Gravitacijske lece

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Sokrat
Prispevkov: 8
Pridružen: 19.8.2005 23:44

Gravitacijske lece

Odgovor Napisal/-a Sokrat »

Kaj se zgodi s svetlobo, ko gre mimo masivnega objekta ? Ali se njena hitrost spremeni (upocasni), ali ostane enaka (t.j. enaka c v normalnem, praznem, neukrivljenem prostoru) ? Njena pot se ocitno navidezno spremeni (zaradi ukrivljenosti prostora), sicer ne bi bilo nic od "povecave" gravitacijske lece.

xxxxxy
Prispevkov: 42
Pridružen: 21.5.2005 13:52
Kraj: Ljubno (46°18´46,29˝S 14°14´45,38˝V),
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a xxxxxy »

Svetlobna hitrost je končna in kolikor jaz vem se njena hitrost ne spremeni.

Drži pa, da ko svetloba potuje blizu masivnega objekta, ki s svojo veliko maso tako močno ukrivi prostor-čas, da svetloba spremeni smer in ta efekt deluje kot leča.

Pojav je še posebej poznan pri kvazarju 2237+030.
Ker skoraj točno pred tem zelo oddaljenim kvazarjem, leži vmesna galaksija, svetlobo s kvazarja tako močno okrivi, da pričara obliko križa - znamenitega Einsteinovega križa, (poimenovan po Einsteinu, ker je njegova teorija relativnosti prva napovedala take pojave) katerega kraka so vse slike istega kvazarja središčni objekta, pa je vmesna galaksija.

Sokrat
Prispevkov: 8
Pridružen: 19.8.2005 23:44

Odgovor Napisal/-a Sokrat »

Hm, jaz sem pa zivel v prepricanju, da je hitrost svetlobe v razlicnih medijih razlicna :( Ugibal sem, da je morda mocna ukrivljenost prostora dovolj podobna "spremembi medija", da bi podobno vplivala na to, kako to svetlobo dojema opazovalec nekje drugje. Moram vse skupaj malo premleti, hvala za odgovor :)

xxxxxy
Prispevkov: 42
Pridružen: 21.5.2005 13:52
Kraj: Ljubno (46°18´46,29˝S 14°14´45,38˝V),
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a xxxxxy »

Ni kej ti kr vprašej :D

Odgovori