Delec "ve" za režo

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Delec "ve" za režo

Odgovor Napisal/-a problemi »

V eni od prejšnih tem je Aniviller odgovoril glede obnašanja delca pri kvantno- mehanskih preizkusih: Ze samo za en foton (oz. katerikoli delec) se verjetnost za nahajanje na dolocenem polozaju obnasa valovno. Delec gre v bistvu po vseh moznih poteh, tako da zagotovo ve, da je na drugem koncu reza Na koncu se ena izmed teh poti izkaze za resnicno (kjer foton trci v zaslon). Ko to ponovis velikokrat, vidis da so doloceni zadetki bolj pogosti kot drugi - interferencni vzorec.

O.K. ampak če delec ve zakaj sploh gre čez reže. Sprašujem pravzaprav, ker teh ekspirimentov ne poznam natančno:
- Ali delec iztreljujejo tako hitro, da pač mora iti skozi režo?
- Kaj pravzaprav privlači delec, da gre skozi režo in zadane zaslon. Saj, če naredi vse možne poti bi lahko šel kamorkoli.
- Kakj bi se dogajalo, če bi iztreljevali (če je to mogoče) npr. prvo en elektron nato en foton in tako dalje. Ali bi prišlo do interference (dve reži, dolg časovni razmik med iztrelitvijo enega in drugega delca).

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Delec "ve" za režo

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No, glede tega pa nima kvantna mehanika nic pri tem. Ravno tako, kot ce osvetlis dve rezi s svetlobo in je celoten zid z rezama osvetljen, nekaj malega gre pa skozi reze, je tukaj isto. Najvecja verjetnost je, da bo elektron zadel steno. Ampak na drugi strani opazujes samo tiste, ki jim je uspelo priti cez.

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Delec "ve" za režo

Odgovor Napisal/-a pilot »

Kolikor je meni ta poizskus znan znanstveniki za ta preizskus domnevajo da nek x delec interferira z opazovanim telesom
in na podlagi tega sklepajo da tudi vesolja interferirajo z drugimi vesolji.

http://www.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc

Trdili so tudi da so delci recimo elektroni so nekako kvantno telepatsko povezani med sabo.Tole sem neki najdel za večjo verodostojnost
http://www.youtube.com/watch?v=Jh8uZUzu ... re=related
To je bil nekakšen enostaven odgovor na telepacijo med ljudmi...itd


In še to da odgovorim na tvoje uprašanje FOTON SO ŽE SPUSTIL SAMOSTOJNO v tako ploščo ampak dobili so čisto
enak vzorec kot če bi spuščali svetlobo.

Za 1 stavek in 2 stavek si neupam trditi da je 100 % ampak za tretjega sm pa prepričan da je pravilen.
Aniviler ti bo lahko veliko bolj obširno povedal to zadevo če je bila moja preskromna,ali napačna :)
Drugače maš na internetu veliko materijala kot recimo kako lahko razumemo 4 dimenzijo...http://www.youtube.com/watch?v=BWyTxCsI ... re=related
Zelo smešen in zanimiv:)

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Delec "ve" za režo

Odgovor Napisal/-a problemi »

Pilot hvala za linke, sem jih že prej gledal, zanimiv in preprost opis. Ampak sam se bolj sprašujem glede tega Anivillerjevega stavka: "Delec gre v bistvu po vseh moznih poteh, tako da zagotovo ve, da je na drugem koncu reza. Na koncu se ena izmed teh poti izkaze za resnicno (kjer foton trci v zaslon)". To je t.i. Feymanov pogled "vsote vseh poti". Zato me zanima ali je ta pogled pač na drugačen način z enačbami opisana ista stvar (po Feymanovem pogledu elektronu ni več potrebno pridružiti verjetnostnega vala) ali pa delec (npr. elektron) dejansko opravi vse možne poti. In če opravi, kako to vedo, mi prosim pošlješ kak link o takem ekspirimentu, če ga imaš.

Aniviller zdaj razumem, hvala (sicer sem bolj mislil, da spuščajo posamezen delec; vem, da so ekspirimenti pokazali isto stvar kot če spuščaš snop svetlobe). Ko sem razmišljal o tem sploh nisem predpostavil, da pač ne grede vsi delci čez režo in da se eni pač zabijejo v zid prej. Neumno sem misli, da gredo vsi delci skozi reže, zato tisto (zdaj vem, da glupo) vprašanje::"zakaj potem sploh gredo skozi".

Pilot, ne razumem najbolje kaj si mi hotel povedati s tistim linkom glede razumevanja 4. dimenzije. Mi ti lahko poveš kako ti razumeš 2. dimenzijo? Do zdaj je edino (tako pravijo) Sir Roger Penrose izjavil, da vse vidi štiri dimenzialno. Lahko do on razume 4. dimenzijo.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Delec "ve" za režo

Odgovor Napisal/-a problemi »

Še nekaj. Pilot mogoče veš, da so je baje za ta lik v tej risnki uporabili lik prof Leonarda Susskinda. Tu je par linkov z njegovih predavanj na Stanfordu za take kot sem jaz (kompletne laike):

http://www.youtube.com/watch?v=2h1E3YJM ... re=channel
http://www.youtube.com/watch?v=0Eeuqh9QfNI
http://www.youtube.com/watch?v=BAurgxtO ... re=channel
http://www.youtube.com/watch?v=pyX8kQ-JzHI

Sem jih poslušal. Zelo zanimivo in poučno.

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Delec "ve" za režo

Odgovor Napisal/-a pilot »

problemi napisal/-a:(po Feymanovem pogledu elektronu ni več potrebno pridružiti verjetnostnega vala) ali pa delec (npr. elektron) dejansko opravi vse možne poti. In če opravi, kako to vedo, mi prosim pošlješ kak link o takem ekspirimentu, če ga imaš.


