Materija in antimaterija

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Maedhros napisal/-a:Bi me pa zanimalo,kako spraviti to klasično definicijo energije, ki jo omenja Roman, v kontekst s fotoni.
Preprosto. En primer je fotoefekt, pri katerem svetloba izbija elektrone in eden prvih pojavov, ki ga je uspešno razložila kvantna fizika. Drugi primer pa lahko vidiš v marsikaterem tehničnem muzeju (žal ne tudi v Bistri): ko prižgeš svetilko, se zaradi pritiska fotonov začne vrteti ploščica, ki je na eni strani bela, na drugi pa črna.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Maedhros napisal/-a: Kako pa je z maso? Ni Higgsov bozon še eksperimentalno nepotrjeni delec, ki da običajnim delcev maso? Če imamo energijske kvante, potem bi lahko imeli tudi masni kvant.
Tako nekako. Teorija že lep čas obstaja: čaka le na eksperimentalno preverjanje. Morda bodo eksperimenti z novim trkalnikom (LHC) v CERN-u dali odgovor.

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Sem ravno pred kratkim prebral knjigo Sanje o končni teoriji nobelovca Stevena Weinberga v kateri omenja precej drugačno sliko narave, kot sem je bil vajen še nedavno.

Kvantna teorija polja na kateri počiva Standardni model namreč postavlja na mesto osnovne sestavine narave množico polj, katerih energije in gibalne količine so kvantizirane, kvanti polj pa so tisto, kar običajno imenujemo delci. Foton je tako kvant energije EM polja, elektron kvant energije elektronovega polja, enako velja tudi za kvarke in druge osnovne delce.

Kako pa vstopa v to sliko masa? Maso naj bi določeni osnovni delci dobili preko interakcije z določenim poljem, katerega kvant je prav Higgsov bozon.

Zdelo se mi je zanimivo, zato omenjam... :)

Odgovori