Zakaj svinec zaustavlja radiacijo?

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK:

Če si prebereš pdf, ki ga je navedel GJ, ti bo jasno, kaj fizikalno predstavljata oba koeficienta.

Recipročna vrednost (linearnega) absorpcijskega koeficienta \(1/ \mu_L\) ima enoto dimenzije dolžine (\(\rm{m}\)), predstavlja pa povprečno razdaljo, ki jo prepotuje EM "žarek" preden interagira s snovjo.

Masni absorpcijski koeficient \(\mu\) ima enoto dimenzije površine po masi (\(\rm{m^2/kg}\)), predstavlja pa efektivno površino preseka elektronov na enoto mase snovi (absorberja). Karakterizira torej verjetnost interakcije snovi z EM valovanjem.

Kot že rečeno velja zveza:

\(\mu = \mu_L / \rho\).

Iz vidika omejevanja prodiranja EM sevanja (recimo zaščita pred sevanjem) se vsekakor bolje odrezajo snovi z višjim (linearnim) absorpcijskim koeficientom (torej: za isti nivo zaščite je npr. potreben tanjši volframov kot pa svinčen ščit, saj ima volfram ta koeficient višji). Iz vidika verjetnosti interakcije EM sevanja s snovjo pa se bolje odrezajo snovi z višjim masnim absorpcijskim koeficientom.

Če še odgovorim na tvoje vprašanje:

Večinoma je možno dobiti podatke za masne absorpcijske koeficiente. Glede absorpcije rentgenskih žarkov lahko pogledaš naslednji vir:

http://physics.nist.gov/PhysRefData/Xra ... cover.html

Linearni absorpcijski koeficient (za izbrano energijo rentgenskih žarkov) seveda dobiš tako, da masnega (za izbrano energijo rentgenskih žarkov) pomnožiš z gostoto elementa oz. snovi.

Opomba: Za koeficienta sem uporabil oznake iz omenjenega pdf-ja. V prejšnjih postih sem uporabil drugačne oznake (v skladu s Strnadovimi učbeniki).

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Hvala za razlago, zdej mi je že bolj jasno:). Je ap še en aspekt tuki CENA, hehe!

Odgovori