spin elektrona?

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
meatenuitas
Prispevkov: 8
Pridružen: 24.4.2010 17:22

spin elektrona?

Odgovor Napisal/-a meatenuitas »

Kakšna je smer vrtenja elektrona okoli lastne osi, emitiranega pri nekem radioaktivnem procesu, ali je res da je vedno ista in, ali je res da se tudi pri antimateriji pozitron vrti v isto to smer? :shock:

Uporabniški avatar
18domen13
Prispevkov: 24
Pridružen: 13.12.2009 11:40

Re: spin elektrona?

Odgovor Napisal/-a 18domen13 »

Pozitron in elektron imata dve smeri v kateri se lahko vrtita: spin navzdol in navzgor. Tako da, ja, tudi nek pozitron bi se lahko vrtel v isto smer kot elektron, ja. Kar se pa tega tiče, da je smer skozi ista, mislim da je. Sem pa bral o nekem paradoksu, kjer se spin zamenja čez nekaj časa zaradi neznanega razloga? EPR? Nekaj takega no.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: spin elektrona?

Odgovor Napisal/-a shrink »

1. Spin (elekrona) je kvantni koncept in s klasičnim spinom (vrtenjem okoli lastne osi) nima prave povezave; glej npr.:

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/HBASE/spin.html#c3.

2. Predznak spina elektronu se seveda lahko spremeni, recimo pri interakcijah/trkih med samimi elektroni. Pri zgoraj omenjenem EPR pa gre za elektronsko paramagnetno resonanco oz. elektronsko spinsko resonanco:

http://en.wikipedia.org/wiki/Electron_p ... _resonance,

to spreminjanje spina pa z EPR (Einstein-Podolsky-Rosen) paradoksom sploh nima zveze.

meatenuitas
Prispevkov: 8
Pridružen: 24.4.2010 17:22

Re: spin elektrona?

Odgovor Napisal/-a meatenuitas »

A mi lahko potem malo pojasnite to, sicer bolj poljudno predavanje Faynmana v katerem podaja edini način kako bi definirali pojme levo in desno, kako bi vesoljcu z drugega planeta razložili katera stran je pri nas leva katera desna in tako zvedeli, ali je tudi pri njemu tako, oziroma, ali je sestavljen iz materije ali antimaterije. (Da ne bi pri srečanju z njim prišlo do ognjemeta.)

Primerjajte ta dva citata:

"Uzmimo radioaktivni raspad u kojem su, na primjer, emitirani elektron i antineutrino…
… Zanimljivo je da – ako mjerite »spin«, veličinu koja opisuje vrtnju elektrona oko vlastite osi prilikom izbacivanja iz jezgre – otkrit ćete da se on uvijek vrti ULIJEVO, (gledano straga, tj ako ide prema jugu, vrti se u istom smjeru kao Zemlja)."

(R. Faynman: "Osobitosti fizikalnih zakona", Školska knjiga, Zagreb 1991, str. 97)

V tej isti knjigi na strani 101 piše:

"Ako promatram raspad neutrona, ali s antimaterijom – antimaterija se raspada u antiproton i antielektron (nazvan još i pozitron), plus jedan neutron – hoće li sve biti kao i prije, tj. hoće li se izlazni pozitron vrtjeti ulijevo ili u suprotnom smjeru? Još prije nekoliko mjeseci (1964 god.) vjerovali smo da će smjer vrtnje biti ulijevo i da antimaterija (pozitron) ima lijevi smjer vrtnje kad materija (elektron) ima DESNI."

Očitno je, pri njemu ali pri prevajalcu, prišlo do lapsusa glede smeri vrtenja elektrona. Ampak, to niti ni tako pomembno, mene to bolj zanima kot izjema ki jo dela narava v svojih zakonih.
Zakaj se vedno zavrti v tisto smer, zakaj prav v tisto in zakaj oboje in materija in antimaterija?
Ali ima ta stična točka neki globlji pomen?

Hvala lepa

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: spin elektrona?

Odgovor Napisal/-a shrink »

meatenuitas napisal/-a:Očitno je, pri njemu ali pri prevajalcu, prišlo do lapsusa glede smeri vrtenja elektrona.
Mogoče je sam Feynman uporabil analogijo z običajnim svetom, zaradi boljše predstave pač - bom pogledal originalno knjigo.
Ampak, to niti ni tako pomembno, mene to bolj zanima kot izjema ki jo dela narava v svojih zakonih.
Zakaj se vedno zavrti v tisto smer, zakaj prav v tisto in zakaj oboje in materija in antimaterija?
Ali ima ta stična točka neki globlji pomen?
No, šele sedaj sem uspel ugotoviti, po čem sprašuješ. Gre za t.i. kršitev C simetrije pri šibki interakciji. Glede tega na Kvarkadabri že obstaja odličen odgovor:

http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... tisnov.htm.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: spin elektrona?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ja, tudi Feynman v poljudne namene govori o tem, da se elektroni "vrtijo":
The thing that is interesting is that if you measure the spin - electrons are spinning as they come out - you find out that...

meatenuitas
Prispevkov: 8
Pridružen: 24.4.2010 17:22

Re: spin elektrona?

Odgovor Napisal/-a meatenuitas »

Iskrena hvala shrink

Uporabniški avatar
18domen13
Prispevkov: 24
Pridružen: 13.12.2009 11:40

Re: spin elektrona?

Odgovor Napisal/-a 18domen13 »

Tudi jaz se zahvaljujem za predstavitev tega paradoksa, slišal sem da je nekaj takega, vendar mi ni bilo čisto jasno kaj. :oops: Skratka, hvala. :)

Odgovori