Mrzlo!

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

A prav razmišljam, da ni velike razlike med 1°K in 0°K al bi se takrat zgodilo kaj neverjetnega (če bi seveda bilo možno doseč to temperaturo). Ker pri svetlobni hiotrosti je pa kr velika razlika med 0,99C in c! Ker gredo stvari krepko eksponentno in najbrž bi bil preboj svetlobne hitrosti spektakularen :)! In my dreams...

noragaza
Prispevkov: 79
Pridružen: 5.12.2008 22:56

Re: Mrzlo!

Odgovor Napisal/-a noragaza »

Mene pa zanima kako so narejeni ,,hladilniki,, za utekučinjanje dušika, oziroma kako bi doma naredil kakšno zadevo za ohlajanje na -100 stopinj celzija.

L.P.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Mrzlo!

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Hladilniki so najrazlicnejsih vrst. Lahko so na kompresor, kot kuhinjski hladilnik, za nizje temperature, predvsem ce hoces nekaj utekocinjat, je delovna tekocina kar plin, ki ga utekocinjas. Ohlajanje ponavadi poteka zaradi potiskanja plina cez ozke sobe ali prek izparevanja in kondenzacije, ali podobnih termodinamskih efektov. Nic od tega ni ravno za doma narest. Potrebujes dobre crpalke, dobro tesnjenje (kar je pri nizkih temperaturah problem) in opremo, ki zdrzi tlacne razlike.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cryocoolers


Je pa zanimiv domac projekt (stvar je celo primerna za srednjesolske raziskovalne naloge) je pa hladilnik na Peltierov element - tak hladilnik nima nobenih kompresorjev in tekocin/plinov, temvec vsebuje elektronski element, ki pod napetostjo lahko proizvede v praksi okrog 30 stopinj temperaturne razlike med eno in drugo stranjo ploscice. Toploto iz vrocega dela ponavadi odvajas z ventilatorjem.

*=X
Prispevkov: 69
Pridružen: 15.9.2006 18:48

Re: Mrzlo!

Odgovor Napisal/-a *=X »

Poor man's "Liquid Nitrogen" 8)

http://www.youtube.com/watch?v=d11TFkeq ... re=channel


Priporocam tudi ogled ostalih prispevkov tega avtorja in upostevanje varnostnih napotkov :wink:

kr'en
Prispevkov: 4
Pridružen: 6.9.2007 21:31

Re: Mrzlo!

Odgovor Napisal/-a kr'en »

Pozdravljeni.
Aniviller napisal/-a: Je pa zanimiv domac projekt (stvar je celo primerna za srednjesolske raziskovalne naloge) je pa hladilnik na Peltierov element - tak hladilnik nima nobenih kompresorjev in tekocin/plinov, temvec vsebuje elektronski element, ki pod napetostjo lahko proizvede v praksi okrog 30 stopinj temperaturne razlike med eno in drugo stranjo ploscice. Toploto iz vrocega dela ponavadi odvajas z ventilatorjem.
Tole se jaz spravljam naredit. Cilj je doseči tam nekje 239 K, da bi lahko potem utekočinjeval amoniak. Če mi bo uspelo dovolj učinkovito odvajati toploto z vročega dela upam na še kaj večjo temperaturno razliko kot 30º. Ker teoretično lahko doseže ΔT= 60º, vsaj na specifikacijah piše tako. Ampak razlika je med teorijo in prakso.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Mrzlo!

Odgovor Napisal/-a GJ »

kr'en napisal/-a:Tole se jaz spravljam naredit. Cilj je doseči tam nekje 239 K, da bi lahko potem utekočinjeval amoniak. Če mi bo uspelo dovolj učinkovito odvajati toploto z vročega dela upam na še kaj večjo temperaturno razliko kot 30º. Ker teoretično lahko doseže ΔT= 60º, vsaj na specifikacijah piše tako. Ampak razlika je med teorijo in prakso.
V dveh stopnjah boš dobil željeno temperaturo!
Poceni izvor peltier členov je lahko: ebay
Drugače pa ti močno odsvetujem delo z amoniakom!

Lep večer...

kr'en
Prispevkov: 4
Pridružen: 6.9.2007 21:31

Re: Mrzlo!

Odgovor Napisal/-a kr'en »

Delalo se bo itak zunaj. V zaprtem prostoru že ne bom delal.

