teorija vsega

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ne, ja, mogoče pa ja, ali pa tudi ne.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Ne, ja, mogoče pa ja, ali pa tudi ne.
Hermenevtika in pluralizem, super Roman. Moram priznati, da pri tebi, v zadnjem času, opažam veliko več "odprtosti duha", če se tako izrazim. :)

Ob takem odgovoru se vedno spomnim na Hamleta in njegovo "cincanje".

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a Roman »

“The trouble with having an open mind, of course, is that people will insist on coming along and trying to put things in it.”
― Terry Pratchett, Diggers

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:“The trouble with having an open mind, of course, is that people will insist on coming along and trying to put things in it.”
― Terry Pratchett, Diggers
Terry Pratchett ga malo "biksa" oziroma to o čemur on govori ni "open mind" temveč "stupid mind" - seveda v primeru da si dovoliš, da ti stvari kar "polagajo" v "open mind".

Biti "odprtega duha" pomeni povsem drugo kot tisto, kar želi T.P. povedati.

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a agata »

Še malo bom zlobna-kako to, da prvo mesto zaseda znanost, ki se ukvarja z neživim? Ali to morda kaže na to, da živimo v kulturi smrti?
Roman-argumentiraj svoj kajpak! Če hočeš, seveda, rada spoznavam nove stvari.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a Roman »

agata napisal/-a:Še malo bom zlobna
He he, kar bodi, če te veseli.
kako to, da prvo mesto zaseda znanost, ki se ukvarja z neživim?
Ker je neživo lažje raziskovati kot živo in je zato na tem področju pač več odkritij in so ta bolj jasna in natančna.
Ali to morda kaže na to, da živimo v kulturi smrti?
Ne, neživega ne smeš enačiti z mrtvim. Kultura smrti bi lahko bila kvečjemu sestavni del kulture živega.
Če hočeš, seveda, rada spoznavam nove stvari.
To me pa veseli, čeprav se mi zdiš v napačno smer obrnjen dvomljivec.
argumentiraj svoj kajpak!
Res ne vem, če je treba, pa naj ti bo:
Če začneš pri svoji zavesti in se sprašuješ po vzrokih in načinu delovanja, ne moreš spregledati možganov, kjer zavest sedi, potem ne moreš spregledati genetskih zakonitosti in fizioloških procesov, ki zavest omogočajo, potem ne moreš spregledati molekularne zgradbe tkiv, brez katere ne bi bilo fizioloških procesov, nazadnje ne moreš spregledati delcev, ki vse skupaj sestavljajo in (kajpak) niso živi. V tej verigi povezav, po katerih se lahko sprehajamo od živega k neživemu in nazaj, so luknje in neodgovorjena vprašanja, ki pa ne dajejo osnove za domnevo, da je življenje (pa tudi zavest) nenaravno, neodvisno od materije, nekaj bistveno ločenega od neživega. Zaradi teh lukenj je pač treba izumljati nadomestne odgovore, ki pa, ko sem že Krenu rekel, obvisijo v zraku oziroma delujejo kot nekakšni aksiomi. Seveda (še) ne znamo razložiti, kako fiziološki procesi ustvarjajo zavest, ampak ko so ti procesi onemogočeni ali resno moteni, zavest ugasne. Že to dejstvo bi PMSM moralo biti dovolj zgovorno in prepričljivo.

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a NoSee »

agata napisal/-a:Še malo bom zlobna-kako to, da prvo mesto zaseda znanost, ki se ukvarja z neživim? Ali to morda kaže na to, da živimo v kulturi smrti?
Znanost se ukvarja tudi z zivim; ce pa mislis zgolj na fiziko, pa zato, ker obravnava snovni svet, ki je povsod prisoten. Razen v 'magicnem'.
Da bi znanstveno obravnavanje kazalo na kulturo smrti, pa je sklep, rahlo iz trte izvit.

Kaj mislis, ko reces 'kultura smrti'?

