Zakaj svinec zaustavlja radiacijo?

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Zakaj svinec zaustavlja radiacijo?

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

hi,
mene zanima zakaj svinec sploh taustavlja radiacijo(gama žarke).

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Po mojem je zato kriva velika gostota svinca. Tako je na volumsko enoto zgoščenih precej jeder atomov, kajti samo le ta zaustavijo sevanje.

Mislim da še nekaj kovin oz. elementov bolje ustavlja sevanje, samo so zelo draga:).

drevo
Prispevkov: 49
Pridružen: 5.1.2007 21:17

Odgovor Napisal/-a drevo »

The way i saw it:
hi,
mene zanima zakaj svizec sploh taustavlja radiacijo(gama žarke).
:lol:

(sori za spem)

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Po moje svinec samo preusmerja sevanje. Se pa zelo pozna saj ti veliko manj piska in je že psihološki učinek velik.
Lp.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Pri prehodu EM valovanja skozi snov prihaja do absorbcije, nikakor pa ne do "preusmerjanja". Pri kratkovalovnem EM valovanju je absorbcija pogojena z naslednjimi mehanizmi:

- pri majhni energiji fotonov (večjih valovnih dolžinah) pride do izgub energije predvsem zaradi ionizacije atomov (t.i. notranji fotoefekt)

- pri veliki energiji fotonov (manjših valovnih dolžinah) pride do izgub energije zaradi nastanka parov elektron-pozitron

- na vmesnem območju pride do izgub energije zaradi Comptonovega pojava

Če se omejimo na kratkovalovno EM valovanje ne prevelikih energij (npr. rentgenske žarke), potem je odločilen prvi mehanizem. V tem primeru je absorbcija sorazmerna z gostoto elektronov. V zvezi s tem se navaja masni absorbcijski koeficient, za katerega meritve kažejo, da je pri dani valovni dolžini EM valovanja sorazmeren s četrto potenco vrstnega števila. Ker je svinec element z visokim vrstnim številom (82), ima posledično visoke absorbcijske lastnosti.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

shrink napisal/-a:Ker je svinec element z visokim vrstnim številom (82), ima posledično visoke absorbcijske lastnosti.
Se strinjam razen z zadnjo trditvijo, ki drži le delno.
Ključnega pomena je (kot je dejal že MAVER|CK) gostota snovi in ne vrstno število. Tako ima wolfram, ki je 74 element še enkrat boljše absorbcijske lastnosti kot svinec, ki je 82 element. Wolfram ima gostoto 19.3, svinec pa le 11.3 kilograma na kubični decimeter.

Lep dan..

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

GJ napisal/-a:
shrink napisal/-a:Ker je svinec element z visokim vrstnim številom (82), ima posledično visoke absorbcijske lastnosti.
Se strinjam razen z zadnjo trditvijo, ki drži le delno.
Ključnega pomena je (kot je dejal že MAVER|CK) gostota snovi in ne vrstno število. Tako ima wolfram, ki je 74 element še enkrat boljše absorbcijske lastnosti kot svinec, ki je 82 element. Wolfram ima gostoto 19.3, svinec pa le 11.3 kilograma na kubični decimeter.

Lep dan..
Govoril sem o masnem absorbcijskem koeficientu, ki je definiran kot razmerje med absorbcijskim koeficientom in gostoto snovi: \(\mu / \rho\) (sam si torej govoril o absorbcijskem koeficientu in odtod nesporazum). Ta koeficient se ponavadi navaja v zvezi z absorbcijo kratkovalovnega (npr. rentgenskega) EM valovanja. Kot že rečeno, je ta koeficient sorazmeren s četrto potenco vrstnega števila in tudi s tretjo potenco valovne dolžine EM valovanja.

Sledi, da ima svinec na enoto gostote boljše absorbtivne lastnosti. Iz tega vidika je ključno vrstno število.

P.S. Sicer pa sem jasno zapisal, da je pri mehanizmu notranjega fotoefekta (ta je najbolj značilen za ne prevelike energije fotonov vpadlega EM valovanja) absorbcija (s tem sem mislil absorbcijski koeficient \(\mu\)) sorazmerna z gostoto elektronov v snovi (števila elektronov na enoto prostornine). Treba pa je povedati, da gostota elektronov ni odvisna zgolj od masne gostote snovi. Bolje je torej reči, da je ključna gostota elektronov.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mimogrede:

Neprestano sem kršil (ne nalašč) slovenski pravopis. Pravilno je seveda:

absorpcija, absorpcijski, absorptiven, absorptivnost,

le pri glagolskih oblikah se ohranja "b":

absorbirati, absorbiranje.

