kvantna mehanika - jo je sploh mogoče razumet

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: kvantna mehanika - jo je sploh mogoče razumet

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:Interferenčni poskus pove pravzaprav tudi to: če delec opazujemo šele na koncu (zaslon), potem interferenca je, če ga opazujemo pred režama, pa interference ni. Zato menim, da interference ne razložimo s prisotnostjo ali odsotnostjo opazovanja.
He, he..
Deloma imaš prav..
Ampak interferenca je opazovani pojav, pri opazovanju pa mora biti nekdo prisoten. :roll:
Meni je seveda še najblžje realistična interpretacija. :mrgreen:

Lahko noč..

Uporabniški avatar
Taisha
Prispevkov: 6
Pridružen: 23.4.2008 13:01

Re: kvantna mehanika - jo je sploh mogoče razumet

Odgovor Napisal/-a Taisha »

Roman napisal/-a:
Taisha napisal/-a:Zaslon se težko kvalificira kot opazovanje, saj zgolj registrira končen rezultat, ko je že 'vsega konec', vmes pa je black box.
Se ne strinjam povsem. Zaslon točno pove, kam je priletel delec, seveda pa ne tega, skozi katero režo (ali kar skozi obe) je letel. Ampak dovolj zgovorno je že to, da s interferenčne črte pokažejo ali ne. Do reže je seveda tvoja trditev točna.
Ampak gre nam vendar za informacijo o poti delca, ta je tista, ki nas zanima. In tega ne moremo opazovati. Edina informacija, ki jo nudi zaslon, je, ali smo delec opazovali ali ne (ali se je pojavila interferenca ali ne), za to pa ne rabimo zaslona. Ergo zaslon ni opazovanje, ker bi to bilo potem nekakšno opazovanje opazovanja, kar pa je nesmiselno.
Roman napisal/-a:
In ne drži, da če delec opazujemo PO režah (in pred zaslonom), interferenca je.
Za zaslonom je kajpak ni.
Ha-ha, dobra :lol: :D
Roman napisal/-a:
Tako da po moje ni finta v tem ali opazujemo po dogodku ali pred njim, ampak ali sploh opazujemo. Če opazujemo, določimo dogodek z opazovanjem samim, na nivoju fizikalne interakcije, ki jo vsakršno opazovanje nujno vključuje.
Navijaš za kopenhagensko interpretacijo?
Ne bi si upala reči, da navijam za kopenhagensko interpretacijo, za navijanje bi moje poznavanje le-te moralo biti bolj poglobljeno. :( Zdi pa se mi, da se ta interpretacija dokaj hitro (neambiciozno?) ustavi pred protislovji... iz tega vidika nisem njen pristaš, ker menim, da se protislovja načeloma da razumeti na neki hierarhično višji ravni (ki je lahko spet protislovna na višjem nivoju, etc.).

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: kvantna mehanika - jo je sploh mogoče razumet

Odgovor Napisal/-a fogl »

Še nekaj me zanima v zvezi s tem eksperimentom z režami: Kaj če bi imel nek vir, ki seva pare elektronov v nasprotni smeri (v knjigi Einsteinova tančica piše da taki viri obstajajo), potem pa bi imel na eni strani režo in zaslon, na drugi strani pa bi imel samo zaslon, ki pa bi bil veliko bolj oddaljen. Se pravi bi dobil interferenco, naknadno pa bi iz drugega zaslona ugotovil skozi katero režo je šel delec. Bi to funkcioniralo?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: kvantna mehanika - jo je sploh mogoče razumet

Odgovor Napisal/-a Roman »

fogl napisal/-a:naknadno pa bi iz drugega zaslona ugotovil skozi katero režo je šel delec. Bi to funkcioniralo?
Na kakšen način pa bi iz drugega zaslona ugotovili, skozi katero režo je šel prvi delec? In mislim, da sploh ni poanta v tem, da bi šel delec (mišljen seveda kot val) samo skozi eno režo.
Zadnjič spremenil Roman, dne 16.1.2009 11:58, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: kvantna mehanika - jo je sploh mogoče razumet

Odgovor Napisal/-a fogl »

Če vir seva po dva delca hkrati v nasprotni smeri, potem če ugotoviš v katero smer je zletel eden, potem veš tudi v katero smer je zletel drugi.
Če prav razumem se svetloba se sipa samo če ne veš skozi katero režo je šel elektron, če pa "pogledaš", potem se pa ne sipa več. V tem mojem primeru pa v začetku ne bi bedel v katero smer je šel, potem, ko bi se že vse zgodilo, pa bi ugotovi na drugem zaslonu.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: kvantna mehanika - jo je sploh mogoče razumet

Odgovor Napisal/-a Roman »

Mislim, da kakor ne moreš ugotoviti smeri za prvi delec, tudi ne moreš ugotoviti smeri za drugi delec, seveda pa o teh rečeh premalo vem. Me pa to spominja na slovito kvantno prepletenost.
http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... hanika.htm

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: kvantna mehanika - jo je sploh mogoče razumet

Odgovor Napisal/-a fogl »

Roman napisal/-a:Mislim, da kakor ne moreš ugotoviti smeri za prvi delec...
Kako ne moreš...saj ti pika na zaslonu pokaže smer. Prvi delec bi lahko detektiral tudi če bi na ti dve reži vgradil zanko. Ko bi elektron letel skozi zanko bi se induciral tok (sicer ne vem če je v praksi dejansko možno tako izmerit pot elektrona) in bi vedel skozi katero režo je letel (ampak v tem primeru na zaslonu ne bi dobil interference ampak samo dve črti).

Odgovori