Nelokalnost

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a problemi »

Na straneh Kvarkadabre sem prebral članek »Kvantna prepletenost na preizkušnji«, ki govori o Aspectovem eksperimentu glede Bellove neenačbe. V članku je zapisano tudi sledeče: »Ker je izvedel svoje eksperimente res zelo skrbno, so fiziki ob predstavitvi rezultatov dokončno spoznali, da je kvantni svet nelokalen, kar strokovno pomeni, da se prepleteni kvantni delci, ki nastanejo v določenih procesih, lahko nekako uskladijo v trenutku in na velike razdalje.«

Ker beseda »trenuten« ne definira (točno) čas, me zanima ali je hitrost prenosa teh informacij (uskladitve) večja od svetlobne hitrosti. Oziroma drugače vprašano ali je potem čas poteka prenosa informacije manjši od Planckovega časa. Sprašujem zato, ker je Aniviller v odgovorih na par zastavljenih vprašanj glede hitrosti večjih od svetlobne odgovoril, da glede na formulo za relativno hitrost, tudi informacija ne potuje hitreje oziroma je ni moč prenesti hitreje od svetlobne hitrosti(kar mi je glede na formule popolnoma jasno).
Torej, kaj pomeni uskladiti v trenutku?

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a pilot »

Preberi si tole še enkrat
"V tem članku je obravnaval miselni eksperiment, v katerem nastopata dva delca, ki nastaneta pri kvantnem procesu in za katera kvantna teorija napove, da imata povezane lastnosti. Za lažjo predstavo delca spremenimo v dva možička in povejmo, da kvantna fizika določa, da če izmerimo, da prvi možiček stoji na nogah, mora drugi obvezno stati na glavi. Velja pravilo, da eden stoji na glavi in drugi na nogah, nikakor pa ne oba na glavi ali oba na nogah."
Poglej si še tole-
http://www.youtube.com/watch?v=Jh8uZUzu ... re=related

Recimo dva elektrona narejena pri kvantnem procesu imata nekako povezavo med sabo
In ja ta povezanost te (informacije) potujejo hitreje kot svetlobna hitrost nekje sem slišal
da ocenjujejo da naj bi bila ta hitrost več 10.000 krat hitrejša od svetlobne hitrosti.
Nevem če je to neoporečeno dejstvo ampak sigurno je hitrejše od svetlobe.

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a pilot »

Da preveril sem in res ocenjujejo da je hitrost 10 000 kratna hitrosti svetlobe :)
In simbol za to telepatsko povezanost naj bi se določevala z frekvenco X

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a problemi »

pilot napisal/-a:Da preveril sem in res ocenjujejo da je hitrost 10 000 kratna hitrosti svetlobe :)
In simbol za to telepatsko povezanost naj bi se določevala z frekvenco X
So ocenili, tko mal čez palec? :D

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a problemi »

Vsem se opravičujem za nepotrebno vprašanje in odžiranje časa, tistih ki so ga prebrali. Sem našel odgovor v članku "Skrivnostni svet kvantov" in sicer: "Vendar, ali lahko iz tega sklepamo, da lahko preko nelokalnosti prenašamo informacije? Nikakor ne, saj smeri spina na elektronu, npr. spin gor, ne moremo poljubno nastaviti. Za lažje razumevanje si pomagajmo s preprosto analogijo. Kocko, za katero vemo, da ima vsoto pik na nasprotnih straneh zmeraj 7 (1-6, 2-5, 3-4), mečemo po stekleni mizi. Opazovalec, ki je pod mizo, bo iz številke, ki jo vidi s spodnje strani, brez težav izračunal, koliko pik smo vrgli, vendar mu na tak način ne moremo posredovati nikakršnega sporočila. Informacijo bi mu prenesli le v primeru, če bi lahko kocko zavestno postaviti na številko, ki bi imela vnaprej določen pomen. To pa ni dopustno ne pri kockanju in ne pri meritvah na kvantnih delcih. Usklajenost med meritvami opazimo šele, ko primerjamo seznama obeh meritev pri elektronu in pri pozitronu, do takrat so spiski meritev le seznami naključnih števil."

Še enkrat, sorry.

