Negativna gravitacija

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

F = (k*e1*e2)/r^2
Pravilno je: k=1/(4*Pi*epsilon*epsilon0), kjer je epsilon dielektričnost medija in epsilon0 influenčna konstanta. Sorry za napako.

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Hvala za razlago.

Vendar, če tako EM kot gravitacijska sila padata s kvadratom razdalje, zakaj je na krajše razdalje močnejša EM, na daljše pa gravitacija?
Ta izjava je v kontradikciji s prejšnjo. Pa tudi ni logična.
Z obema izjavama sem želel povedati, da moramo najprej raziskati naše vesolje, nato lahko šele resno razmišljamo o drugih.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Pentium napisal/-a: Z obema izjavama sem želel povedati, da moramo najprej raziskati naše vesolje, nato lahko šele resno razmišljamo o drugih.
S tem si avtomatično izvzel možnost, da z raziskovanjem našega vesolja vesolja ugotoviš, da drugi ne morejo obstajat :D

Drugače pa ko so pisali formuli za EM in gravitacijsko silo, verjetno niso opazovali tovrstnih efektov na nanometrski skali :)

Fizika je neke vrste preroška znanost. Če teorija nima moči napovedovanja, znanstveniki nimajo moči, da bi se ukvarjali z njo :D

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Ja v bistvu sem. Po mojem bi do takega spoznanja zelo težko prišli, razen če bi odkrili povezave med njimi.

Ne mislim nanometrske skale, ampak glede na to, da je EM toliko močnejša, zakaj na velikih razdaljah prevladuje gravitacija?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ne mislim nanometrske skale, ampak glede na to, da je EM toliko močnejša, zakaj na velikih razdaljah prevladuje gravitacija?
Če bi poznali odgovor na to vprašanje, bi poznali tudi končno teorijo vsega. Japi pa ima prav: Predvidevajo, da ima gravitacija največji vpliv na zelo majhnih skalah (pod Planckovo dolžino).

Z moje strani bi debato sklenil z naslednjim:

V članku "Can the Ultimate Laws of Nature be Found", ki ga je napisal nobelovec G. 't Hooft, je navedeno sledeče: "Nekaj vemo zagotovo: na razdaljah pod 10^(-33) cm (Planckova dolžina) bodo delci začeli čutiti medsebojno gravitacijo, in ta sila je bolj čudna in verjetno bolj fundamentalna kot katerakoli druga. Mikro "črne luknje" bodo onemogočale upoštevati dolžine manjše od Planckove. Če obstaja končni zakone fizike, potem ga je potrebno formulirati na tej dolžinski skali... Za strukture pri Planckovi dolžini (1.6*10^(-33) cm), Planckovem času (5.4*10^(44) s) in Planckovi energiji oz. mirovni masi (1.2*10^22 MeV) naš Standardni model potrebuje temeljito revizijo..."

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Negativna - gravitacija

Odgovor Napisal/-a GJ »

shrink napisal/-a:
Ne mislim nanometrske skale, ampak glede na to, da je EM toliko močnejša, zakaj na velikih razdaljah prevladuje gravitacija?
Če bi poznali odgovor na to vprašanje, bi poznali tudi končno teorijo vsega...
Kar nekaj postov nazaj smo govorili o tem kaj sploh je gravitacija oziroma ukrivljenost prostora. Tako da, če bi kdo malo preletel mojo teorijo bi mu bilo hitro jasno zakaj ne more obstajti negativna gravitacija.
Za razumevanje zastavljenjega odgovora je potrebno razumeti teorijo logike stališ o kateri smo tudi že govorili.
Osnovno izhodiše odgovora je, da sta EM valovanje in gravitacija iste narave. Razlika med njima je v valovni dolžini in je reda velikosti 1 / planckova konsanta. Iz česar se ponuja odgovor zakaj je sila gravitacije toliko šibkejša.

...


