Paradoks s fotonom

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Paradoks s fotonom

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Po načelu nedoločenosti ne moremo vedeti ne hitrosti ne položaja delca popolnoma natančno. Vendar pa je svetlobna hitrost natančno določena.

Fotoni se gibljejo s svetlobno hitrostjo (saj tudi so svetloba), zato imamo njihovo hitrost natančno izmerjeno. Ker poznamo njihovo hitrost, lahko uporabimo zelo močno svetlobo, da ugotovimo njihov položaj. S tem že drugič prekršimo nedoločenost.

Sky

Odgovor Napisal/-a Sky »

odgovor na tvoje razmišljanje..
.. sploh ne mogoče v razmislek moje lajično razmišljanje

Po moje je najmanjši delec svetloba.

Ali je mogoče?

Hvala, če dobim odgovor - pa če tudi ga ne :)

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Sky napisal/-a:.. sploh ne mogoče v razmislek moje lajično razmišljanje[\quote]

Kaj želiš s tem povedati?

Ali je mogoče?
Ja možno je, da svetlobne hitrosti ne poznamo dovolj natanćno. Vendar še vedno je njegova hitrost enaka, če ga obstrelimo z drugim delcem.

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

svetlobo obstrelimo.. hm

------------------------
bom še mal premislu

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

No, zelo bi se razveselil, ča bi to kdo pojasnil, čeprav bi to ovrgel.

Kajti tudi če ne poznamo hitrosti svetlobe povsem natančno, še vedno ostane enak, če mu poskušamo izmeriti lego s pomočjo zelo kratkovalobnega sevanja (gama).

Ker torej poznamo njegovo hitrost povsem natančno, je enaka verjetnost, da ga najdemo kjerkoli po vesolju.

Ne bi rad še jaz začel s teorijami, vendar mi to zapolni luknjo v teoriji na temi Svet brez delcev, kjer je verjetnost, da najdemo delec, sorazmerna s gravitacijskim poljem. Tako foton, ki je brez mase, lahko najdemo povsod, tudi zato, ker natančno poznamo njegovo hitrost.

Če se motim, me, prosim, opozorite, preden zafilozofiram.

jeanmark
Prispevkov: 15
Pridružen: 2.6.2004 6:27
Kraj: Trzin
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jeanmark »

Ali nisi malce narobe povzel načelo nedoločenosti? Kolikor se spomnim pravi da ne moremo poznati položaja in hitrosti hkrati. Lahko pa poznamo bodisi položaj, bodisi hitrost.
Ker torej poznamo njegovo hitrost povsem natančno, je enaka verjetnost, da ga najdemo kjerkoli po vesolju.
Hm hm hm. Od kod pa ta sklep. Saj načelonedoločenosti ne govori o tem da, če od nečesa poznamo hitrost natančno potem nikakor ne moremo vedeti položaja? Seveda lahko, vendar ne popolnoma natančno. Lahko pa recimo vemo da je z 95% verjetnostjo v našem osončju.
Tako foton, ki je brez mase, lahko najdemo povsod
Aha, sem cilaš. Ok. Najprej, kolikor vem foton ni brez mase. Brez mase je le ko se ne giblje,ko se giblje pa maso ima. Po einsteinovi formuli pač.

Znova pa imaš logično napako. Če predpostavimo da je verjetnost da najdemo delec (z maso) sorazmerna z gravitacijskim poljem, to nikakor ne pomeni da pa se delci brez mase (he he, čudno se sliši, ampak ti si tako fotone označil) pojavljajo neodvisno od gravitacijskega polja. Lahko ta lastnost okoli pojavljanja delcev in gravitacijo velja enako za vse delce z maso ali brez. [/quote]

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

Najprej, kolikor vem foton ni brez mase. Brez mase je le ko se ne giblje,ko se giblje pa maso ima.
kdaj pa se foton ne giblje??? A ni tako, da se foton vedno giblje, in to s hitrostjo c. potem ima vseskozi maso?? kje si to slisal?

jeanmark
Prispevkov: 15
Pridružen: 2.6.2004 6:27
Kraj: Trzin
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jeanmark »

kdaj pa se foton ne giblje
Ja no. Seveda je vprašanje ali fotonu, ki se neha gibati lahko sploh še rečemo foton.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

jeanmark napisal/-a:Najprej, kolikor vem foton ni brez mase. Brez mase je le ko se ne giblje,ko se giblje pa maso ima. Po einsteinovi formuli pač.
Po kateri formuli ???