Delec gre v bistvu po vseh moznih poteh, tako da zagotovo ve, da je na drugem koncu reza.
Teli znanstveniki so naredili neke hude senzorje s katerimi lahko zaznavajo in spuščajo vsak foton posebej in so po tem šele videli lastnost fotona kot je v risanki, in kot si že omenil
foton ne potrebuje ostalih fotonov ki interferirajo med sabo zato so tudi sklepali da
nekaj pač more interferirati z opazovanim fotonom.

Link o tem eksperimentu pa bom jaz bolj teško dobil saj sem to prebral v knjigi.
Mogoče če kje zbrskaš na internetu.

Za tistega Sir Roger Penrose pa ti lahko jaz povem kaj (po moje če govori resnico on vidi)
prihodnost :?:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Delec "ve" za režo

Odgovor Napisal/-a problemi »

pilot napisal/-a:
problemi napisal/-a:foton ne potrebuje ostalih fotonov ki interferirajo med sabo zato so tudi sklepali da
nekaj pač more interferirati z opazovanim fotonom.
Če te prav razumem, so na osnovi tega sklepali, da foton preden zadane zaslon opravi vse možne poti, vendar se samo ena izkaže za resnično, kot je napsial Aniviller. Ali pravilno razmišljam če rečem:za pot, ki jo delec opravi od izvora do ponora, se izkaže samo ena za resnično. Ker pa delcu ne moremo določiti te poti, nasprotno kot pri "klasični" mehaniki, kjer lahko, če poznamo začetne pogoje, napovemo dogajenje v sistemu, so pač vse poti možne. Recimo, če poznamo začetne pogoje pri bilijardu bomo vedeli kam bo šla krogla (če le miza ni okrogla; tam se zadeve zelo zakomplicirajo). Ne moremo pa reči, da bi krogla lahko šla po vseh možnih poteh (glede na začetne pogoje). To me bega: ali delec res prečekira vse poti, ali pa so zato, ker mu zaradi lastnosti delcev enostavno ne moremo napovedati poti, pač vse poti možne.

Zdaj ne vem ali je Penrose "vidovita zorka", baje je to izjavil. Ker pa je resen znanstvenik mu je mogoče treba verjeti.
Sir Roger Penrose:
http://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Penrose

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Delec "ve" za režo

Odgovor Napisal/-a pilot »

Meni je bolj všeč in uporabljam tako pojasnilo
-Z fotonom nekaj interferira in potem na podlagi tega interferiranja se fotonu določijo nekake lastnosti poti ki jo bo opravil na svoji poti.

:D Ne pravim da je moja razlaga 100% pravilna ker mi je ta zadeva razumno skrita.
Si pa na tak način razlagam ta fenomen fotona.

Sicer pa spoštujem Anivilerjevo trditev
"Delec gre v bistvu po vseh moznih poteh, tako da zagotovo ve, da je na drugem koncu reža"
Toda moja trditev mi je še vedno bolj ušeč saj si samo na tak način lahko razlagam nekako najbolj logično ta fenomen.

Bolj podrobno ti jaz ne moram pomagati lahko pa zbrskaš kaj iz najnovejših odkritji na tem področju
pa upaš če so prišli do zaključkov.Ta preizskus je kar nova zadeva (relativno)...
Zadnjič spremenil pilot, dne 29.8.2009 17:33, skupaj popravljeno 1 krat.


problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Delec "ve" za režo

Odgovor Napisal/-a problemi »

V knjigi Briana Greenea (Čudovito vesolje) sem prebral (str. 125,126): "Feynman je trdil, da gre vsak elektron, ki se prebije do fosforescenčnega zaslona, pravzaprav skozo pbe reži, ..., Feynman je trdil, da od vira do dane točke na fosforescenčnem zaslonu vsak posamezni elektron premeri vse možne poti istočasno, ..., Poslušno gre skozi levo režo. istočasno, gre lepo spodobno tudi skozi desno režo. Usmeri se proti levi reži, a nenadoma spremeni smer in gre skozi desno. Bega semin tja in nazadnje gre skozi levo režo. Odpravi se na pot do galksije Andromeda, se nato obrne in na poti do zaslona gre skozi levo režo. In tako naprej - elektron po feynmanovem mnenju "prevoha" vse možne poti, ki povezujejo njegov začetni položaj z njegovim končnim ciljem."

Lahko, da je ta knjiga preveč poljudna. Ampak to, da premeri vse možne poti istočasno :?: Če bi res šel do Andromede bi to trajalo zelo dolgo (hitrost delca je končna). Ali v kvantnomehanski fiziki velja načelo najmanjše akcije (principle of least action) (sprašujem, ker ne vem). In če velja ali se mogoče delec obnaša v skladu s tem načelom.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Delec "ve" za režo

Odgovor Napisal/-a shrink »

V primeru, da nisi še prebral, priporočam:

http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... hanika.htm
problemi napisal/-a:Lahko, da je ta knjiga preveč poljudna. Ampak to, da premeri vse možne poti istočasno :?: Če bi res šel do Andromede bi to trajalo zelo dolgo (hitrost delca je končna). Ali v kvantnomehanski fiziki velja načelo najmanjše akcije (principle of least action) (sprašujem, ker ne vem). In če velja ali se mogoče delec obnaša v skladu s tem načelom.
Seveda, Feynman je princip (najmanjše) akcije razširil na kvantno mehaniko:

http://en.wikipedia.org/wiki/Path_integral_formulation (zaradi opombe je besedilo morda oporečno).

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Delec "ve" za režo

Odgovor Napisal/-a problemi »

Shrink, hvala za linke. Članek (prvi link) sem že prej prebral, ampak očitno preveč površno.

Odgovori