vprašanje na članek Fizika osnovnih delcev

Razprave o člankih na Kvarkadabri (www.kvarkadabra.net).
Odgovori
stanko
Prispevkov: 3
Pridružen: 14.1.2003 14:33

vprašanje na članek Fizika osnovnih delcev

Odgovor Napisal/-a stanko »

V zvezi z gravitacijo in gravioni v omenjeni teoriji delcev me zanima protislovje, ki sem ga zasledil. Eisteinova teorija namreč trdi, da gravitacija ni neka sila ki deluje med masami, ali pa sila, posledica kakršnih koli delcev( gravioni), ampak je gravitacija posledica ukrivljenosti prostor-časa.

se zahvaljujem za komentar

Gost

Re: vprašanje na članek Fizika osnovnih delcev

Odgovor Napisal/-a Gost »

zanima me ali lahko mešamo barve.
in
ali belo barvo balko sestavimo s pomočjo drugih barv
hvala za odgovor


uršy :?: :?: :?: :wink: :wink:

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

seveda:)

Uporabniški avatar
zupan
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 141
Pridružen: 30.9.2002 9:18

Re: vprašanje na članek Fizika osnovnih delcev

Odgovor Napisal/-a zupan »

stanko napisal/-a:V zvezi z gravitacijo in gravioni v omenjeni teoriji delcev me zanima protislovje, ki sem ga zasledil. Eisteinova teorija namreč trdi, da gravitacija ni neka sila ki deluje med masami, ali pa sila, posledica kakršnih koli delcev( gravioni), ampak je gravitacija posledica ukrivljenosti prostor-časa.
Deloma imaš prav, da je tu še nerazrešen konceptualen problem. Kvantne teorije gravitacije še namreč ni (teorija strun ima npr. povsem enak problem, kot si ga tu nakazal). Tako so gravitoni le fluktuacije prostora-časa (preberi si http://www.kvarkadabra.net/vprasanja/te ... it_val.htm )
medtem ko je celotna teorija vsebuje tudi klasično ukrivljenost ozadja (tako imenovani background field). Če je to klasično ozadje navaden raven prostor, potem je vsa gravitacijska sila le posledica izmenjave gravitonov, sicer pa ne.

Vendar pa iz povsem praktičnega stališča to nerazumevanje kvantne narave gravitacije ni problem za standardni model pri energijah, kot jih dosegamo na današnjih trkalnikih, saj je tam vpliv gravitacije zanemarljiv.

In še: kvanti gravitacijskega polja so gravitoni in ne gravioni... :-)

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Tudi jaz sem imel podobno idejo, pa še malo bolj podkrepljeno na Kaj je v osnovi gravitacije[url].

Odgovori