Lep pozdrav...

jeanmark
Prispevkov: 15
Pridružen: 2.6.2004 6:27
Kraj: Trzin
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jeanmark »

e=mc2

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Po tej formuli se ne da izračunati niti mase hitro premikajočega se telesa, saj v njej ni zajeta njegova hitrost. Pove nam, da se lahko 1 enota mase pretvori v c^2 enot energije.

Poleg tega: če bi imel foton maso, se ne bi mogel gibati s svetlobno hitrostjo, ker bi za to potrebovali neskončno energije. Ravno zato, ker nima mase, se mora gibati s svetlobno hitrostjo, ki je pravzaprav z naše (oz. fotonove) perspektive ekvivalentna neskončni.

jeanmark
Prispevkov: 15
Pridružen: 2.6.2004 6:27
Kraj: Trzin
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jeanmark »

Pentium napisal/-a:Po tej formuli se ne da izračunati niti mase hitro premikajočega se telesa, saj v njej ni zajeta njegova hitrost. Pove nam, da se lahko 1 enota mase pretvori v c^2 enot energije.
Foton gre s svetlobno hitrostjo in ima neko energijo. Maso si izpelji ven sam. Da pa ta masa ne pomeni mase, ki jo daš na tehtnico pa je verjento jasno.
Poleg tega: če bi imel foton maso, se ne bi mogel gibati s svetlobno hitrostjo, ker bi za to potrebovali neskončno energije. Ravno zato, ker nima mase, se mora gibati s svetlobno hitrostjo, ki je pravzaprav z naše (oz. fotonove) perspektive ekvivalentna neskončni.
Heh. Kolikšna je masa 1 kg težke uteži? Kolikšna je masa te iste uteži, če se giblje z 99%c? Koliko, če se giblje (hipotetično) s c?

Ej, smo na področju relativnosti.

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

da bi utež pospešili do svetlobne hitrosti potrebujemo neskončno energije - kot je že Pentium omenil...

to ne pride iz e=mc^2 ampak ene druge enaćbe (se mi jo zdele ne ljub iskat)...."najslavnejšo enačbo" uporabimo v primeru ko se masa pretvori v energijo - to se dogaja npr. v Soncu (gostora energijskega toka, ki pade na Zemljo je cca. j=1.4kW/m^2, iz tega lahko izračunaš kolikšen del mase Sonca se vsako sekundo pretvori v energijo...), pol so pa tle še jedrski reaktorji pa še kaj bi se našlo...

sicer pa foton res nima mase, zato pa je najhitreje potujoči "objekt" v vesolju, ker vsako masivno telo, pa naj bo še tako lahko, ne more nikol doseči c...

drugače pa tale nedoločenost, ki jo je Pentium omenil je res nekaj čudnega. Js kot laik bi rekel da za svetlobo teorija ne velja čist dobr. Mogoče je to zato ker svetlobo (EM valovanje) enkrat jemljemo kot delce - fotone, drugič pa kot valovanje...kaj js vem, verjetno bi Zupan kaj več vedel o tem povedat, al pa kdo ki se spozna na kvantno mehaniko...

jeanmark
Prispevkov: 15
Pridružen: 2.6.2004 6:27
Kraj: Trzin
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jeanmark »