Se opravičujem.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

shrink napisal/-a:Govoril sem o masnem absorbcijskem koeficientu, ki je definiran kot razmerje med absorbcijskim koeficientom in gostoto snovi: \(\mu / \rho\) (sam si torej govoril o absorbcijskem koeficientu in odtod nesporazum). Ta koeficient se ponavadi navaja v zvezi z absorbcijo kratkovalovnega (npr. rentgenskega) EM valovanja. Kot že rečeno, je ta koeficient sorazmeren s četrto potenco vrstnega števila in tudi s tretjo potenco valovne dolžine EM valovanja.

Sledi, da ima svinec na enoto gostote boljše absorbtivne lastnosti. Iz tega vidika je ključno vrstno število.

P.S. Sicer pa sem jasno zapisal, da je pri mehanizmu notranjega fotoefekta (ta je najbolj značilen za ne prevelike energije fotonov vpadlega EM valovanja) absorpcija (s tem sem mislil absorpcijski koeficient \(\mu\)) sorazmerna z gostoto elektronov v snovi (števila elektronov na enoto prostornine). Treba pa je povedati, da gostota elektronov ni odvisna zgolj od masne gostote snovi. Bolje je torej reči, da je ključna gostota elektronov.
Hmm..

Kot sem že rekel se v grobem strinjam s teboj. Pa vendar ti moram ponovno oporekati. :lol:

Trditev..
shrink napisal/-a:Sledi, da ima svinec na enoto gostote boljše absorbtivne lastnosti. Iz tega vidika je ključno vrstno število.
...drži le delno saj je med drugim absorpcijska lastnost odvisna tudi od valovne dolžine gama žarkov. Na tem mestu so razlike, če primerjamo svinec in wolfram več kot očitne. Pri manjših energijah fotonov recimo 200keV je razlika med svincem in wolframom malenkostna, manj kot 9% v korist wolframa, gledano seveda glede na debelino absorpcijskega plašča.
Pri energijah, ko se začenejo tvoriti pozitroni, torej energijah fotonov, ki so večje od 1022keV pa je absorpcija v korist wolframa že 28%.


Vir: Gamma-Ray Interactions with Matter

Lep večer..

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

GJ napisal/-a:Trditev..
shrink napisal/-a:Sledi, da ima svinec na enoto gostote boljše absorbtivne lastnosti. Iz tega vidika je ključno vrstno število.
...drži le delno saj je med drugim absorpcijska lastnost odvisna tudi od valovne dolžine gama žarkov. Na tem mestu so razlike, če primerjamo svinec in wolfram več kot očitne. Pri manjših energijah fotonov recimo 200keV je razlika med svincem in wolframom malenkostna, manj kot 9% v korist wolframa, gledano seveda glede na debelino absorpcijskega plašča.
Pri energijah, ko se začenejo tvoriti pozitroni, torej energijah fotonov, ki so večje od 1022keV pa je absorpcija v korist wolframa že 28%.


Vir: Gamma-Ray Interactions with Matter

Lep večer..
Očitno še vedno ne razumeš (ali pa slabo bereš):

Ti govoriš o absorpcijskem koeficientu (v omenjenem članku: Attenuation Coefficient), jaz pa o masnem absorpcijskem koeficientu (Mass Attenuation Coefficient). Svinec ima enega najvišjih masnih absorpcijskih koeficientov (glej Fig 2.12 v omenjenem članku).

Kar se pa tiče moje izjave
shrink napisal/-a:Sledi, da ima svinec na enoto gostote boljše absorbtivne lastnosti. Iz tega vidika je ključno vrstno število.
pa sem v zadnjem postu tudi jasno povedal, da je masni absorpcijski koeficient sorazmeren tudi s tretjo potenco valovne dolžine EM valovanja. V predzadnjem postu pa sem eksplicitno zapisal:
shrink napisal/-a:V zvezi s tem se navaja masni absorbcijski koeficient, za katerega meritve kažejo, da je pri dani valovni dolžini EM valovanja sorazmeren s četrto potenco vrstnega števila.
Poudarek je torej na: pri dani valovni dolžini, kar pomeni, da valovne dolžine EM valovanja ne spreminjamo in torej gledamo samo vpliv vrstnega števila.

Vse, kar sem navedel, je popolnoma v skladu z virom, ki si ga omenil, zato ne vidim razlogov za dodatno razpravljanje.

Predlagam ti, da v bodočnosti bolje prebiraš moje poste.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

shrink napisal/-a:Predlagam ti, da v bodočnosti bolje prebiraš moje poste.
No pa saj sem napisal, da se v grobem strinjam, le tista trditev je bila premalo točna, pa če sem bral bolje ali pa slabše tvoj post.:lol: Postopoma pa si se le dopolnil tako, da sem te celo jaz razumel. :wink:

Lep večer..

