Par uprašanj...

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Par uprašanj...

Odgovor Napisal/-a pilot »

Energija ionizacije mi dela težave.
Če elektronu damo energijo ki je potrebna za ionizacijo, da izskoči iz orbitale ven,
ali ni tako da bo po določenem času prišel nazaj v orbitalo zaradi coulombove sile?
Se pravi da bi bila lahko ionizacijska energija, energija ki je potrebna da se elektron
oddalji od jedra za 1 dm ? Seveda sem pretiraval ampak me zanima ravno ta razdalija, po moje je taka da elektron zapusti
95% območje nahajanja za dolžino svojega premera.

Potem me pa še zanima ali se potrebna razdalija r v izračunu za coulombovo silo računa kot razdalijo
ovoja naboja-ovoja naboja ali središče naboja-središče naboja.

Aja pa zanima me kolikšna je razdalija med orbitalami (1,2,3) in jedrom atoma, pa če je še možno ali je ta
razdalija določena kot iz središča jedra ali kot iz ovojnice jedra.

Hvala :)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Par uprašanj...

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Sredisce/ovojnica ne igra vloge ker je jedro majhno (in razdalje stejejo seveda iz sredisca - polmer krogle po kateri se vozi elektron).

Ionizacijska energija je energija, ki je potrebna da elektron odneses do neskoncnosti (torej tako dalec, da nima vec coulombove potencialne energije). Coulombov potencial seveda pada z radijem tako da so v praksi razdalje cisto dovolj velike da lahko reces da so neskoncne (ce gre elektron iz 1nm velike orbitale mikron stran od jedra recimo).

Polmeri (srednji polmeri, ker je itak polozaj elektrona nedolocen) so odvisni od naboja jedra in od kvantnega stevila orbitale (ta tvoj 1,2,3).
http://en.wikipedia.org/wiki/Rydberg_atom
(tretja enacba).

Pazi: to je za en elektron ki ga vzbujas gor in dol... ce so ostale orbitale polne imas sencenje naboja in posledicno zveza ni vec tako enostavna.

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Par uprašanj...

Odgovor Napisal/-a pilot »

O SUPER NAJLEPŠA HVALA...VSAK DAN NEKAJ NOVEGA :P

Odgovori