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a agata »

Nosee, mislim na to, da se spoznanja fizike uporabljajo za proizvodnjo orožja, ki prinaša smrt in potencialno smrt za planet. In kot odgovor na pomisleke shrinka., (češ kje?),( na moj predlog, da bi morali znanstveniki proti temu protestirati, dodajam-vsak dan in vsepovsod.
Roman-nisem govorila o zavesti-a sprašujem-ali osnovne sile, ki prežemajo naš univerzum, razložijo zavest?. Moj odgovor je ne. In nikjer nisem trdila, da je življenje neodvisno od materije. Nasprotno- ravno to poudarjam. Življenje je materija samo ne vem kaj ima npr. temna energija npr. opraviti z mojo zavestjo, pa močna in šibka sila.ecetera. LNavsezadnje so to le označevalci, ki pa so, kot vemo družboslovci kulturno, sociološko in zgodovinsko pogojeni-ergo relativni. Mislim, da so praljudje vedeli več, kot danes vemo mi, brez mikroskopov. ( malo izzazivam) :wink:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

agata napisal/-a:Roman-nisem govorila o zavesti-a sprašujem-ali osnovne sile, ki prežemajo naš univerzum, razložijo zavest?
Agata, tu je vendarle potrebno biti korekten in si prvo odgovoriti, kaj sploh razlagajo osnovne sile. Wikipedija: "Osnòvna síla je mehanizem, s katerim delujejo delci drug na drugega, ki ga ni mogoče pojasniti z drugim, še osnovnejšim mehanizmom. Vsak opažen fizikalni pojav, od trkov galaksij do obnašanja kvarkov v protonu, se da pojasniti z osnovnimi silami." Torej, če je vzpostavitev zavesti proces, ki je pogojen z interakcijo določenih delcev, potem ne moremo zanemariti osnovnih sil, ki te interakcije determinirajo.

Mislim, da so praljudje vedeli več, kot danes vemo mi, brez mikroskopov. ( malo izzazivam) :wink:
O čemu več vedeli? :)

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a agata »

Misel ima pomen-ta pa po mojem skromnem mnenju ni rezulat teh sil, pač pa rezultat odnosov.
Odovor na zadnje vprašanje- o tem nič ne vem, le spekuliram. Glede na arheološke podatke pa so bili izredno ustvarjalni.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

agata napisal/-a:Misel ima pomen-ta pa po mojem skromnem mnenju ni rezulat teh sil, pač pa rezultat odnosov.
Ok, vendar tudi odnose lahko obravnavaš kot sile. Ti dobro veš, da imajo besede težo/moč in če sledimo "agrumentacijski teoriji" (O. Ducrot) je to potrebno zelo upoštevati. Vendar mislim, da si s svojim prispevkom želela reči nekaj drugega. :)

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a Roman »

agata napisal/-a:Navsezadnje so to le označevalci, ki pa so, kot vemo družboslovci kulturno, sociološko in zgodovinsko pogojeni-ergo relativni.
Navsezadnje je tudi zavest označevalec. Ali to pomeni, da je nimaš?
Mislim, da so praljudje vedeli več, kot danes vemo mi, brez mikroskopov.
Si to izmerila?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Navsezadnje je tudi zavest označevalec.


Zelo "problematičen". :)

Če je pri besedi konj/horse/ઘોડો/... stvar dokaj preprosta, mislim da pri zavest temu ni tako.
Si to izmerila?
Zelo zanimivo vprašanje. Sam bi dodal še eno, kako bi to lahko merili?

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a agata »

Roman-glede na to, da niso imeli trgovin, kjer bi si kupili orodja, hrano, streho nad glavo itn. so zelo verjetno več vedeli od nas-pač sklepam glede na arheološke podatke-niso imeli knjig pa računalnikov papirja pa ravnil( saj me razumeš) pa so recimo znali iz volne narediti prejo, izumili so šivanko, posode, smuči, krplje za sneg, itn, brez šol in fakultet. Zato tako pač sklepam. Pozabila sem še na piščalko. :P
Zanima me kaj simbolizira mr. green?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

agata napisal/-a:Pozabila sem še na piščalko. :P
Pa kolo ne smemo pozabiti. Pa pisavo, risbe, simbole ... :)
Zanima me kaj simbolizira mr. green?
Sorry, nisem se mogel zadržati. Simbolizira, \(J\)aneza in Boruta. :)

Odgovori