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a pilot »

Hej ne se opravičevati to so najnovejše stvari ki jih je pač treba razumeti če hočeš spremljati teme ki so zapletene.Polek tega ti bo čisto vsak z veseljem pomagal in ti deliv znanje.
Glede prenašanja informacij sej tudi jaz razmišljal v tej smeri ker če ti neko kroglo zavrtiš po osi ne moreš opaziti če se vrti.Razen če bi prvi elektron spravil v gibanje po neki frekvenci.Če bi bilo možno to narediti bi kaj hitro naredili tudi prvo napravo z kvantno telepacijo in kodo na podlagi frekvence.Ampak to je samo moja
foturistična misel :lol: polek tega nič niso omenili kakšne lastnosti elektrona lahko teleportiraš v 2 elektron.

Je mogoče kakšna bolj razširjena povezava do tega,predvsem kake informacije lahko prenašaš?

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a pilot »

Glede tistega palca :lol: :lol: :lol:
To je govoril en bebek na radiju Slovenija
tako da mislim da je ta meritel šla kar čes celo roko :lol: :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a problemi »

Pilot hvala za spodbudo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a shrink »

pilot napisal/-a:Preberi si tole še enkrat
"V tem članku je obravnaval miselni eksperiment, v katerem nastopata dva delca, ki nastaneta pri kvantnem procesu in za katera kvantna teorija napove, da imata povezane lastnosti. Za lažjo predstavo delca spremenimo v dva možička in povejmo, da kvantna fizika določa, da če izmerimo, da prvi možiček stoji na nogah, mora drugi obvezno stati na glavi. Velja pravilo, da eden stoji na glavi in drugi na nogah, nikakor pa ne oba na glavi ali oba na nogah."
Poglej si še tole-
http://www.youtube.com/watch?v=Jh8uZUzu ... re=related

Recimo dva elektrona narejena pri kvantnem procesu imata nekako povezavo med sabo
In ja ta povezanost te (informacije) potujejo hitreje kot svetlobna hitrost nekje sem slišal
da ocenjujejo da naj bi bila ta hitrost več 10.000 krat hitrejša od svetlobne hitrosti.
Nevem če je to neoporečeno dejstvo ampak sigurno je hitrejše od svetlobe.
in
pilot napisal/-a:Da preveril sem in res ocenjujejo da je hitrost 10 000 kratna hitrosti svetlobe :)
In simbol za to telepatsko povezanost naj bi se določevala z frekvenco X
Priporočam, da ne nasedaš dokumentarcu "What the BLEEP Do We Know", ker gre za psevdoznanost:

viewtopic.php?f=8&t=2004&start=0

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Gledano iz spoznanj teorije enotnega polja, ki je še vedno v razvoju (matematično še ni definirana), fiziki po vsem svetu pa že precej z gotovostjo
govorijo o njej, so trditve in razprava o kvantni povezanosti in nadsvetlobni hitrosti precej naklonjene temu. Bomo videli kaj bo pokazalo v Cernu
na to temo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a shrink »

silvester1234 napisal/-a:Gledano iz spoznanj teorije enotnega polja, ki je še vedno v razvoju (matematično še ni definirana), fiziki po vsem svetu pa že precej z gotovostjo
govorijo o njej, so trditve in razprava o kvantni povezanosti in nadsvetlobni hitrosti precej naklonjene temu. Bomo videli kaj bo pokazalo v Cernu
na to temo.
O čem sploh govoriš?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a Roman »


Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a shrink »

Če cilja na kvantno teorijo polja, potem ne ve, o čem govori, kajti ta teorija je povsem dodelana in eksperimentalno zelo uspešna (manjka zgolj še pika na i: odkritje Higgsovega bozona).

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a celica »

shrink napisal/-a:kajti ta teorija je povsem dodelana in eksperimentalno zelo uspešna (manjka zgolj še pika na i: odkritje Higgsovega bozona).
Prav zagotovo ne bo dokončno dodelana z odkritjem Higgsovega bozona.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Nelokalnost

Odgovor Napisal/-a shrink »

celica napisal/-a:
shrink napisal/-a:kajti ta teorija je povsem dodelana in eksperimentalno zelo uspešna (manjka zgolj še pika na i: odkritje Higgsovega bozona).
Prav zagotovo ne bo dokončno dodelana z odkritjem Higgsovega bozona.
Laiki, kot si sam in ki še prisegajo na neke lastne obskurne teorije, o tem pač ne morejo soditi.

Odgovori