nastanek galaksij

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
bostjan91
Prispevkov: 24
Pridružen: 21.11.2005 15:45

nastanek galaksij

Odgovor Napisal/-a bostjan91 »

men zanima kako nastanejo galaksije (mogoče kšn link kje to piše)

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Nekaj je napisanega tukaj: http://origins.stsci.edu/under/galaxies.shtml

Računalniške simulacije se mi pa zdijo še najbolj nazorne, za predstavo:
http://zebu.uoregon.edu/1996/ph123/galaxies.html :idea:

bostjan91
Prispevkov: 24
Pridružen: 21.11.2005 15:45

Odgovor Napisal/-a bostjan91 »

Nism ravno vešč v angleščni ali bi mi lahko kdo pomagal s slovenščino ali pa mogoče bil tako prijazen in mi prevedel tale članek?



Prosim


bostjan91
Prispevkov: 24
Pridružen: 21.11.2005 15:45

Odgovor Napisal/-a bostjan91 »

kaj pa kej o nastanku galaksije

bostjan91
Prispevkov: 24
Pridružen: 21.11.2005 15:45

Odgovor Napisal/-a bostjan91 »

prov kjer govorijo : Galaksije nastanejo...

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Probaj kakšno knjigico. Spomnim se, da je Stephen Hawking pisal o tem, poleg drugih stvari. Kratka zgodovina časa in podobne

bostjan91
Prispevkov: 24
Pridružen: 21.11.2005 15:45

Odgovor Napisal/-a bostjan91 »

najdu :D :
Rojstvo rimske ceste
Naša galaksija je nastala ko so številni topli oblaki plinov zaradi gravitacijskega privlaka prišli skupaj in se zgostili. Zvezde so nastale tam, kjer so se oblaki srečali in zaleteli drug v drugega. V svojih mladih letih je centralni del naše galaksije verjetno zasijala v življenju kot kvazar. Kvazar je majhna, slečeca sredica zelo majhne aktivne galaksije. V njenem srcu je supermasivna črna luknja, ki požeruško golta plin – tisti česar ne požre pa brizga daleč proč v okoliški prostor. Astronomi so odkrili na tisoče kvazarjev, od katerih je večina tako oddaljenih, da izgledajo kot zelo šibke zvezde. Kvazarska doba naše galaksije je trajala le nekaj milijonov let. Nato je naša galaksija postala manj aktivna, podobna galaksijam, ki jim danes pravimo radijske. Iz nje sta izhajala curka plinov, ki sta pljuskala v ogromna oblaka, pri čemer so nastajali močni radijski valovi. Še vedno obstaja možnost, da bi prišlo do izbruha v sredici – črna luknja je tam prežala – toda ko se je plin porabljal za nastajanje zvezd, je črna luknja počasi začela stradati. Pred približno 4,6 milijardami let se je v obrobnem ''predmestju'' Rimske ceste začel zgoščevati oblak plinov. Ko se je skrčil se je vrtel vse hitreje in se razpotegoval v disk. V sredini je postajal vse bolj vroč in gost, dokler ni ''zagorelo''. Tako se je rodila zvezda (naše Sonce). Mlado sonce je s svetlobo in energijo, ki se je sproščala pri jedrskih reakcijah, oblivalo družino devetih planetov, ki so nastali v oblivajočem ga disku.




tista beseda k je poudarjena me še mal bega kaj bi lahko bila?

Uporabniški avatar
subspace
Prispevkov: 57
Pridružen: 24.11.2005 0:39

Odgovor Napisal/-a subspace »

kva mudel, kje si pa to najdu. a sploh veš kva je kvazar, to je nevtronska zvezda pač k se vrti zlo hitr in seva na enega od treh načinov. središče galaksije ni nč mogl svetit kot kvazar. najbolša razlaga zaenkrat za rojstvo galaksij je sledeč. po nastanku vesolja ko se je materija ohladila je bila razporejena po celem vesolju, nekje je bila pa bolj gosta kot drugje. tam kjer je bila bolj gosta se je čez čas v središču materija sesedla v črno luknjo in začela na veliko jest. ker se je ta plin ki ga je požirala vrtinčil proti črni luknji se je počasi začel vrtinčit tudi celotna okolica. zaradi gravitacije črne luknje se je začel plin okoli luknje tudi sesedati v zvezde. to so bile prve zvezde. tist si mel pa prov ja ko si rekel je plin ki se je vrtinčil proti luknji tudi odrival plin stran. zato je center naše galaksije tih ker je supermasivna luknja porabila že vso materijo na njenem dosegu. počasi se je pa tudi bolj oddaljen plin začel spreminjati v zvezde. na grobo razloženo.

bostjan91
Prispevkov: 24
Pridružen: 21.11.2005 15:45

Odgovor Napisal/-a bostjan91 »

kva pa ti veš????

Destroyer
Prispevkov: 1
Pridružen: 25.1.2008 20:57

Re: nastanek galaksij

Odgovor Napisal/-a Destroyer »

galaksija je nastala zaradi posledice plinov predvsem vodika ter oglikovega monoksida in zaradi posledične ekspozije teh plinov so nastali trdi neoblikovani predmeti čez par miljonov let tudi planeti ki pa so se izoblikovali z vrtenjem !! Galaksija se je ustvarjala več miljonov let ter zvezde so še zdaj posledica teh plinskih eksplozij!! Vprašanje kakšen pa se zdi konec vesolja?? Ja to je isto vprašanje kot kaj je blo prej kura al jajce!! Moje videnje je da je bilo prej jajce saj se je posledično spreminjalo obliko in se spremenilo tako je tudi veslje vesolje ki ga mi poznamo je rek prek naše tehnologije tisto pa kar mi rečemo konec vesolja pa ja undifinate error saj galaksije in posledično tud vesolje ni konec saj besedo konec smo si mi izmislili sami in tisto kar mi še ne poznamo se je posledično preoblikovalo tako kot se je do zdaj vse spreminja lo se vesolej tudi spreminja in vesolje ne bo nikdar raziskano ker ni ""konca""-ker smo si besedo sami izmislimi!! Saj sam z enim planetom tega ni mogoče storiti ker bomo mi čez nekaj 1000 000 al pa 1000 000 000 zemljo izčrpali pa ne sam z nafto ampak tudi z zemeljsskega vidika tako da vesolje nima konca le spreminja obliko!!! Destroyer!!!

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: nastanek galaksij

Odgovor Napisal/-a shrink »

Destroyer napisal/-a:galaksija je nastala zaradi posledice plinov predvsem vodika ter oglikovega monoksida in zaradi posledične ekspozije teh plinov so nastali trdi neoblikovani predmeti[...]
Ogljikovega monoksida? :lol:

Odgovori