"Anti" - masa

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Uporabniški avatar
MAC.H
Prispevkov: 65
Pridružen: 13.1.2006 18:19
Kraj: Nova Gorica

Neskončno...

Odgovor Napisal/-a MAC.H »

V bistvu je svetlobno hitrost nemogoče doseči, ker se masa gibajočega telesa povečuje (Einsteinova teorija) in bi bila ob svetlobni hitrosti neskončna. To pa seveda ne gre...

Podobno nedosegljiva vrednost je temperatura 0°K (-273°C), ki je ni mogoče doseči, saj bi se morali elektroni v atomih ustaviti...

Balty
Prispevkov: 28
Pridružen: 19.3.2006 10:36
Kraj: Slovenija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Balty »

Sam mene to mal bega ker recimo da se masa poveča!!Kaj to pol pomen da ko vozim avto 100km/h ma maso 100 krat večjo??Men se zdi da ko povečujemo hitrost se povečuje tudi gibalna količina ne pa masa!!Ker pol bi imel foton svetlobe neskončno maso???Tko da men se zdi to mal napačno razmišlanje???Res pa je da je iz e=mc2 to nekako logično sam pa tud skregano!!!A mi lahko kdo to pojasne??

Uporabniški avatar
subspace
Prispevkov: 57
Pridružen: 24.11.2005 0:39

Odgovor Napisal/-a subspace »

se povečuje tudi masa, pač zato ker tako deluje naše vesolje, ni poplnoma razumljeno kako naj bi do tega prišlo, predvidevajo da na to vpliva Higgsov ocean ki naj bi vsem delcem v vesolju dajal maso. prebrat si morš Einsteina. fotoni zato potujejo tako hitro ker so praktično brezmasni, energija. foton je tudi brezčasen delec saj se giblje le skozi prostor in ne tudi skozi čas kot masni delci.

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Ne morem se premagati, da ne bi nekaj dodal. Moti me ta zaverovanost o tej magični svetlobni hitrosti, ki jo je nemogoče preseči. Jaz bi napisal: ki jo je na našem nivoju znanja nemogoče preseči.
Ja, saj vem, da me boste napadli, pa nič hudega. Ampak jaz se upam stavit, da se bo Einsteinovi teoriji v prihodnosti godilo enako, kot se danes godi Newtonovi.

Uporabniški avatar
subspace
Prispevkov: 57
Pridružen: 24.11.2005 0:39

Odgovor Napisal/-a subspace »

igy napisal/-a:Ne morem se premagati, da ne bi nekaj dodal. Moti me ta zaverovanost o tej magični svetlobni hitrosti, ki jo je nemogoče preseči. Jaz bi napisal: ki jo je na našem nivoju znanja nemogoče preseči.
Ja, saj vem, da me boste napadli, pa nič hudega. Ampak jaz se upam stavit, da se bo Einsteinovi teoriji v prihodnosti godilo enako, kot se danes godi Newtonovi.
se strinjam, sej tudi Einsteinova teorija počasi umika teoriji strun. tut jz mislm da svetlobna hitrost ni meja, vendar jo bomo presegl na precej drugačen način kakor pa potujemo sedaj. to bomo dosegli z manipulacijo prostora.

Balty
Prispevkov: 28
Pridružen: 19.3.2006 10:36
Kraj: Slovenija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Balty »

No z tem se pa jast hočem okvarjati oz se že okvarjam.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

subspace napisal/-a: se strinjam, sej tudi Einsteinova teorija počasi umika teoriji strun. tut jz mislm da svetlobna hitrost ni meja, vendar jo bomo presegl na precej drugačen način kakor pa potujemo sedaj. to bomo dosegli z manipulacijo prostora.
Teorija strun kot ena od možnih kandidatk za kvantno gravitacijo je bila zelo obetavna v 80-ih letih prejšnjega stoletja. Dandanes pa ni več tako, saj se je izkazalo, da tudi ta teorija ni povsem konsistentna, tako da je težko reči, da bo nadomestila Einsteinovo Splošno relativnost. Po moje bo ta čast doletela kako drugo (boljšo) teorijo.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Balty napisal/-a:No z tem se pa jast hočem okvarjati oz se že okvarjam.
Le glej, da ne bo izid tega okvarjanja huda okvara.