Vem kaj lahko povzroči amoniak. Ob večjih in daljših izpostavljenostih povzroča poškodbe dihal in krvavitve pljuč in pljučni edem. Kar lahko pripelje na koncu tudi do smrti. Ob nepravilnem ravnanju je tako ali tako lahko vsaka kemikalija škodljiva.
Je pa sila škodljiv za vodne organizme, ki nimajo encimov za pretvarjanje amoniaka v spojine, ki potem vstopijo v urinski cikel in se izločijo iz telesa.

ebay žal ne pride v opcijo, nimam kartice.

Prvo bom poizkusil v eni stopnji, če ne bo šlo pa v dveh. Sem že razmišljal o tem in v primeru da uspe še o nižjih temperaturah. Ampak pustimo to, zaenkrat mi je cilj temperatura tekočega amoniaka.
:)

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Mrzlo!

Odgovor Napisal/-a GJ »

kr'en napisal/-a:Prvo bom poizkusil v eni stopnji, če ne bo šlo pa v dveh. Sem že razmišljal o tem in v primeru da uspe še o nižjih temperaturah. Ampak pustimo to, zaenkrat mi je cilj temperatura tekočega amoniaka.
:)
Če poveš kako boš odvajal toplato s tople strani celice, ti povem, če ti bo uspelo! :lol:

Lep večer..

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: Mrzlo!

Odgovor Napisal/-a fogl »

Vprašanje tudi kakšno hladilno moč (koliko amoniaka) boš dobil pri tako velikem ΔT, ker pri teoretični temperaturni razliki ΔT= 60ºC je hladilna moč nič.

mlubej
Prispevkov: 13
Pridružen: 31.8.2009 19:03

Re: Mrzlo!

Odgovor Napisal/-a mlubej »

Js mam pa eno drugačno vprašanje glede tega.

Temperatura je določena z energijo delcev, večjo hitrost imajo delci, večjo temperaturo imajo ( saj je faktor med kinetično energijo delca in temperaturo 2/3 Boltzmannove konstante).

Priajtelj me je vprašal zanimivo vprašanje. Če je temperatura odvisna od energije delcev in stem od delcev, ali potemtakem sploh še lahko govorimo o temperaturi vesolja v praznih predelih, kjer je praktično prazen prostor?

In še nekaj glede črnih lukenj. Vedno sem mislil, da, ker so črne luknje nekaj izjemno gostega, so tudi izjemno vroče. A šele pri branju Čudovitega Vesolja sem ugotovil , da so črne luknje izjemno hladne, kar je na nek način res bolj logično.

Ampak zakaj so tako hladne, če pa nonstop stiskajo snovi vase?

Ali so hladne ravno zato, ker vso sevanje, ki je ubistvu EMV, ne uspe pobegniti gravitaciji črne luknje?

Ali pa so črne luknje dejansko zelo vroče, le da tega mi ne zaznamo ravno zato, ker sevanje ne pobegne gravitaciji.

Prebral sem tudi o virtualnih delcih, ki nastanejo na v dogodkovnem horizontu in nekateri fotoni, ki nastanejo zunaj tega horizonta, uspejo pobegniti gravitaciji. S pomočjo tega sevanja je Hawking izračunal temperaturo črne luknje, ampak meni se to ne zdi pravilno, saj to sevanje ni sevanje črne luknje ampak samo pojavi, ki nastajajo po vsem vesolju.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Mrzlo!

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

mlubej napisal/-a:Js mam pa eno drugačno vprašanje glede tega.

Temperatura je določena z energijo delcev, večjo hitrost imajo delci, večjo temperaturo imajo ( saj je faktor med kinetično energijo delca in temperaturo 2/3 Boltzmannove konstante).

Priajtelj me je vprašal zanimivo vprašanje. Če je temperatura odvisna od energije delcev in stem od delcev, ali potemtakem sploh še lahko govorimo o temperaturi vesolja v praznih predelih, kjer je praktično prazen prostor?
Nikjer ni prazen prostor! Temperatura je definirana tudi za fotone, tako da ce je sevanje v termicnem ravnovesju, temperaturo lahko definiras. V vesolju je to temperatura kozmicnega mikrovalovnega ozadja.

Tvoja formula za energijo termicnega gibanja velja samo za idealne pline. Vsaka snov ima drugacno zvezo med notranjo energijo in temperaturo, kar je posledica drugacnih interakcij med delci.

mlubej
Prispevkov: 13
Pridružen: 31.8.2009 19:03

Re: Mrzlo!

Odgovor Napisal/-a mlubej »

Hvala za odgovor. :wink: Nisem vedel kako bi povezal. Nekako sem mislil, da bi bilo v predelu, kjer ni materije hladno, ne glede na sevanje. Pozabi, narobe sem razmišljal in nisem povezal par osnovnih stvari.

Bi znal še kdo odgovorit na druga vprašanja?

Odgovori