Lep dan še naprej GJ

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

GJ, tvoj post ima precej smisla z vidika virtualnih fotonov. Vendar pa bi po tej logiki pričakoval, da sta sili enaki tudi na razmerju kvadrata razdalj 1/Planckova konst., pa sta res?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Gravitacija

Odgovor Napisal/-a GJ »

Japi napisal/-a:GJ, tvoj post ima precej smisla z vidika virtualnih fotonov. Vendar pa bi po tej logiki pričakoval, da sta sili enaki tudi na razmerju kvadrata razdalj 1/Planckova konst., pa sta res?
Pa saj sta.
Obe sili padata enako s kvadratom razdalje. Le relativna gostota polja gravitacijskega fotona in EM fotona je bistveno različna zaradi njune razlike v valovni dolžini. Energija enega in drugega pa se izračuna po isti enačbi. Saj je splošno znano, da se tudi gravitacija širi s hitrostjo c.

Kaj te moti?

Lep dan še naprej želim...

GJ

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Kar nekaj postov nazaj smo govorili o tem kaj sploh je gravitacija oziroma ukrivljenost prostora. Tako da, če bi kdo malo preletel mojo teorijo bi mu bilo hitro jasno zakaj ne more obstajti negativna gravitacija.
Tvoja teorija? A si jo ti postavil?
Dejstvo, da ne more obstajati negativna gravitacija, izhaja iz splošne relativnosti. Ta teorija pa sigurno odpove pri pojasnjevanju kontra gravitacijskih efektov (temna snov). Zato bo treba poiskati boljšo teorijo.
Osnovno izhodiše odgovora je, da sta EM valovanje in gravitacija iste narave.
Kaj pa ni iste narave v standardnem modelu?
Razlika med njima je v valovni dolžini in je reda velikosti 1 / planckova konsanta. Iz česar se ponuja odgovor zakaj je sila gravitacije toliko šibkejša.
To velja za dimenzije nad Planckovo dolžino. Pod njo pa gravitacija (verjetno) prevladuje, česar pa niso še uspeli dokazati, saj o tem ni niti konsistentne teorije, sploh pa ne eksperimentalnih rezultatov.
Obe sili padata enako s kvadratom razdalje. Le relativna gostota polja gravitacijskega fotona in EM fotona je bistveno različna zaradi njune razlike v valovni dolžini. Energija enega in drugega pa se izračuna po isti enačbi.
To spet velja samo za dimenzije nad Planckovo dolžino. Pod Planckovo dolžino gravitacija sploh nima več takšne odvisnosti.
Saj je splošno znano, da se tudi gravitacija širi s hitrostjo c.
Kot je meni znano, je bilo to potrjeno šele pred kratkim.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re:

Odgovor Napisal/-a GJ »

shrink napisal/-a: Dejstvo, da ne more obstajati negativna gravitacija, izhaja iz splošne relativnosti.
Mi lahko na kratko razložiš kako so to izpeljali oziroma logična stališča iz katerih izhaja tvoja trditev? Če nam to razložiš potem ti je marsikaj jasno.
shrink napisal/-a: Ta teorija pa sigurno odpove pri pojasnjevanju kontra gravitacijskih efektov (temna snov). Zato bo treba poiskati boljšo teorijo.
Zakaj bi imela temna snov kontra gravitacijski učinek? Kakor jaz vem velja ravno nasprotno dejstvo, kar je tudi razkrilo njen obstoj.

shrink napisal/-a: Kaj pa ni iste narave v standardnem modelu?
Res je! Iizvor vsega je energija. Problem nastane le pri našem dojemanju.
Energija je tista, ki določa realni prostor in ne obratno. To pa v standardnem modelu povzroči precejšne preglavice tako na makro kot tudi na mikro nivoju. Na tem mestu so v ta namen razvili relativnostno teorijo.
shrink napisal/-a: To velja za dimenzije nad Planckovo dolžino. Pod njo pa gravitacija (verjetno) prevladuje, česar pa niso še uspeli dokazati, saj o tem ni niti konsistentne teorije, sploh pa ne eksperimentalnih rezultatov.

Gravitacija vedno prevladuje ! :lol:
Je osnovna lastnost energije ta lastnost pa določa realni prostor.
shrink napisal/-a: To spet velja samo za dimenzije nad Planckovo dolžino. Pod Planckovo dolžino gravitacija sploh nima več takšne odvisnosti.
Daj no, malo prej si govoril precej drugače.
Pa vseeno, zakaj misliš tako?
shrink napisal/-a:
Saj je splošno znano, da se tudi gravitacija širi s hitrostjo c.
shrink napisal/-a:Kot je meni znano, je bilo to potrjeno šele pred kratkim.
Ja res je. Vendar pa je to Albet in še kdo predvidel že kar precej časa nazaj.

