Zeilinger Bruknerjeva interpretacija kvantne mehanike

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori

Ali ste brali kaj o tej intepretaciji

nic
7
64%
malo
3
27%
prebral sem natančno
1
9%
 
Skupaj glasov: 11

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Zeilinger Bruknerjeva interpretacija kvantne mehanike

Odgovor Napisal/-a qg »

Ali je mogoče kdo kaj bral o tej interpretaciji.
Imel bi nekatera vprašanje, recimo koliko je komplementarnih meritev pri meritvi gibalne količine in lokacije (px, x).

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »


qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Odgovor Napisal/-a qg »


Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

zanimivo branje bi lahko rekli

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Odgovor Napisal/-a qg »

Pokaže tudi Weizsakerjevo razlago iz 1954 leta, ki lepo nakaze, zakaj je prostor 3 dimenzionalen.

Kasijus Klej
Prispevkov: 97
Pridružen: 19.4.2005 20:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kasijus Klej »

Nekaj krajšega od tega avstrijca sem bral, ampak že pred nekaj časa, zato se bolj slabo spomnim. Zeilingerjev model je zanimiv iz večih razlogov, še najbolj zato, ker uporablja veliko snovi iz teorije informacije in ker je podoben hologramu (zaradi česar si ga lažje prestavljamo), pa tudi zato, da standardni model lahko pogledamo kako bi rekli no malo bolj z distance. Ne ve se kaj dosti o podrobnostih Zeilingerjevega modela, stvar je toliko teoretična, da na tem področju ni niti nekih vidnih eksperimentov. Verjetno so računalniki danes prešibki za določene simulacije. Zato vse daje vtis, da je povsem možno, da bo to vejo razmišljanja znanstvena stroka dala v predal za 50 let, čeprav je Zeilinger na nov način izpeljal ene 2 zakona, ki sta bila prej izpeljana s kvantno teorijo.

Tega zakaj je prostor 3D pa nisem bral, se mi zdi da bi moral še par stvari prej prebrati da bi kaj razumel, pa tudi me ne zanima tako zelo. To so neke danosti. Bolj me zanima, zakaj neke enote merimo v dolžini (naprimer meter, sekunda, ...) neke pa v privlaku (naprimer kilogram, Amper,...). Seveda vprašanje ni zakaj, ampak kako... je pa v osnovi to zelo podobno vprašanje.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Odgovor Napisal/-a qg »

Kasijus Klej napisal/-a:Tega zakaj je prostor 3D pa nisem bral, se mi zdi da bi moral še par stvari prej prebrati da bi kaj razumel, pa tudi me ne zanima tako zelo. To so neke danosti. Bolj me zanima, zakaj neke enote merimo v dolžini (naprimer meter, sekunda, ...) neke pa v privlaku (naprimer kilogram, Amper,...). Seveda vprašanje ni zakaj, ampak kako... je pa v osnovi to zelo podobno vprašanje.
Najnižja enota informacije je 2D hilbertov prostor, za to potrebujemo 3 komplementarne načine meritve, to pa da tri dimenzije. Oziroma 2D Hilbertov prostor je izomorfen 3D prostoru.

Ne razumem, kaj si hotel povedati z enotami?

Kasijus Klej
Prispevkov: 97
Pridružen: 19.4.2005 20:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kasijus Klej »

qg napisal/-a: Najnižja enota informacije je 2D hilbertov prostor, za to potrebujemo 3 komplementarne načine meritve, to pa da tri dimenzije. Oziroma 2D Hilbertov prostor je izomorfen 3D prostoru.
Nisem vedel, da je tako enostavno. Se pravi, da imaš bite raztresene po ravnini, meriš pa njihov x, y in status prižgan/ugasnjen? V čem pa je komplementarnost teh meritev?
qg napisal/-a:Ne razumem, kaj si hotel povedati z enotami?
O to pa verjamem :lol: Včasih pač človek nima kaj za povedati, pa mora malo nakladati. Se opravičujem. :wink:

Odgovori