plazma

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
[Krypton]
Prispevkov: 69
Pridružen: 3.11.2005 19:13
Kontakt:

plazma

Odgovor Napisal/-a [Krypton] »

imam štiri vprašanja pa če lahko kdo bol natančno prosim razloži ne samo okvirno.

Kaj točno je plazma?
Kaj se zgodi z elementi pri 0 K?(če je res da so lahko elementi v vseh agregatnih stanjih in ali se vsi atomi ustavijo?)
Bose-Einstein Condensation, to obstaja?
In koliko agregatnih stanj do zaj obstaja?

ps: nisem vedo kam naj dam vprašanja in se že naprej zahvaljujem za odgovore. In če še kdo slučajno ve kako stran na internetu, kjer bi vpiso formulo spojine, pokazalo pa bi ti angleško ime.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Plazma je pregret plin pri katerem je vecina atomov v ioniziranem stanju, trki med delci so dovolj mocni da locijo elektron od jedra. Povprecna kineticna energija je vecja od 1. ionizacijske energije. Okvirno: zmes ionov in elektronov.
Snov pri 0K ne obstaja. Blizu 0K se pri nekaterih elementih pojavijo nenavadna stanja, vendar ne kaze posplosevati trditve. Kvantnomehansko delci tudi v najnizjem energijskem stanju ne mirujejo.
Bose-Einsteinova kondenzacija seveda obstaja, to naj bi bilo priblizno to, da se delci selijo v osnovna stanja, iz tega sledi tudi nekaj globljih resnic ki pa jih ne poznam dovolj dobro da bi jih lahko zadovoljivo razlozil.
Pojem agregatnega stanja je precej krhek, ce vzames v sirsem smislu:
pri nekaterih snoveh lahko obstaja vec kristalnih struktur, te lahko stejes za razlicna agregatna stanja. Ce stejes trdne amorfne snovi posebej, je tudi to lahko agregatno stanje (kje je potem prehod?) Superfluidnost pri zelo nizkih temperaturah, plazma, delno ioniziran plin in se kaj bi se naslo.

Odgovori