Maedhros napisal/-a:da bi utež pospešili do svetlobne hitrosti potrebujemo neskončno energije - kot je že Pentium omenil...
Zakaj pa misliš da sem najprej omenil 99%c?
Maedhros napisal/-a:to ne pride iz e=mc^2 ampak ene druge enaćbe (se mi jo zdele ne ljub iskat)...."najslavnejšo enačbo" uporabimo v primeru ko se masa pretvori v energijo - to se dogaja npr. v Soncu (gostora energijskega toka, ki pade na Zemljo je cca. j=1.4kW/m^2, iz tega lahko izračunaš kolikšen del mase Sonca se vsako sekundo pretvori v energijo...), pol so pa tle še jedrski reaktorji pa še kaj bi se našlo...
Seveda je tam tudi uporabna. Uporabna pa je tudi, kadar želiš na delce gledati kot valovanje, in na valovanje kot delce.

sicer pa foton res nima mase, zato pa je najhitreje potujoči "objekt" v vesolju, ker vsako masivno telo, pa naj bo še tako lahko, ne more nikol doseči c...
Se popolnoma strinjam z drugim delom. Ampak, ali to pomeni da delec brez mase v mirovanju le te ne more imeti ko se giblje s svetlobno hitrostjo?

Masa narašča z višanjem hitrosti. Ko je hitrist c je masa neskončnokrat večja od izhodiščne. E ssada. Kako je pri fotonu. Koliko je 0 x neskončno? Spomni se na razne funkcije, kjer pride v limiti do deljenja nič/nič ampak vseeno tam ni vrednost kvocienta niti 0 niti neskončno ampak nekaj vmes.
drugače pa tale nedoločenost, ki jo je Pentium omenil je res nekaj čudnega. Js kot laik bi rekel da za svetlobo teorija ne velja čist dobr. Mogoče je to zato ker svetlobo (EM valovanje) enkrat jemljemo kot delce - fotone, drugič pa kot valovanje...kaj js vem, verjetno bi Zupan kaj več vedel o tem povedat, al pa kdo ki se spozna na kvantno mehaniko...
Sej pri teh zadevah je vse čudno :-)))
Ali je elektron delec?

No in potem pošiljaš elektrone proti oviri z dvema režama. Eni gredo čez eno, drugi čez drugo. Malo morgen! Ne moreš ugotoviti čez katero režo je kateri šel. Ker je šel enostavno čez obe. Čudno? Je. Vsaj meni.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

OK, najprej neki razčistimo.

Od kje h... sledi, da ima foton maso? Iz Einsteinove enačbe defakto ne! Einstein pravi, da če bi že imel kakšno maso, bi bila to predmet, ki ga do svetlobne hitrosti ne moremo pospešit, ker bi rabili neskončno energije!!?!?!? (Predlagam tistim, ki tako opevajo Einsteina, včasih pogledajo tudi kakšno njegovo ugotovitev...)

Drugič me zanima, kje in kdaj je uspelo komu zmeriti svetlobno hitrost na neskončno decimalk natančno izmerit? (to je pač definicija točnosti)

Tretjič me zanima iz katere formule točno sledi, da se masa s hitrostjo veča???? Pa čigava ideja je sploh to?

Četrtič me neznansko zanima primer, kjer delčne in valovne lastnosti ne bi bile povezane.

Petič bi zdiskutiral tisto o elektronu in dveh režah. VERJETNOST, da je šel elektron skoz eno al drugo je enaka. Ne veš skoz katero je šel, šel pa je le skozi eno! Po tvoje potem tudi ko mečeš kovanec pade hkrati grb in cifra, ker imata pač enako verjetnost?!?!

Glede nedoločnosti pa bi poudaril naslednje: ker ta Heisenbergov princip izhaja iz valovanja in ker ima vsaka stvar okoli nas tudi valovne lastnosti (sej je kvantna mehanka bazirana na rešitvah Schroedingerjeve enačbe, ki so pač valovne funkcije), se to dejstvo najpreprosteje razloži z razmerjem frekvence in valovne dolžine pri svetlobi (ker ima pač zaenkrat najvišjo hitrost). Le če bi imel neskončno visoko frekvenco, bi lahko natančno določil valovno dolžino. Vendar ker pač velja Energija=h*frekvenca, bi za neskončno frekvence potreboval pač neskončno energije. Razumljivo?

Odgovori