Balty
Prispevkov: 28
Pridružen: 19.3.2006 10:36
Kraj: Slovenija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Balty »

Zgleda da nism prov napisu sam res malme bega da se masa poveča ker bi to pomenil da en laze anštanj ali pa njutn!!!Zakaj če bi se masa povečala pol nebi blia enačba F=m*a To pomen da sila ni produkt mase in pospeska sam V tej enačbi je masa konstantna in se ne spremijna s hitrostjo???Kdo ma pol prov.Pa tud človek na vlaku ma enako težo.To mi pojasnte prosm???KAKO SE MASA POVEČA Z HITROSTJO????

Balty

Uporabniški avatar
subspace
Prispevkov: 57
Pridružen: 24.11.2005 0:39

Odgovor Napisal/-a subspace »

lej mata prov obadva, sam Newtonova teorija je že ful stara ampak vseeno dovolj natančna za računanje večjih teles, napake so zelo majhne saj tudi uporabljamo ponavadi hitrosti ki se niti ne približajo delčku svetlobne in se zato tudi masa nezaznavno poveča, tako da je Newton kr kul za domačo računanje, če pa hočeš še bolj natančno zračunat moraš pa uporabiti Einsteina. še bolj natančna naj bi bila teorija strun ko bo uveljavljena. točno zakaj se masa poveča še ne vemo saj se še ugotavlja delovanje prostora, časa in materije. vendar je dokazano da se masa povečuje kot se tudi upočasnjuje čas za gibajoč predmet. tako vesolje pač deluje, če bi pa rad bolje razumel vse skupi boš pa mogu pač u knjižnco, jz sm prebral Tkanino vesolja in morm rečt da je kr gut.

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Po moji logiki enostavna razlaga, zakaj se masa s hitrostjo povečuje: s hitrostjo se veča kinetična energija telesa in po formuli E=mc^2 se mora tudi masa povečati, če je c konstanta.

Se morda motim?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Se. E v tej formuli ni kinetična energija.

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Vem, E je pač energija delca ki bi se sprostila, če bi njegovo maso spremenil v energijo. Vseeno pa mislim, da se kinetična energija gibajočega dela prišteva k temu E-ju in je skupna energija delca večja, zaradi tega se poveča tudi masa. Pri malih hitrostih je seveda ta sprememba zelo majhna, vendar pa raste s kvadratom hitrosti.

Se motim?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Roman je hotel povedati, da predstavlja E v tisti formuli zgolj mirovno energijo.

Če se delec giblje, je skupna (totalna) energija pač večja od mirovne. Razliko med totalno in mirovno energijo pa definiramo kot kinetično energijo:

\(E_k=E-E_0= \gamma m_0c^2 - m_0c^2= (\gamma - 1)m_0c^2\)

kjer je \(E_k\) kinetična, \(E\) totalna in \(E_0\) mirovna energija, \(m_0\) mirovna masa, \(\gamma = \frac{1}{\sqrt{1-(\frac{v}{c})^2}}\) je Lorentzov faktor in \(v\) hitrost, s katero se delec giblje.

Če je \(v<<c\) (torej \(v\) zelo majhen v primerjavi s \(c\)) preide izraz za \(E_k\) v klasično formulo za kinetično energijo \(\frac{1}{2}m_0v^2\).

O tem je nekaj napisanega v članku:

http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... esolja.htm,

mislim pa, da je o tem že tekla razprava v neki drugi temi, v kateri sem zapisal, da je možno tudi totalno energijo zapisati v obliki:

\(E=mc^2\)

v kateri je \(m\) totalna masa. Ko to izenačimo z izrazom za totalno energijo \(E=\gamma m_0c^2\)(glej začetek posta), dobimo:

\(mc^2=\gamma m_0c^2 \Rightarrow m=\gamma m_0\)

oz.

\(m= \frac{m_0}{\sqrt{1-(\frac{v}{c})^2}}\).

Iz zadnjega izraza vidimo, da se masa res povečuje, vendar je to zastarel zapis (radi so ga pisali v starih učbenikih), ker raje pišemo:

\(E=\gamma E_0= \frac{E_0}{\sqrt{1-(\frac{v}{c})^2}}\)

kjer je seveda \(E_0=m_0c^2\).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

subspace napisal/-a:Higgsov ocean
--> Higgsov bozon

Odgovori