Par Uprašanj...

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Par Uprašanj...

Odgovor Napisal/-a pilot »

Že dolgo me mučijo tale uprašnja.
---Zakaj ni energija EMV W=frekvenca krat svetlobna hitrost določena tudi z napetostjo s katero ustvarjamo EMV.
Ali ima že neka frekvenca EMV določeno napetost ki je večja če povečujemo frekvenco.
---Zanima me kako nastane magnetno polje ,vem da se z spinom elektrona in ko se elektron giblje pospešeno.Toda najverjetneje se magnetno polje ne ustvarja če elektron pospešeno gibljemi v vakumu.
Magnetno polje vem da se ustvarja ko se elektron z neko frekvenco giblje okoli ravnovesne lege ko je vezan na proton,iz višjega stanja v nižjo..takrat se ustvarja EMV.Potem je pravilno če rečem da se magnetno polje ne ustvari ko elektroni gibljejo okoli protona ampak ko premagujejo potencial protona (jedra).Se pravi da se magnetno polje ustvari ko elektron premaguje nek zunanji električni potencial pospešeno.Potem bi bilo smiselno reči da se magnetno polje v vodnikih naredi ko se elektroni zaletijo v potencial jedra, magnetno polje pa se ustvari v krogih okoli trka seveda pravokotno.
---Rad bi še uprašal kako bi najlažje izračunal sile ki delujejo na elektron če ga obsevamo z EMV in če ta elektron vpije 100% vso EMV.

Zanima me če sem si na drugo uprašanje že odgovoril sam?
Za vse odgovore vam bom hvaležen...

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Par Uprašanj...

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

1)
pazi: energija enega fotona ja \(E=h\nu\), torej samo odvisno od frekvence. Pac visokofrekvencna svetloba prihaja v vecjih paketih. Ce povecas moc izvora svetlobe se pac poveca kolicina fotonov na sekundo ki izhaja. Energija polja je torej poljubna.
2)
zakaj pa ne bi bilo polja ce pospesujes v vakuumu? magnetno polje vidimo, ce se elektricno polje giblje (to polje je v tem primeru kar staticno elektricno polje, pritrjeno na elektron). Maxwellove enacbe pa sploh dobro kazejo kaj se dogaja: casovna sprememba elektricnega polja povzroci magnetno polje in obratno. Ce se elektron giblje, se elektricno polje, ki ga povzroca s casom spreminja (ker pac leti mimo) in zato dobis magnetno polje. Snov v kateri se to dogaja nima kaj dosti veze (le tiste faktorje dobis zaradi dielektricnosti).
3)
na elektron deluje v polju lorentzova sila \(\vec{F}=e(\vec{E}+\vec{v}\times \vec{B})\). ce imas valovanje z doloceno frekvenco sta E in B sinusna. Odziv gre seveda preko newtonovega zakona (masa krat pospesek) - enacbe moras resit. Koliko energije se porabi za to gibanje je odvisno od frekvence. To je v klasicnem pogledu. Ce je pa elektron vezan v atomu pa ne mores brez kvantne mehanike, ker tam je pa stvar precej drugacna.

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Par Uprašanj...

Odgovor Napisal/-a pilot »

Hm...če se premika elektron pospešeno ustvari statično polje okoli sebe in se polje ne spreminja glede na elektron če se on giblje pospešeno...če te prav razumem.
Recimo da elektron zaniha ,električno polje se ne spreminja glede na elektron toda ustvari se
magnetno polje ampak potem se pa more tudi električno polje za elektromagnetno valovanje.
Spreminjajoče se magnetno polje pa ustvari indukcijo...ali je tako prav?
Malo filozofiranja.....Kaj pa če elektron zaniha z veliko frekvenco in ustvari recimo valovne fronte električnega polja ki se širijo z 10*8 m/s hkrati se pa zaradi premika elektrona ustvari magnetno polje ki se potem začne prepletati....???

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Par Uprašanj...

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ja glede na elektron se ne spreminja, glede na opazovalca pa, ce se elektron giblje. Ce se enakomerno giblje, potem elektron sploh ne vidi tega magnetnega polja (elektromagnetno polje je odvisno od hitrosti opazovalca - relativnost). Ce pa pospesuje (recimo niha), potem pa ne samo ustvarja staticno magnetno polje, ampak tudi oddaja valovanje. Torej, enakomerno gibajoc se elektron ne seva, ima pa okrog sebe magnetno polje. Pospesevanje pa naredi tudi valove (spreminjanje hitrosti pomeni spremembo magnetnega polja, valovanje pa nastane zato, ker spremenljivo elektricno polje proizvaja magnetno, ta pa spet nazaj elektricno (ja, to je indukcija)).

No, hitrost svetlobe je \(3\cdot 10^8\frac{m}{s}\).
In ravno to prepletanje magnetnega in elektricnega polja je valovanje (svetloba).

Odgovori