Lep večer želim...

GJ

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

shrink je napisal:
Dejstvo, da ne more obstajati negativna gravitacija, izhaja iz splošne relativnosti.


Mi lahko na kratko razložiš kako so to izpeljali oziroma logična stališča iz katerih izhaja tvoja trditev? Če nam to razložiš potem ti je marsikaj jasno.
To izhaja iz samega ustroja teorije. Splošna relativnost pravi, da delci materije v prostor-času izkazuje med sabo privlačno silo (gravitacijo), če je le izpolnjen pogoj, da se nahajajo znotraj lastnega svetlobnega stožca. Seveda je to le grob opis. Verjamem, da te odgovor ne bo povsem zadovoljil.
shrink je napisal:
Ta teorija pa sigurno odpove pri pojasnjevanju kontra gravitacijskih efektov (temna snov). Zato bo treba poiskati boljšo teorijo.



Zakaj bi imela temna snov kontra gravitacijski učinek? Kakor jaz vem velja ravno nasprotno dejstvo, kar je tudi razkrilo njen obstoj.


Tu sem storil lapsus. Mislil sem: temno energijo.
shrink je napisal:

To spet velja samo za dimenzije nad Planckovo dolžino. Pod Planckovo dolžino gravitacija sploh nima več takšne odvisnosti.



Daj no, malo prej si govoril precej drugače.
Pa vseeno, zakaj misliš tako?
Tu si me narobe razumel oz. nisem bil dovolj jasen. Mislil sem: Pod Planckovo dolžino gravitacija ni več obratno sorazmerna z r^2, temveč z r^4.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

shrink napisal/-a: To izhaja iz samega ustroja teorije. Splošna relativnost pravi, da delci materije v prostor-času izkazuje med sabo privlačno silo (gravitacijo), če je le izpolnjen pogoj, da se nahajajo znotraj lastnega svetlobnega stožca. Seveda je to le grob opis. Verjamem, da te odgovor ne bo povsem zadovoljil.
Kar se je kasneje izalo, da velja ne le za maso temveč za kakršno koli obliko energije, tudi za EMV. Iz česar sledi malo spremenjena definicija. Svetlobni stožec zamenja beseda gravitacijski stožec. Ustroj same teorije pa tako postane neuporaben, ko se želimo razlagati zgradbo in delovanje črnih lukenj.
shrink napisal/-a: To spet velja samo za dimenzije nad Planckovo dolžino. Pod Planckovo dolžino gravitacija sploh nima več takšne odvisnosti.

...

Tu si me narobe razumel oz. nisem bil dovolj jasen. Mislil sem: Pod Planckovo dolžino gravitacija ni več obratno sorazmerna z r^2, temveč z r^4.
Ja, takšne trditve izhajajo iz dejastva kako teško je razumeti, da je energija realna dimenzija ki določa svoj realni prostor, ki ga mi v naših pojmovanjih mešamo z abstraktnim prostorom.

No pa, da ne bom dolgotvezil.
Vprašanja za zagovornika teorije o kateri govoriš:

Zakaj je elktron velik natanko toliko kot je?
Zakaj so vsi elektroni čisto enako veliki v svojem mirovnem stanju.?
Zakaj imajo enoako mirovno energijo?
Kaj določa njihovo maso oziroma velikost.
Nato pa vprašanja ponovi še za pozitrone, kvarke mione itd..

Kvant svetlobe pa ima lahko poljubno energijo, ki je seveda določena z njegovo valovno dolžino.

Kaj za vraga pa je narobe z delci? Zakaj ne morejo biti poljubno veliki?


Lahko s to teorijo odgovoriš na katero od teh vprašanj?
Dobiš pa nove dodatne probleme :oops: o katerih bolje, da ne govorim.

Najdeš kakšen dober odgovor?:roll:
Kjerkoli lahko tudi na netu.:twisted:


Lep večer še naprej želim... GJ

NoComent
Prispevkov: 24
Pridružen: 2.2.2004 21:51

Odgovor Napisal/-a NoComent »

Saj je splošno znano, da se tudi gravitacija širi s hitrostjo c
To še ni dovolj kredibilno dokazano da bi vzeli kot dejstvo
http://www.ldolphin.org/vanFlandern/gravityspeed.html
http://www.space.com/scienceastronomy/g ... 30116.html

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Hehe, sem ravno hotel dati povezavo, ki jo je dal NoComent!!

