vpliv relativnosti na planete

Posebna in splošna teorija relativnosti
Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Kasijus Klej napisal/-a: (1) Opazovališče prvega: drugi se je gibal hitreje glede na opazovališče.
(2) In opazovališče drugega: prvi se je gibal hitreje.
Ja in..
Tukaj še vedno ni nobenega paradoksa..
Enako lahko trdiš..
(1) Opazovališče prvega: drugi se je gibal počasneje glede na opazovališče.
(2) In opazovališče drugega: prvi se je gibal počasneje.

Kar pa pomeni, da je opazovano stališče subjektivno!

Bahhh..
Še enkrat si preberi kar sem ti napisal.

Lep dan..

Kasijus Klej
Prispevkov: 97
Pridružen: 19.4.2005 20:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kasijus Klej »

Nobenega paradoksa ni. Paradoks dvojčkov je kar se mene tiče razrešen in pojasnjen. Edino kar še ostane, je pojasniti par stvari o subjektivnosti in o tem od kje človeku vtis, da je zgodovina ena, ko pa vidimo, da je dogodkov več kot le eden. Iluzijo časovne premice bom na banalen način pojasnil jutri.
GJ napisal/-a: Še enkrat si preberi kar sem ti napisal.
ok
GJ napisal/-a:No in tisti, ki se je gibal hitreje je imel časovno gledano krajši dan.
Zelo pomankljivo razmišljanje...

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Si preprican v svojo razlago, da se zgodi oboje? Dvojcka se vendar srecata in takrat je obema jasno kdo je starejsi, in se morata o tem strinjati. Ne moreta biti v isti sobi in en drugemu trditi da je drugi starejsi. Razmisli...

Kasijus Klej
Prispevkov: 97
Pridružen: 19.4.2005 20:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kasijus Klej »

Aniviller napisal/-a:Si preprican v svojo razlago, da se zgodi oboje? Dvojcka se vendar srecata in takrat je obema jasno kdo je starejsi, in se morata o tem strinjati. Ne moreta biti v isti sobi in en drugemu trditi da je drugi starejsi. Razmisli...
Prepričan sem, da se zgodi oboje. Že nekaj časa obljubljam, da bom to ponazoril z ilustrativnim primerom, kar bom jutri tudi storil. Za zdaj pa naj samo potrdim, da se v obeh dogodkih dvojčka srečata, primerjata koledarje in se v danem trenutku strinjata, kdo je starejši. Poskus z dvojčkoma je karikiran, ker je obakrat razlika v starosti očitna, oba vidita kateri od njiju je starejši, zato je to zelo dober primer, zadostuje fizikalnim zakonitostim in je zato realen, torej opisuje kaj se v resnici zgodi. Izpostavil bi samo še eno za ta primer sicer manj pomembno stvar: izbrali smo dve opazovališči, dve točki v prostoru. No, možgani obeh dvojčkov kot je znano niso točkasto telo, in na poti do razlage se srečujemo tudi z pojmom subjektivnosti. To je mislim da dobro, ker čeprav se vsakič srečujemo z dvojnim pogledom na dogajanje in moramo vsakič naresti po dva izračuna in po dva opisa dogodkov, bomo ravno s pomočjo subjektivitete lahko doumeli kaj se zgodi v sobi, kjer se dvojčka srečata.

Pri ilustraciji bom torej prisiljen uporabiti pojem subjektivitete, ki ga bom poenostavljeno poimenoval "spomin" ali če hočete zavest ali refleksija. Po jutrišnjem slikovitem primeru bo morala biti zadeva dosti bolj jasna.

Kasijus Klej
Prispevkov: 97
Pridružen: 19.4.2005 20:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kasijus Klej »

Edino kar me še zanima v zvezi z dvojčkoma, je še ena malenkost: ali je točka opazovališča točkasto telo ali ima kakšno ploščino ali obseg ali kaj? Nekam se mi zdi, da ima opazovališče tukaj neko lastnost Plankove konstante, ampak to je za človeka, ki lahko z levo roko izračuna, da je relativistični efekt zaradi tektonike zemeljskih plošč marsikje večji od nič, že višja matematika. Dovolj je, če rečemo, da opazovališča eksistirajo.

Bi pa do naslednjič priložil sliko atomske ure iz leta 1955, ko je bil relativistični efekt eksperimentalno dokazan. Obljubljeno skico parametrizacije prostora-časa po inštanci dogodka sem nekam založil, sorry, bo naslednjič...

Slika

Odgovori