Neprožni trki in atomi

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
drevo
Prispevkov: 49
Pridružen: 5.1.2007 21:17

Neprožni trki in atomi

Odgovor Napisal/-a drevo »

Kako se neprožni trk dve makro teles razloži z dogajanjem na atomski ravni? Če imaš trk dveh neprožnih teles, se gibalna in vrtilna količina ohranita, mehanska energija pa ne. Del mehanske energije gre namreč v notranjo energijo, v neurejeno gibanje atomov torej.
Pri trku makro teles gre v bistvu za trk atomov. Atomi so pa kao prožni in zato se mehanska energija ohranja. Pri vsakem posamičnem mikrotrku se ohrani, če pa gledaš telesi kot celoto, se pa ne ohrani.
Ali je trik tudi v tem, da se kinetična energija računa kot 0.5mvˇ2 + 0.5m*omegaˇ2? Rotacijska kinetična energija pa ne prispeva nič k skupni translacijski, ki jo gledamo. Ima kej veze tudi entropija? Meni se zdi, da bi se kin. energija lahko ohranila tudi pri neprožnem trku, le da je to skrajno neverjetno. In pa ali igra kakšno vlogo tudi kvantizacija zadev na atomskem nivoju? To smo zadnjič samo na hitro omenili, ker sem šele 1. letnik faksa, tako da ne vem točno. za kaj se gre.
Zelo hvaležen bi bil, če bi lahko kdo opisal pojav z mikroskopskega vidika. Kaj v stilu: ta atom zadane tistega, ki se začne vrteti in zadane naslednjega, ki ga zato odbije v kar eno smer in zato se kinetična ne ohrani. :wink:

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ne kompliciraj. Res je, na atomskem nivoju se energija ohranja, trki so prozni itd.
Energija pri neproznem trku gre v notranjo energijo (zvisanje temperature), kar pa ni nic drugega kot kineticna energija na mikroskopski ravni. Makroskopsko je ne opazis kot kineticno energijo ker so hitrosti in smeri delcev nakljucno zmesane in se izpovprecijo. Cim je pa v igri toplota, lahko govorimo o entropiji. Precej poljudna razlaga entropije je merilo za nered. In res: vecji delez urejeno gibajocih se delcev se zacne gibati vsak v svojo smer z nakljucno hitrostjo. Nered je vecji.

Na notranjo energijo torej gledas kot na kineticno energijo tistih hitrosti, ki k gibalni kolicini v povprecju ne prispevajo.

Odgovori