Očitno je bila tista meritev v=g(+/-0.25) napačna, saj so argumenti za višjo hitrost gravitacije pač premočni.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Kar se je kasneje izalo, da velja ne le za maso temveč za kakršno koli obliko energije, tudi za EMV. Iz česar sledi malo spremenjena definicija. Svetlobni stožec zamenja beseda gravitacijski stožec. Ustroj same teorije pa tako postane neuporaben, ko se želimo razlagati zgradbo in delovanje črnih lukenj.
Ti očitno vidiš stvari, ki jih jaz nisem napisal. Jaz sem govoril o Einsteinovi splošni teoriji relativnosti (SR), ti pa siliš s kvantno gravitacijo (KG). Naj te opomnim, da so vse do sedaj predlagane teorije KG proto teorije, ne eksperimentalno, ne kako drugače potrjene. Lahko izbiraš po želji med super strunami, p-branami, zančno KG, dinamičnimi triangulacijami, tvistorji (ang. twistors), 3D Lorentzovo KG in me prepričuješ z njimi, a naj samo omenim, kaj je rekla F. Markopoulou, ki je predlagala eno od teh teorij: "Če se stvar, ki sem jo predlagala, v 5 letih ne spremeni v realno fiziko, bom vse pustila in si bom našla dobro plačano delo v NY."

Se strinjam, da SR v singularnostih odpove in da je potrebno poiskati boljšo teorijo. To sem tudi v enem odgovoru omenil. Zdi se mi pa brez osnove, da omenjaš gravitacijske stožce, ki niso eksperimentalno docela potrjeni.
shrink je napisal:

To spet velja samo za dimenzije nad Planckovo dolžino. Pod Planckovo dolžino gravitacija sploh nima več takšne odvisnosti.

...

Tu si me narobe razumel oz. nisem bil dovolj jasen. Mislil sem: Pod Planckovo dolžino gravitacija ni več obratno sorazmerna z r^2, temveč z r^4.


Ja, takšne trditve izhajajo iz dejastva kako teško je razumeti, da je energija realna dimenzija ki določa svoj realni prostor, ki ga mi v naših pojmovanjih mešamo z abstraktnim prostorom.
A misliš, da je to plod mojega truda? Daj no, bodi resen. Vsako stvar, ki jo navedem na tem forumu, je zapisana v relevantnih strokovnih virih in 2 x premislim, preden dodam svoj pogled. Za te trditve, ki jim oporekaš, pa se kar obrni na nobelovega nagrajenca za fiziko iz leta 1999. Lahko ti navedem še vir:

AVTOR................... : Hooft, Gerard `t - avtor
NASLOV.................. : Under the spell of the gauge principle
IMPRESUM................ : Singapore [etc.] : World Scientific, cop. 1994
FIZIČNI OPIS............ : XI, 683 str. : ilustr. , 25 cm
ZBIRKA.................. : (Advanced series in mathematical physics ;
#vol. #19)
ISBN.................... : 981-02-1308-5
PREDMETNE OZNAKE........ : // matematična fizika // teorija polj // fizika delcev // kvantna teorija polj //
renormalizacijska grupa // simetrija // kozmologija //
kvantna gravitacija // črna luknja
UDK..................... : 530.145, 539.1, 51-7
VRSTA GRADIVA........... : monografska publikacija, tekstovno gradivo,
tiskano
COBISS.SI-ID............ : 14835239

Vir si lahko sposodiš v CTK-ju.
Lahko s to teorijo odgovoriš na katero od teh vprašanj?
Dobiš pa nove dodatne probleme o katerih bolje, da ne govorim.

Najdeš kakšen dober odgovor?
Kjerkoli lahko tudi na netu.
Ti bom dal kar link:

http://arxiv.org/abs/gr-qc/

Preberi si vse članke iz področja SR in kvantne kozmologije. Na ta način si boš še bolj razširil obzorja.

Za konec: Cenim konstruktivno razpravo, a kljubovanje vsakomur in vsemu ne koristi. Še posebej, če se predstavlja samo en pogled na stvari.
Zadnjič spremenil shrink, dne 15.12.2004 12:14, skupaj popravljeno 1 krat.

Odgovori