa) :)
Priblizkov za potovanje svetlobe v takem prostoru in za Kepplerjev problem poznam sam mi ne pomagajo :)
Vesel bi pa bil enacb (pravilnih) ki so v obliki a+L=0
kjer je a pospesek, L matrični element, ki ukrivlja prostor, tam kjer je pa nula, pa lohk pol dodajam se druge sile, ce jih hocem :)
Lp

Uporabniški avatar
vid
Prispevkov: 89
Pridružen: 4.2.2005 21:58
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vid »

Aloha!
a mrbit keri ve kak se zracuna pot v STR. jst poznam enacbo: S=Int[Sqrt(-g**dx*dx*)]. kjer je g** matricni elemet, * pa predstavlaja index po katerem sestevamo, pa sat dva različna indexa, recmo i in j. tk da je g**=g^ij in prvi dx* = dx^i in drugi dx* = dx^j.
tnx

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Nalozi si skripto v PDF: Uvod v teoreticno fiziko

Najdi si poglavje splosna teorija relativnosti in si ga preberi. Bos ze nasel kar isces. :D

Uporabniški avatar
vid
Prispevkov: 89
Pridružen: 4.2.2005 21:58
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vid »

mhm....zanimiva zadeva, sem ze prebral, tu sem tut enacbo nasel :)
Sam mi se zmeri ne pove kako naj to dejansko izvedem. Poleg tega tudi nic ne pise, kaj je zdej pot v STR ali PTR. ALi je to se zmeraj tako kot prej? Ali je vseeno ce polagam meter in izmerim pot, ali ce pot izracunam preko gibanja (s=v*t)? Kako naj sedaj primerjam poti med seboj. npr. ali je pot od A do B enako dolga kot ona od C do D?
btw: ali bi lohka naprimer za primerjavo poti vzel samo ds ne pa s?

Uporabniški avatar
vid
Prispevkov: 89
Pridružen: 4.2.2005 21:58
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vid »

P.S.:
kako si naj pomagam ce bi rad dobil enacbo ravnine (x,y), ki je ukrivljena pod vlivom neke mase?
tnx

Odgovori