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

GJ napisal/-a:
shrink napisal/-a:Predlagam ti, da v bodočnosti bolje prebiraš moje poste.
No pa saj sem napisal, da se v grobem strinjam, le tista trditev je bila premalo točna, pa če sem bral bolje ali pa slabše tvoj post.:lol: Postopoma pa si se le dopolnil tako, da sem te celo jaz razumel. :wink:

Lep večer..
Besedila je treba brati v celoti in ne po odlomkih. Tista trditev pa je bila zgolj del posta (besedila) in je pač za pričakovati, da se jo poveže s celotnim besedilom. Dopolnjeval pa se sploh nisem, saj sem se v drugem in tretjem postu praktično ponovil.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

shrink napisal/-a:Besedila je treba brati v celoti in ne po odlomkih. Tista trditev pa je bila zgolj del posta (besedila) in je pač za pričakovati, da se jo poveže s celotnim besedilom. Dopolnjeval pa se sploh nisem, saj sem se v drugem in tretjem postu praktično ponovil.
Enako velja zate.. :wink:
Prvotno vprašanje se je nanašalo na snov imenovano svinec.
Gostota snovi je prav gotovo osnovna snovna lastnost.
Zato mislim, da odgovor ni bil 100% na mestu. Pravilna je bila trditev, če te citiram:
shrink napisal/-a: V tem primeru je absorbcija sorazmerna z gostoto elektronov.
Tukaj bi morda moral še dodati na koncu: v snovi.

Nakar sledi tvoja trditev:
shrink napisal/-a:Ker je svinec element z visokim vrstnim številom (82), ima posledično visoke absorbcijske lastnosti.


Vrstno število je lastnost delcev katero sestavlja snov imenovano svinec. Ker pa zgolj vrstno število delcev ne pogojuje gostote snovi oziroma kot si sam napisal gostote elektronov je bila tvoja trditev s stališča vprašanja netočna.

Lahko noč..

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

GJ napisal/-a: Enako velja zate.. :wink:
Prvotno vprašanje se je nanašalo na snov imenovano svinec.
Gostota snovi je prav gotovo osnovna snovna lastnost.
Zato mislim, da odgovor ni bil 100% na mestu. Pravilna je bila trditev, če te citiram:
shrink napisal/-a: V tem primeru je absorbcija sorazmerna z gostoto elektronov.
Tukaj bi morda moral še dodati na koncu: v snovi.
Ah, sedaj že dlakocepiš. Povsem očitno je, da se je gostota elektronov nanašala na snov, saj EM valovanje predstavljajo fotoni. Ampak, kakor sem že rekel: tisti, ki pozorno prebere celotni post, lahko to povsem nedvoumno ugotovi, pa četudi recimo ne ve ničesar o EM valovanju.
Nakar sledi tvoja trditev:
shrink napisal/-a:Ker je svinec element z visokim vrstnim številom (82), ima posledično visoke absorbcijske lastnosti.
Vrstno število je lastnost delcev katero sestavlja snov imenovano svinec. Ker pa zgolj vrstno število delcev ne pogojuje gostote snovi oziroma kot si sam napisal gostote elektronov je bila tvoja trditev s stališča vprašanja netočna.
Ni res, saj sledi naslednja trditev:
shrink napisal/-a:V zvezi s tem se navaja masni absorbcijski koeficient, za katerega meritve kažejo, da je pri dani valovni dolžini EM valovanja sorazmeren s četrto potenco vrstnega števila.
Še enkrat in tudi zadnjič: ta sklep se je nanašal zgolj na masni absorpcijski koeficient in nič drugega (da ne bo pomote: na tisto trditev, ki si jo spustil). In spet: tisti, ki prebere post v celoti (beri: ne spušča vmes povedi), lahko ugotovi, da sploh nisem povezoval vrstnega števila z gostoto elektronov, ampak samo z masnim absorpcijskim koeficientom. Mišljeno je bilo tako (kar sem upal, da bo vsakomur jasno):

Ker je svinec element z visokim vrstnim številom (82), ima posledično velik masni absorpcijski koeficient.

Če ima neka snov velik masni absorpcijski koeficient, lahko upravičeno rečemo, da ima visoke absorpcijske lastnosti. Temu pa nikakor ni moč oporekati.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sej zdej vaju nisem pa čist nič razumel. Ali potemtakem obstaja element, ki bolje ustavlja radiacijo kot svinec ali ne?

Me ne zanima absorbcija na vrstno število ampak vsota!!!

Odgovori